Zpráva z akciového trhu: Fed akciovým trhům vlil čerstvou krev do žil

11:10 | S L | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Hlavní události

Vybrané pojistné na českém trhu vloni vzrostlo o 4,8 mld. CZK na téměř 130 mld. CZK.

Evropské akcie zahájí dnešní seanci solidním růstem.

Spojené státy zveřejní pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho budou k dispozici prodeje nových domů a údaje o dlouhodobých kapitálových tocích. V Evropě bude nejzajímavějším číslem první odhad růstu HDP za Q4 18 za celou eurozónu. Francie zveřejní spotřebitelské ceny. Ráno již byly oznámeny německé maloobchodní tržby, které výrazně zaostaly za očekáváními, na druhou stranu údaje za předchozí měsíc byly revidovány k lepšímu.

Poslední lednový den reportuje hospodářské výsledky čtyřicítka amerických firem. Mezi nimi je například Amazon.com, ConocoPhillips, General Electric, Mastercard nebo Symantec. V Evropě prezentuje mezi jinými Royal Dutch Shell, Roche, Unilever či Ferrari.

Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro francouzského výrobce elektrických spotřebičů Groupe Seb.  

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciovým burzám se včera dařilo. Indexy si připsaly vysoké zisky. S&P 500 vzrostl o 1,6 % za podpory všech sektorů, průmyslový Dow Jones přidal 1,8 % a technologický Nasdaq vyskočil dokonce až o 2,2 %. Akcie vystoupaly v reakci na zasedání americké centrální banky, která sice dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, nicméně její šéf Jerome Powell naznačil, že by sazby mohly setrvat na stávajících úrovních po několik zasedání. Fed je dle jeho slov připraven změnit sazby oběma směry a bude nyní vyčkávat na vyjasnění některých rizik a nejistot, které ohrožují vývoj globální ekonomiky. Trhům pomohly i zveřejněné údaje o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru či výsledky některých firem jako Apple nebo Boeing.

Facebook po uzavření trhu představil za Q4 18 lepší než očekávaná hospodářská čísla. V after-marketu šly jeho akcie nahoru o více jak 11 %. Naopak Microsoft investory zklamal, a tak v poobchodní fázi jeho akcie klesly o necelá tři procenta.

V zeleném po vzoru amerických akcií odstartovaly i trhy v asijsko-pacifickém regionu. Nejvyšší zisky okolo jednoho procenta si připisují japonské, čínské nebo indické akcie. Výjimkou byly australské tituly, které se propadly o 0,4 % zejména pod vlivem akcií banky CBA, jejíž hospodářské výsledky, které zveřejní příští týden, budou negativně ovlivněny ochlazením na tamním trhu nemovitostí a rostoucími náklady na financování.

Vienna Insurance Group

Český pojistný trh dle České asociace pojišťoven v loňském roce zrychlil růst vybraného pojistného na 4,8 % z předloňských 3,8 % a celkově tak pojišťovny na pojistném vloni vybraly 129,3 mld. CZK. Životní pojištění stouplo o 0,6 % a neživotní se zvýšilo o 7,2 %.

VIG je díky nově spojené pojišťovně Kooperativa s Pojišťovou České spořitelny a Českou podnikatelskou pojišťovnou leaderem na tuzemském trhu. Podíl VIG dosahuje zhruba třetiny trhu a Česká republika je největším trhem skupiny po domácím rakouském. Zpráva je pozitivním impulsem pro akcie pojišťovny, výraznou reakci ale nečekáme.

Zdroj:Miroslav Frayer, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.