Zvítězí v boji o Bílý dům Trump, nebo Clintonová? Nejlepší odhad mají akcie na indexu S&P 500

01.08.2016 13:27 | wa pe | Diskuze

Prezidentské volby v USA jsou každé čtyři roky událost s napětím sledovaná celým světem. Pokud nevěříte předvolebním průzkumům, co takhle sledovat, co o šancích obou kandidátů vypovídají akcie na trzích v USA? 

Foto: iphonedigital

 

Poslední tři měsíce před prezidentskými volbami jsou na akciových trzích v USA skvělou příležitostí, jak odhadnout, kdo usedne na další čtyři roky v Oválné pracovně, je přesvědčen Sam Stovall, expert na akciové trhy v S&P Global Market Intelligence.

Pokud budou akcie na amerických trzích od 1. srpna do 31. října stoupat, dočkáme se první prezidentky USA, pokud budou naopak klesat, stane se prvním mužem USA republikánský kandidát Donald Trump. Alespoň to vyplývá z minulých výsledků prezidentských voleb v USA od roku 1944, kdy se o křeslo v Bílém domě utkali Franklin Delano Rooswelt a Thomas Edmund Dewey. Pokud v uvedených třech měsících akcie rostly, pak v 82 % případů zvítězil kandidát strany stávajícího prezidenta, pokud klesaly, lidé zvolili kandidáta opoziční strany a to v 86 % případů.

Pohyb akcií je, alespoň jak to stojí v učebnicích, udáván především vývojem ekonomických fundamentů. Pokud se tedy hospodářství daří dobře, lidé nemají důvod měnit to, co funguje, a volí proto pokračování stávající politické linie, pokud je však na tom ekonomika bledě, preferují změnu ve vedení země.  Jen v několika málo případech tento ukazatel zklamal a to v letech 1968 a 1980, kdy se objevil silný kandidát třetí strany či v roce 1956, kdy byly volby ovlivněny silným geopolitickým rizikem vyplývajícím například ze Suezské krize.

Dnes, 1. srpna, tedy na začátku období klíčového pro úspěšnou předpověď výsledků prezidentských voleb, se index S&P 500 stále pohybuje na svých absolutních maximech a odborníci nejsou zajedno, jak daleko a jestli vůbec ještě postoupí. 

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.