Zvýšil se zájem Čechů prodat nemovitost, s nákupem nyní vyčkávají

14:14 | A O | Diskuze

Řadu lidí zaskočila koronavirová krize v procesu prodeje nebo koupě nemovitosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Řadu lidí zaskočila koronavirová krize v procesu prodeje nebo koupě nemovitosti. Situace ovlivnila také aktivity pronajímatelů a zásadně zkomplikovala krátkodobé pronájmy. Okamžitě po vyhlášení karantény tak Maxima Reality spustila bezplatnou poradnu, kde na dotazy občanů odpovídají realitní specialisté, právníci a finanční poradci. Během tří týdnů se na Maximu obrátilo více jak 600 lidí. Nejčastěji řeší, jestli je vhodná doba na nákup nebo prodej nemovitosti.

„Celá situace je pro řadu lidí velmi nepřehledná. K dnešnímu dni se na naši poradnu obrátilo přes 600 lidí. O něco častěji s námi lidé probírají záměr prodat svoji nemovitost ještě za vysoké ceny než její koupi. V 80 % případů řešíme byty, z 20 % se jedná o domy. Tento poměr ostatně odpovídá i době před koronavirem,“ říká Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Nejčastěji se lidé ptají na vhodné načasování prodeje nemovitosti. „Vedle toho evidujeme během posledního týdne výrazný nárůst dotazů týkajících se zrušení daně z nabytí nemovitosti, které před několika dny nastínila ministryně financí. Nejistá situace v tomto směru ovlivňuje zájem lidí koupit si nemovitost, a proto nyní vyčkávají,“ dodává Zuzák, podle kterého by případné zrušení daně mohlo pomoci rozpohybování trhu.

Lidé oslovují odborníky z Maxima Reality pomocí formuláře na jejich webu, chatu, nebo prostřednictvím klientského oddělení na bezplatné lince již od 16. března. Každý týden řeší přes 200 individuálních dotazů, které se týkají prodeje, nákupu, financování a pronájmu nemovitostí v dnešní nestandardní době.

 

Okamžitě po vyhlášení karantény připravila Maxima Reality telefonickou poradnu na bezplatné lince 800 111 555, kde odpovídají realitní specialisté, právníci i finanční poradci na dotazy občanů.

 

Nejčastější otázky a odpovědi

 

REALITNÍ TRH

 

Jak krize ovlivní ceny nemovitostí?

Koronavirová pandemie nepochybně přinese vážnou ekonomickou krizi. Jaký bude její rozsah, zatím nikdo neví. Počítáme-li s podobným scénářem jako v roce 2008 a 2009, čekáme pokles cen nemovitostí. Ceny se budou propadat pravděpodobně rok nebo dva. Zatím odhadujeme, že nakonec klesnou o 15 % oproti dnešku, ale propad může být i hlubší (vše závisí na hloubce recese).

 

Stihnu prodej před poklesem cen?

Realitní trh reaguje na burzy vždy se zpožděním. Proto nás teď čekají zhruba tři měsíce stagnace, kdy je možné ještě prodat za stávající vysoké ceny. Pak teprve začnou ceny klesat.

 

Jak získat peníze z prodeje ihned?

Pokud potřebujete z jakéhokoli důvodu peníze ihned, máme pro vás dvě možnosti. Dokážeme vám vyplatit 50 % z tržní hodnoty nemovitosti, ještě než začneme s prodejem, a přitom zachovat maximální možnou prodejní cenu. Anebo umíme expresní výkup nemovitosti za 90 % z tržní ceny.

 

Klesnou ceny všech nemovitostí stejně?

Ekonomická krize vždy nejvíc zasáhne byty, kde očekáváme nejdramatičtější pokles i tentokrát. Významně klesnou i ceny domů, nejméně zasažené budou zřejmě pozemky. Nájmy poklesnou také.

 

Kdy se ceny vrátí na dnešní úroveň?

Ceny nemovitostí dosáhnou svého dna zřejmě do dvou let, potom se postupně zase zvednou, nedojde-li k nějaké další nečekané krizi. Odhadujeme, že do tří let by se měly dostat na současnou úroveň a potom dál růst. Z dlouhodobého hlediska je tedy koupě nemovitosti nadále bezpečnou investicí, která se časem zhodnotí.

 

HYPOTÉKY

 

Můžu požádat banku o odklad splátek?

Vláda schválila ve středu 1. dubna plošný odklad splátek (tzv. moratorium) u hypotečních, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů. Žádat můžete odklad na 3 nebo 6 měsíců. Stačí uvést, že důvodem je zasažení koronavirovou krizí. Nemusíte to nijak dokládat, banky budou mít povinnost vám odklad poskytnout. Platí pro všechny hypotéky sjednané před 26. 3. 2020. Fyzické osoby nemusí splácet jistinu ani úroky, firmy budou muset úroky uhradit. Navíc bude prodloužena celková doba splácení o měsíce odkladu, tedy nemusíte se obávat, že by se pak navyšovaly měsíční splátky. Kvůli odkladu nehrozí ani zápis do registru dlužníků.

Mění se podmínky pro poskytování hypoték?

Ano, některé podmínky se uvolnily. Česká národní banka omezila dříve platné limity pro poskytování hypoték. Banky znovu mají povoleno poskytovat úvěry až do výše 90 % z hodnoty zastavované nemovitosti. Neplatí již žádný limit ohledně toho, kolika ročním platům odpovídá výše úvěru. A nově může měsíční splátka odpovídat až 50 % vašeho měsíčního příjmu (dříve to bylo 45 %).

Budou se snižovat úrokové sazby?

Zatím to neočekáváme. Česká národní banka snižuje úrokovou sazbu, ale to nemá přímý vliv na úrokové sazby hypoték. Naopak v době ekonomické krize je mnohem vyšší riziko nesplácení, tedy očekáváme, že úrokové sazby spíš porostou.

 

PRONÁJMY

 

Jak řešit platební neschopnost nájemníků v době krize?

Mnozí majitelé bytů přistoupili k dočasnému ponížení nájemného, aby se nájemníci nedostali do krize (dočasné úlevy dosahují 50, někde až 70 %). Tímto velikým gestem si chtějí zaručit stabilitu, protože potřebují, aby jim byli nájemníci byli schopní platit dlouhodobě. Doporučujeme včas zjistit, jak se vaši nájemníci s krizí vyrovnávají, a dohodnout se na individuálních úlevách.

 

Dojde ke snížení tržního nájemného?

Pronájmy čeká kvůli ekonomické krizi podobný pokles jako prodejní ceny, tedy zhruba o 15 – 20 %. Bude záležet na tom, jak dlouho budou trvat opatření proti koronaviru, jak hluboká přijde recese a v jaké finanční kondici budou nájemníci. Už dnes ovlivňuje trh s nájemním bydlením taky dočasný zákaz krátkodobých pronájmů (přes Airbnb, Booking apod.). Byty dříve určené turistům jsou nyní v nabídce na realitních serverech k dlouhodobému pronájmu, což skokově zvedlo nabídku, a tak snížilo ceny pronájmu.

 

Jaká je budoucnost krátkodobých pronájmů?

Vládní opatření zakázala ubytovací služby, tedy včetně Airbnb, Bookingu a dalších forem krátkodobých pronájmů. Jak dlouho opatření bude trvat a kdy se vrátí do měst turisté, to se zatím neví. Jisté je, že se vláda i primátor Prahy chystají Airbnb v Praze radikálně omezit. Mimo jiné chystají ohlašovací povinnost, kde se musí uvést identita pronajímatele i hostů, dále mají být krátkodobé pronájmy možné jen se souhlasem bytového družstva nebo SVJ.

 

Vyplatí se byt z Airbnb prodat, nebo pronajmout?

Příjem z dlouhodobého pronájmu je nižší, než jste zvyklí z Airbnb, ale zase znamená méně starostí. V Maximě vám garantujeme, že dostanete na účet 12 měsíčních nájmů v roce. Seženeme vám nájemníky a případné výpadky v platbách i nájem za měsíce, kdy je byt prázdný, hradíme my. Pokud nechcete byt dál pronajímat a rozhodnete se pro prodej, postupujte rychle. Ještě tři měsíce můžete prodat za stávající vysoké ceny, pak začnou ceny nemovitostí klesat kvůli krizi. Očekáváme propad kolem 15 %.

 

 

KRIZOVÉ FUNGOVÁNÍ REALITNÍ KANCELÁŘE

 

Jak funguje realitní kancelář během karantény?

Usilujeme o to, abychom většinu nutných kroků zvládli distančně, tedy po telefonu, korespondenčně nebo online. Využíváme například ověřování podpisů na poštách, abychom mohli vyřídit podpisy smluv korespondenčně. Většinu schůzek a dojednávání podmínek děláme skrze videohovory. Připravujeme také videoprohlídky, online aukce nemovitostí, také odhad ceny nemovitosti nabízíme online. Usilujeme o to, aby majitelé mohli sledovat prodej z domova.

 

Probíhají prohlídky?

Ano, bez osobní prohlídky si nikdo nemovitost nekoupí ani nepronajme. Proto prohlídky probíhají, ale zavedli jsme maximální možná bezpečnostní opatření, kdy majitel nemovitosti není přítomen (pokud v nemovitosti bydlí, jde na procházku). Zájemci přicházejí vždy po jednom, všichni včetně našich realitních specialistů mají samozřejmě roušky, rukavice, dodržují bezpečné rozestupy a ničeho se v bytě nedotýkají.

 

Fungují banky a katastr nemovitostí?

Ano, s vyřizováním převodu nemovitosti na katastru nemají naši právníci žádný problém. Stejně tak banky poskytují úvěry a vyplácejí kupní cenu z úschovy bez větších problémů.

Zdroj:Lucie Kolomá, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hypoteční trh se zvedá z popela. Češi se učí vyřizovat hypotéky

Ilustrativní obrázek

Krize COVID-19 je testem flexibility zaměstnanců i zaměstnavatelů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zlatým rezervám ČNB

Ilustrativní obrázek

Program antivirus by měl být pro všechny firmy

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.5.2020

Ilustrativní obrázek

Apple začne otevírát své prodejny v JaponskuČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza mírně roste, Wirecard potřetí odkládá zveřejnění čísel za rok 2019

Ilustrativní obrázek

Praha otevírá slušným růstem

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 26.5.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v zeleném

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 26.5.2020

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v úvodu týdne posílila

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.