Zpráva z finančního trhu: ECB vidí rizika na straně nižšího růstu, riziko recese je ale malé

10:42 | S L | Diskuze

ECB včera nepřekvapila, rizika prognózy jsou hlavně ve světle nejistoty kolem geopolitiky za straně nižšího růstu. Náladu by dnes mohl hráčům na trhu spravit německý Ifo index.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kiefer

Amerických dat objednávek zboží dlouhodobé spotřeby či prodeje nových domů se kvůli zavřeným federálním úřadům dnes nedočkáme.

Lednové Ifo naznačí stabilizaci očekávání německých firem

Zatímco úterní ZEW index očekávání investorů potvrdil, že situace v Německu se s novým rokem stabilizuje, včerejší PMI až tak povzbudivá nebyla. Dnešní Ifo index měřící současnou a očekávanou situaci v korporátním sektoru by podle nás měl naznačit, že nepříznivé trendy druhé poloviny loňského roku jsou minulostí. Situace kolem nových homologací drtila automobilový průmysl, který by se již měl začít postupně zvedat.

Euro po měsíci opět spadlo k 1,130 USD/EUR

Lednové předběžné PMI nijak nenadchly a hned s prvními hodinami včerejší evropské seance euro zaujalo sestupný trend. Zklamáním bylo zejména německé číslo z průmyslu, které se o desetinu dostalo pod 50 bodů, tedy do pásma snižující se ekonomické aktivity. Naopak intenzita protestů hnutí žlutých vest s novým rokem slábla, což zřejmě pomohlo francouzskému průmyslu.

ECB v souladu s očekáváními žádnou změnu v nastavení měnové politiky neudělala. Nezměněné zůstalo i závěrečné komuniké. V průběhu tiskové konference ale byla na trhu patrná zvýšená volatilita, ze které nakonec vyšlo pouze dočasně vítězně euro. Mario Draghi ve světle obchodních válek, brexitu či zpomalení v Číně připustil, že rizika ekonomického výhledu jsou směrem k horšímu, riziko recese je ale podle něj nízké. Rozhodně ne všichni členové vedení ECB vnímají situaci jako alarmující. Pokud jde o investiční a kreditní aktivitu, tady Draghi nevidí rizika vůbec, ocenil nástroje TLTRO, prostřednictvím kterých je do systému dodávána likvidita. Euro ale nakonec zakončilo včerejší seanci u hladiny 1,130 USD/EUR. Potopila ho zpráva, že německá vláda snížila prognózu letošního hospodářského růstu své ekonomiky z původních 1,8 % na 1,0 %. My čekáme 1,2 %.

Koruna stabilní nad 25,70 CZK/EUR

Po oslabování v první polovině týdne byl včerejší kurzový vývoj nezajímavý. Zatímco na polském zlotém i maďarském forintu byla patrná zvýšená volatilita (obě měny dopoledne oslabovaly, aby odpoledne tyto ztráty mazaly), kurz koruny vůči euru stagnoval těsně nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Nijak ji nerozhodilo ani zvýšení volatility na měnovém páru USD/EUR v průběhu odpolední tiskové konference prezidenta ECB. M. Draghiho.

Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění lednového konjunkturálního průzkumu. Celková ekonomická důvěra v Česku zaznamenala mírné snížení, a to kvůli poklesu podnikatelské důvěry. Nálada spotřebitelů se oproti prosinci nezměnila. V souladu s vývojem u českých hlavních obchodních partnerů se zhoršila nálada v průmyslovém sektoru, snížilo se zejména hodnocení současné situace. Pro období nadcházejících tří měsíců firmy očekávají mírný pokles tempa růstu výrobní činnosti. Míra využití kapacit se ale nemění (zůstává na 85,7 %). Optimističtěji vidí nadcházející tři měsíce naopak podnikatelé ve stavebnictví. Spotřebitelská důvěra se sice nezměnila, domácnosti přesto vyjadřují o něco vyšší obavy ze zvýšení nezaměstnanosti či růstu cen. U nezaměstnanosti důvod k obavám není, podnikatelé stále vidí jako hlavní bariéru růstu nedostatek pracovní síly. U inflace i my předpokládáme, že první tři měsíce letošního roku bude ve znamení zrychlujícího růstu spotřebitelských cen.

Dnešní ekonomický kalendář je v regionu prázdný. Pozornost hráčů na trhu bude upřena na německý Ifo index. Očekávání německých producentů jsou pro středoevropské průmyslníky klíčová.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 5.3.2021

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabení

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.