Zpráva z finančního trhu: Německo doplácí na obchodní války

09:49 | M Z | Diskuze

Německo doplácí na obchodní války

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

ČNB včera ponechala úrokové sazby nezměněné, když akcentovala mimo jiné vnější rizika (podrobněji včerejší jednání bankovní rady diskutujeme zde: Mezi ta nejvýznamnější patří nepříznivá situace v Německu. Dnešní čísla německého zahraničního obchodu za prosinec opětovně poukáží na negativní dopad obchodních válek. Tuzemská domácí poptávka ale zatím zůstává silná. Mimo jiné i kvůli napjatému trhu práce, což potvrdí i lednová data. Nepatrné zvýšení podílu nezaměstnaných jde čistě na vrub sezónnosti.

Německý zahraniční obchod doplácí na obchodní války

Světový zahraniční obchod, kde je Německo jedním z nejvýznamnějších hráčů, se ve světle obchodních válek potýká se značným nárůstem nejistoty. Zejména eskalace napětí mezi Spojenými státy a Čínou vedla k tomu, že se mnoho hráčů na trhu předzásobilo, což se projevilo zvýšenou dynamikou v průběhu Q3 18. Nicméně konec loňského a počátek letošního roku je naopak ze stejného důvodu poznamenán mnohem nižší obchodní výměnou.

Německý průmysl i v závěru roku zklamal

Společné evropské měně se včera příliš nedařilo. K dalšímu sestupu se euro vydalo hned s otevřením evropských trhů po zveřejnění dalšího mizerného čísla z německého průmyslu, tentokráte za prosinec. A protože ani předstihové indikátory zatím signály brzkého otočení trendu nepřináší, spadl kurz eura k dolaru kolem včerejšího poledne pod 1,133 USD/EUR.

Nezaměstnanost na počátku roku nepatrně výše

Podíl nezaměstnaných na základě údajů z úřadů práce na počátku letošního roku mírně stoupnul; v souladu s tržním konsensem předpokládáme, že se zvýšil z prosincových 3,1 % na 3,2 %. Za tímto pohybem ale stojí výlučně negativní sezónnost. Trh práce zůstává i nadále silný, spotřeba domácností bude hlavním pilířem hospodářského růstu i letos.

ČNB sice jednala dlouho, nakonec ale nepřekvapila

ČNB včera finanční trhy napínala, aby nakonec nijak zvlášť nepřekvapila. Jednání bylo sice delší než obvykle, zveřejnění výsledku jednání i tiskové konference bylo o půl hodiny posunuto. Nicméně nakonec centrální bankéři v souladu s naším i tržním očekáváním úrokové sazby nezměnili. I když dva hlasy se, stejně jako v prosinci, pro vyšší úrokové sazby našly.

Ve své nové prognóze centrální banka mírně upravila růstový výhled směrem dolů, stejně jako my vidí letošní hospodářský růst o 2,8 %, příští rok 2,9 % (my 2,7 %). Inflaci letos předpokládá na svém 2% cíli, příští rok 1,9 %. Tady je naše prognóza výše (2,3 %, respektive 2,0 %). To vysvětluje, proč náš výhled předpokládá pro letošek dvojí zvýšení sazeb, zatímco ten z dílny ČNB je konzistentní v podstatě se stabilitou sazeb. Centrální bankéři ale opět staví svou inflační prognózu na celkem razantním posilování koruny (v průměru ji letos čekají na 25 CZK/EUR), podle nás se k hladině 25 CZK/EUR ani nepřiblíží. My tedy nadále očekáváme další zvýšení sazeb na květnovém zasedání. To by již mohlo být jasněji, pokud jde o externí rizika (jak to bude s brexitem, obchodními podmínkami mezi USA a Čínou či makroekonomickou situací v Německu), a ČNB zároveň uvidí, že koruna není tak silná, jak by si představovali. Věříme tedy, že se naplní z pohledu bankovní rady mírně proinflační riziko prognózy ČNB.

Tuzemské finanční trhy na výsledek jednání ČNB ani na následnou tiskovou konferenci nijak významně nereagovaly. Kurz české měny se včera držel v pásmu zhruba šesti haléřů kolem úrovně 25,80 CZK/EUR. Bez výraznějších kurzových pohybů se včera držely i okolní měny v regionu.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Ilustrativní obrázek

Souhrn dění a komentáře na trhu

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru týdne rostou

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza končí páteční obchodní den se zeleným číslem

Ilustrativní obrázek

Na závěr týdne v Praze růst

Ilustrativní obrázek

Deere reportuje 1QFY19; výsledky zatíženy nepříznivými podmínkami, pozitivní výhled pro rok 2019



Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza dnes uzavřela na červené nule

Ilustrativní obrázek

Německý akciový trh mírně posiluje měřeno indexem DAX

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast uzavírá pondělní seance v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.