Zpráva z finančního trhu: Od ECB dnes nic nového nečekejme

09:58 | S L | Diskuze

Po odeznění některých jednorázových faktorů, které trápily podnikatele v eurozóně, by se nálada měřená indexem PMI měla v lednu zlepšit. Na zasedání ECB to ale nebude mít vliv, ta dnes nic na svém postoji nezmění. V regionu se ničeho důležitého nedočkáme, a trhy tak budou ve vleku globálního vývoje.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

PMI by měly naznačit zlepšování výkonu eurozóny

Předběžný odhad vpředhledícíh indikátorů PMI podle nás ukáže na zlepšování nálady v eurozóně. Výrazné zvýšení očekáváme v sektoru služeb ve Francii, kde již utichají protesty hnutí žlutých vest. Nálada by se měla zlepšovat i v německém průmyslovém sektoru, kde se vyřešil problém s homologací automobilů. Indikátory PMI ukazují ve srovnání s průzkumem Evropské komise mnohem temnější obrázek. Jsou podle nás mnohem citlivější na vývoj globálních podmínek jako je krize v Itálii nebo brexit. Průzkum Evropské komise je optimističtější, protože dotazovány jsou i střední a malé podniky, které těží ze stále relativně silné domácí poptávky a globální problémy se jich v mnohých případech bezprostředně nedotýkají. S postupným vyřešením globálních problémů by tedy mělo dojít i ke zlepšení PMI.

Letošní první zasedání Evropské centrální banky toho moc nového nepřinese. Sazby se nebudou měnit téměř jistě a pravděpodobně nedojde ani k výraznější změně komunikace. Hodnocení rizik poslední prognózy se pravděpodobně mírně zhorší, to je však jediná výraznější změna, která nás dnes od ECB čeká.     

Nálada evropských spotřebitelů se nezlepšuje

Euro včera výrazněji nereagovalo na zveřejněné indikátory důvěry v eurozóně. S malými výkyvy se pohybovalo poblíž kurzu 1,137 USD/EUR. Dnešní zasedání ECB by euro mohlo trochu rozpohybovat.

Polská nezaměstnanost sezónně stoupla

Polskou míru nezaměstnanosti v prosinci podle všeho postihl sezónní nárůst. Příznivé trendy na trhu práce se tím však neměnní. Trh práce bude jedním ze zásadních faktorů, který bude letos tlačit do cen a přiměje centrální banku ve druhé polovině roku zvýšit sazby. 

Tomáš Holub vystrašil korunu

Koruna se včera vydala ke slabším hodnotám. Vliv měl pravděpodobně rozhovor člena bankovní rady ČNB T. Holuba pro Hospodářské noviny. Ten řekl, že si dovede představit, že pauza ve zvyšování sazeb bude pokračovat dvě tři zasedání v řadě. Proti rozjeté domácí ekonomice a slabšímu kurzu koruny stojí dále uvadající inflační tlaky ze zahraničí a velká nejistota ohledně vývoje ekonomiky v eurozóně. Prohlášení T. Holuba nám zamotalo hlavu. Zatímco dosud jsme připisovali zvýšení sazeb v únoru velkou pravděpodobnost, včerejšek přinesl velké pochyby. Nadále budeme pečlivě sledovat vyjádření zástupců centrální banky, abychom mohli aktualizovat svůj výhled. Prozatím počítáme se zvýšením sazeb v letošním roce třikrát, včetně únorového zasedání.

Koruna se včera posunula k hranici 25,70 CZK/EUR a oslabovala tak podobně jako polský zlotý, který se posunul o desetinu procenta na 4,289 PLN/EUR. Naopak maďarský forint nepatrně získal a odpoledne se obchoduje blízko 318,1 HUF/EUR.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Viceguvernér ČNB T. Nidetzký: Zda budu hlasovat pro zvýšení sazeb vidím jako 50 - 50

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Ekonomika eurozóny na konci roku pomalu rostla

Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Maloobchodní tržby (SRN), míra nezam. a HDP (EMU), index nákladů práce (USA)

Ilustrativní obrázek

Úrokové sazby v eurozóně se letos pravděpodobně nezvýší

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Poklidný závěr týdne

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza dnes uzavřela na červené nule

Ilustrativní obrázek

Německý akciový trh mírně posiluje měřeno indexem DAX

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast uzavírá pondělní seance v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.