Zrušení daně z nabytí nemovitosti podpoří ekonomiku

12:12 | E V | Diskuze

Zrušení daně z nabytí nemovitosti by mohlo alespoň částečně podpořit ekonomiku po koronavirové krizi.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

O tom je přesvědčeno 40 % ředitelů developerských společností. Toto zrušení by podle nich mohlo mít i vliv na poptávku nemovitostí z „druhé ruky“, to si myslí 60 % dotázaných. Případné zrušení odpočtu úroků z hypotéky se na poptávce po nemovitostech podle oslovených developerů nepodepíše (83 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Více jak desetina dotázaných developerů je přesvědčena, že zrušení daně z nabytí nemovitosti pomůže ekonomice zatížené koronavirovou krizí (12 %). S tímto souhlasí dalších 40 % developerů, avšak jen částečně. Necelá polovina dotázaných pak žádný vliv zrušení daně na českou ekonomiku neočekává (48 %). Petr Beneš, ředitel a jednatel společnosti GEOSAN DEVELOPMENT s.r.o. je názoru, že zrušení daně pomůže především na straně poptávky po starších nemovitostech: „Zrušení daně z nabytí nemovitosti může pomoci především trhu se staršími byty. U novostaveb byl první převod bytu osvobozen od daně již dříve, takže nás jako developera převážně rezidenčních nemovitostí daňová úleva neovlivní.“

Zajímali jsme se také o to, zda by případné zrušení odpočtu úroků z hypotéky ovlivnilo poptávku po nemovitostech. Více než čtyři pětiny dotázaných si myslí, že by toto zrušení nemělo žádný vliv (83 %). Zbylých 13 % dotázaných je přesvědčeno, že poptávka by se snížila. Nikdo z dotázaných není toho názoru, že by poptávka vzrostla (0 %).

Necelá desetina oslovených developerů je přesvědčena, že zrušení daně z nabytí nemovitosti zvýší poptávku po nemovitostech z „druhé ruky“ (8 %). S tímto souhlasí dalších 60 % respondentů, avšak s výhradami. Zbylých 32 % ředitelů developerských společností si myslí, že zrušení této daně poptávku po nemovitostech z „druhé ruky“ nezvýší. Alexej Veselý, výkonný ředitel a místopředseda představenstva společnosti Trikaya Project Management a.s. k celé situaci dodává: „Zrušení dlouhodobě kritizované daně z nabytí nemovitosti vítáme, ačkoliv by se mohlo zdát, že pro sektor developmentu přináší spíše znevýhodnění. Je pravdou, že se zvyšuje rozdíl daňové zátěže při pořízení nového bytu oproti bytu staršímu. Na druhou stranu jsme ale přesvědčeni, že prodávající starších nemovitostí částečně navýší ceny svých bytů, aby dorovnali daňovou úlevu na straně kupujících, a reálně se tak dostupnost second-handového bydlení po finanční stránce nezlepší. Opatření ale výrazně pomůže s hypotečním financováním, protože reálně snižuje potřebu naspořených vlastních peněz – daň z nabytí nebylo možné pochopitelně financovat pomocí úvěru, na její zaplacení musel mít kupující připravené dodatečné finance.“

Zdroj:Ing. Veronika Blížkovská, CEEC Research s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Jak správně odečíst úroky hypotéky z daní?

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke změnám daní na tabákové výrobkyČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.