Zpráva z finančního trhu: Od ECB dnes nic nového nečekejme

09:58 | S L | Diskuze

Po odeznění některých jednorázových faktorů, které trápily podnikatele v eurozóně, by se nálada měřená indexem PMI měla v lednu zlepšit. Na zasedání ECB to ale nebude mít vliv, ta dnes nic na svém postoji nezmění.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

V regionu se ničeho důležitého nedočkáme, a trhy tak budou ve vleku globálního vývoje.

PMI by měly naznačit zlepšování výkonu eurozóny

Předběžný odhad vpředhledícíh indikátorů PMI podle nás ukáže na zlepšování nálady v eurozóně. Výrazné zvýšení očekáváme v sektoru služeb ve Francii, kde již utichají protesty hnutí žlutých vest. Nálada by se měla zlepšovat i v německém průmyslovém sektoru, kde se vyřešil problém s homologací automobilů. Indikátory PMI ukazují ve srovnání s průzkumem Evropské komise mnohem temnější obrázek. Jsou podle nás mnohem citlivější na vývoj globálních podmínek jako je krize v Itálii nebo brexit. Průzkum Evropské komise je optimističtější, protože dotazovány jsou i střední a malé podniky, které těží ze stále relativně silné domácí poptávky a globální problémy se jich v mnohých případech bezprostředně nedotýkají. S postupným vyřešením globálních problémů by tedy mělo dojít i ke zlepšení PMI.

Letošní první zasedání Evropské centrální banky toho moc nového nepřinese. Sazby se nebudou měnit téměř jistě a pravděpodobně nedojde ani k výraznější změně komunikace. Hodnocení rizik poslední prognózy se pravděpodobně mírně zhorší, to je však jediná výraznější změna, která nás dnes od ECB čeká.     

Nálada evropských spotřebitelů se nezlepšuje

Euro včera výrazněji nereagovalo na zveřejněné indikátory důvěry v eurozóně. S malými výkyvy se pohybovalo poblíž kurzu 1,137 USD/EUR. Dnešní zasedání ECB by euro mohlo trochu rozpohybovat.

Polská nezaměstnanost sezónně stoupla

Polskou míru nezaměstnanosti v prosinci podle všeho postihl sezónní nárůst. Příznivé trendy na trhu práce se tím však neměnní. Trh práce bude jedním ze zásadních faktorů, který bude letos tlačit do cen a přiměje centrální banku ve druhé polovině roku zvýšit sazby. 

Tomáš Holub vystrašil korunu

Koruna se včera vydala ke slabším hodnotám. Vliv měl pravděpodobně rozhovor člena bankovní rady ČNB T. Holuba pro Hospodářské noviny. Ten řekl, že si dovede představit, že pauza ve zvyšování sazeb bude pokračovat dvě tři zasedání v řadě. Proti rozjeté domácí ekonomice a slabšímu kurzu koruny stojí dále uvadající inflační tlaky ze zahraničí a velká nejistota ohledně vývoje ekonomiky v eurozóně. Prohlášení T. Holuba nám zamotalo hlavu. Zatímco dosud jsme připisovali zvýšení sazeb v únoru velkou pravděpodobnost, včerejšek přinesl velké pochyby. Nadále budeme pečlivě sledovat vyjádření zástupců centrální banky, abychom mohli aktualizovat svůj výhled. Prozatím počítáme se zvýšením sazeb v letošním roce třikrát, včetně únorového zasedání.

Koruna se včera posunula k hranici 25,70 CZK/EUR a oslabovala tak podobně jako polský zlotý, který se posunul o desetinu procenta na 4,289 PLN/EUR. Naopak maďarský forint nepatrně získal a odpoledne se obchoduje blízko 318,1 HUF/EUR.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k přerozdělování v ČR a EU

Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Riziko a odměna v EU – Unie kapitálových trhů by měla zvýšit tempo

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k zadlužení zemí EU

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Rizika oslabení koruny rostou

Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivníČti více
Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy po zasedání Fedu ztrácely

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci růstem o 0,13%

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.