Ztráta sluchu je jednou z nejpodceňovanějších hrozeb

15:15 | E V | Diskuze

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že více než 360 milionů lidí, což je více než 5 % světové populace, žije se závažnou ztrátou sluchu.

Ilustrativní obrázek
Foto: BEAUFORT s.r.o.

Celosvětové náklady na neléčenou ztrátu sluchu byly před třemi lety odhadnuty na 750 miliard dolarů ročně. V zemích Evropské unie je ztráta sluchu jednou z nejčastěji hlášených nemocí z povolání. Jakmile dojde ke ztrátě sluchu, nelze ho už vrátit zpátky.

Jestliže je překročen přípustný limit 85 dB, musí zaměstnavatel zajistit, aby zaměstnanci používali osobní ochranné pomůcky. Lidský sluch není schopen přizpůsobit se zvukům jako je výstřel, úder bucharu, nýtovačky nebo výsekového lisu a může jít o velmi bolestivou zkušenost, která může způsobit okamžité těžké a trvalé poškození sluchu. Prvním příznakem potíží se sluchem může být například zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo častější zapomínání. Někdy to lze poznat také tak, že se dotyčný neustále ptá „cože?“. „Sluch je vhodné zkontrolovat kdykoli, kdy si postižený nebo jeho okolí všimne, že nedoslýchá, a to v jakémkoli věku,“ říká foniatr Lenka Hellerová.

Až po vyčerpání veškerých možností, které by vedly ke snížení hluku, by ochrana sluchu měla být úplně poslední možností. Ochranné prostředky si pracovníci musí nejdříve vyzkoušet a zaměstnavatel je povinen jim vysvětlit, jak se tyto prostředky používají. Zároveň je odpovědný i za kontrolu, zda jsou tyto prostředky správně udržovány a používány. „Pokud potřebujete jen zakrýt vstup do zvukovodu, tak vám bude stačit sluchový chránič, sluchová zátka je naopak do sluchovodu vsouvána a sluchový mušlový chránič zakryje uši kompletně,“ vyjmenovává možnosti ochrany Leonard Mynář, generální ředitel Canis Safety, firmy, která ochranné pomůcky dodává. Lidé se často bojí, že se špatně domluví nebo neuslyší, co by měli, pokud budou ochranné pomůcky sluchu používat. I zde je však řešení. „Hodně se používají sluchátka, která rozeznají hladinu hluku. Všechno utlumí, ale řeč nahrají a dokážou vám jí přehrát, tzv. interkomují. Sám jsem je zkoušel, není to úplně nejlevnější varianta, ale funguje,“ dodává Leonard Mynář. Využití mají taková sluchátka při řízení těžkých strojů, nebo třeba i při obsluze křovinořezu nebo fukaru na listí.

I přes široké spektrum dostupných pomůcek, vynalézavost některých pracovníků nezná meze. Státní úřad inspekce práce při kontrolách v minulosti narazil třeba na případy, kdy pracovníci jako ochranu sluchu používali audio sluchátka pro poslech hudby v průběhu pracovní činnosti. Což k ochraně sluchu určitě nepomáhá, ba naopak. Z důvodu příliš hlasité hudby z chytrých telefonů, na koncertech nebo při sportovních událostech je jedna miliarda náctiletých a mladých dospělých po celém světě vystavena riziku ztráty sluchu, tvrdí WHO.

 

Zdroj:Zbyněk Ptáček, BEAUFORT s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

O zdravé ergonomické sezení máme zájem.

Ilustrativní obrázek

Sedavé zaměstnání, celý den u počítače… Jak se vyhnout bolavým zádům?

Ilustrativní obrázek

Projekt eNeschopenka se potýká s problémy, data putují i 96 hodin.

Ilustrativní obrázek

Novoroční předsevzetí mění charakter, Češi investují do pasivního zdravého stylu života

Ilustrativní obrázek

V Česku ubylo o třetinu smrtelných pracovních úrazů.

Ilustrativní obrázek

Ochrannou přilbou zvyšujete šanci na přežití, v práci i při sportuČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely blízko svých denních maxim

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se začátkem čtvrteční obchodní seance přidává 0,3 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se vyvíjejí smíšeně při čtvrteční seanci

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci ztrátou -4,44%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.