Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

10:15 | S L | Diskuze

Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB. Dnešní data o spotřebitelských cenách ukážou prosincovou inflaci nad cílem ČNB. V dalších měsících bude cenový růst dále zrychlovat směrem ke třem procentům. To je jeden z důvodů, proč centrální banka nebude dále otálet s růstem sazeb. Dalšího kroku se tak dočkáme již na únorovém zasedání. Zvyšování sazeb se letos očekává i ve Spojených státech, avšak mírnějším tempem. Zápis z jednání Fedu potvrdil, že za opatrnějším výhledem stojí globální zpomalení a nejistoty na finančních trzích.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Zápis ze zasedání ECB poodhalí náladu v jejím vedení

Dnes bude zveřejněn zápis z prosincového zasedání ECB. Na něm byl ukončen program nákupu aktiv. Od té doby přichází smíšené novinky. Na jedné straně je slabší průmyslová produkce v Německu, na druhé silnější indikátory trhu práce v eurozóně jako celku. Inflační tlaky by tak ohroženy být neměly, a první zvýšení sazeb ve druhé polovině roku tedy zůstává základním scénářem. Oproti Německu, ve Francii by dnešní údaje měly ukázat další růst průmyslové produkce.

Sazby Fedu porostou pomaleji kvůli globálnímu zpomalení

Nezaměstnanost v eurozóně poklesla o dvě desetiny na 7,9 %, analytici přitom očekávali stabilitu. Je to další střípek do skládačky vypovídající o síle trhu práce v eurozóně. Zápis z prosincového jednání Fedu nepřinesl nic nového. Pouze potvrdil, že ke snížení trajektorie výhledu sazeb vedl členy FOMC horší výhled globální ekonomiky a také situace na finančních trzích. Zejména na akciovém trhu dochází v posledních měsících k opakovaným výprodejům. Výhled členů FOMC však stále naznačuje dvojí zvýšení sazeb o 25bb letos a jedno příští rok.

Domácí inflace se dostane nad cíl ČNB

Prosincová inflace zahájí sérii čísel nad cílem ČNB. Ta by měla vrcholit v březnu, kdy se růst spotřebitelských cen přiblíží třem procentům. V prosinci inflaci postrčily hlavně ceny potravin, které po listopadovém zpomalení na konci roku opět přidávají. Na začátku roku pak k růstu cenové hladiny přispějí nové ceníky dodavatelů energií, které zohlední dražší silovou elektřinu. K tomu bude dál přispívat stabilně silná jádrová inflace, nákladové tlaky z trhu práce totiž jen tak neodezní. To pobídne ČNB k růstu sazeb na únorovém zasedání, a poté ještě dvakrát ve zbytku roku.

Skvělý výsledek zahraničního obchodu korunu nevzrušil

Zahraniční obchod skončil v listopadu výrazným přebytkem přes 20 miliard korun. To je nejvyšší číslo od loňského ledna. Přispěl k tomu silný vývoz automobilů, který v předchozích měsících spíše skomíral. Data z trhu práce zároveň ukázala mírný nárůst podílu nezaměstnaných osob, ten se v prosinci zvýšil o tři desetiny procentního bodu na 3,1 %. Žádná revoluce na trhu práce se však nekoná, i přes tradiční zápornou sezónnost totiž vzrostl počet volných pracovních míst. Vyšší podíl nezaměstnaných odráží spíše ukončení sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství.

Koruna na tyto údaje reagovala se stoickým klidem. Úterní oslabování domácí měny včera nepokračovalo a její kurz se stabilizoval se poblíž 25,64 CZK/EUR. Překvapení na středoevropské trhy nepřineslo ani zasedání polské centrální banky, která ponechala svou sazbu beze změny. Polský zlotý jen nepatrně posílil, poté se opět vrátil k na 4,300 PLN/EUR. Drobně získával i maďarský forint, který se odpoledne obchodoval na úrovni 321,4 HUF/EUR.

Zdroj:Jakub Matějů, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Zvedne ještě letos Fed vůbec sazby?

Ilustrativní obrázek

M. Mora z ČNB v březnu neočekává zvýšení úrokových sazeb

Ilustrativní obrázek

T. Holub v Londýně prezentoval výhled ČNB

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v očekávání Fedu v úterý smíšeně kolem nulyČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu mírně v záporu, výjimkou japonský Nikkei

Ilustrativní obrázek

Americké trhy končí s červenou nulou

Ilustrativní obrázek

Evropský akciový index STOXX 600 roste na nejvyšší úroveň od 28. září 2018

Ilustrativní obrázek

10 vlastností dobrého investora podle Michaela J. Mauboussina (2. díl)

Ilustrativní obrázek

Čerpacích stanic je nejvíc za posledních 12 let. Přibývají hlavně plničky CNG

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.