Zpráva z finančního trhu: Česká národní banka dnes sazby nezmění

10:37 | S L | Diskuze

Pozornost se dnes bude soustředit na domácí trh, kde zasedá bankovní rada ČNB. Podle očekávání trhu je zvýšení sazeb značně nepravděpodobné, koruna ale bude reagovat na novou prognózu a rétoriku guvernéra na následné tiskové konferenci.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Německá průmyslová výroba pokračuje v propadu

Německá průmyslová produkce za prosinec se propadla v meziměsíčním vyjádření již počtvrté v řadě. Pro trh, který očekával mírný nárůst, je to značné zklamání. Dynamika německého průmyslu zůstane slabá pravděpodobně i na začátku roku, zatímco tovární objednávky by měly opět růst ve druhém čtvrtletí.

Euro nejslabší za poslední dva týdny

Včerejší německé tovární objednávky zaznamenaly výrazný pokles už po sedmé v řadě. Společná měna na statistiku reagovala zklamáním a oslabila o 0,2 %. Dnes ráno tak otevírá na nejslabší úrovni za poslední dva týdny (1,136 USD/EUR). 

Koruna před zasedáním ČNB významně oslabila

Průmyslová výroba v prosinci zklamala svým poklesem, stáhla ji dolů nižší výroba aut a strojů. Na české výrobce tak dopadá zpomalení německého průmyslu. Celkově si ale loni průmyslníci vedli dobře. Jejich výroba v průměru vzrostla o 3 % v porovnání s rokem 2017. I přes prosincový pokles v průmyslu si bilance zahraničního obchodu meziročně polepšila o 3,6 mld. CZK, když skončila nepatrným schodkem 15 milionů CZK. Za celý loňský rok ale skončila přebytkem o 30,8 mld. CZK nižším než v roce 2017. Více najdete v našem reportu zde: http://bit.ly/2GsnuuH.

Slabé statistiky z české ekonomiky spolu se zklamáním na německém trhu podlomilo nohy nejenom euru, ale i koruně. Koruna ztratila 0,4 % a po měsíci se podívala nad úroveň 25,80 CZK/EUR.

Překvapení v prognóze ČNB může podpořit kurz koruny

Dnes by mohlo koruně pomoci překvapení ze zasedání ČNB. Na něm bude zveřejněna nová prognóza. Ta se ale pravděpodobně výrazně nezmění. Výhled pro úrokové sazby bude předpokládat stabilitu a výhled kurzu znovu naznačí prudké posilování koruny. Neočekáváme však, že by na tomto zasedání došlo ke zvyšování sazeb, jakkoliv nadále v české ekonomice vidíme inflační tlaky. Proti ale mluví stále se zhoršující vnější podmínky Podle naší prognózy ke zvyšování úrokových sazeb však letos dojde ještě dvakrát, v květnu a v srpnu. 

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář ČNB k dnešním datům o inflaci

Ilustrativní obrázek

Česká národní banka ponechává úrokové sazby beze změny

Ilustrativní obrázek

PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna atakuje hranici 10 tisíc členů. Počet pojistek v roce 2018 vzrostl o 300 procent

Ilustrativní obrázek

Novými vicegurnéry ČNB se stanou T. Nidetzký a M. Mora

Ilustrativní obrázek

Velký konkurenční boj mezi finančními domy o poskytování hypoték vyvrcholí v září

Ilustrativní obrázek

Jak se zpřísní hypotéky od října?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX -0,04 %

Ilustrativní obrázek

Společnost Wood & Company zvýšila doporučení společnosti CME z hold na buy

Ilustrativní obrázek

Úterní Asijsko-pacifické indexy smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražská burza vstupuje do úterního obchodování na nule

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 19.2.2019

Ilustrativní obrázek

Donald Trump může uvalit nová cla na dovoz automobilů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.