Zpráva Fedu zaskočila trhy

23.05.2016 14:10 | Swissquote Ltd | Diskuze

Oficiální zpráva o zasedání FOMC, zveřejněná minulý týden, ukázala, že většina členů americké centrální banky je připravena zvednout sazby na příštím zasedání v červnu. EUR/USD prudce zareagoval před konsolidací poklesem na 1.1220. Fed překvapivě znovu zaujal přísný postoj, zatímco finanční trhy červnové zvýšení prakticky vyloučily. Před zprávou se pravděpodobnost zvýšení odhadovala na 4%, nyní stoupla na 32%.

Foto: Kurtis Garbutt

Na základě tohoto zvýšení vylétly krátkodobé státní dluhopisy na dvouměsíční maxima na 0,89%. Americké akciové trhy ale zůstaly téměř beze změny, protože stouply obavy z možnosti konce období peněz zadarmo. Neměli bychom ale zapomínat, že zvýšení bude možné pouze v případě oživení ekonomiky. Trhy se zatím soustředily pouze na globální podmínky, ale teď pečlivě zkoumají skutečný stav domácí ekonomiky. Spotřebitelské výdaje, které na tom nejsou dobře, budou v následujících týdnech sledované zvlášť podrobně. Máme pocit, že trhy přecenily červnový zásah a dolar bude před zasedáním FOMC dál strádat.

 

Očekávaný americký prodej hotových domů

Po oficiální zprávě, která překvapila finanční trhy, se americká vnitřní situace znovu dostala do středu pozornosti. Doposud bylo globální zpomalování, především propad cen ropy, považováno za důvod zpoždění zvýšení sazeb Fedu daleko víc než skutečný stav domácí ekonomiky. Nyní je na čase rozhodnout, zda jsou výsledky dostatečnou podporou pro spuštění dalšího zvýšení sazeb. Minulý pátek byly zveřejněny údaje o dubnovém prodeji hotových domů. Výsledek byl nad očekávanými 5,45 miliony dolarů. Za posledních pár let se tento indikátor obchodoval smíšeně, ale v březnu se prudce odrazil.

Očekávalo se ale pokračování trendu, protože finanční trhy vstřebaly 5,50 milionu proti 5,33 milionu předešlý měsíc. V dubnu očekávání zvýšení sazeb pokleslo, takže je rozumné uvažovat o tom, že prodej stoupl, protože se očekává, že ceny hypoték zůstanou slabé a ceny domů naopak posílí.

Z našeho pohledu si myslíme, že se skutečný stav americké ekonomiky nadhodnocuje, zvlášť pracovní trh, i když míra nezaměstnanosti je velmi nízká a NFP zůstává na slušné úrovni. Myslíme si, že vytváření nových pracovních míst se týká spíš práce na částečný úvazek, nikoli na plný úvazek, a schopnost koupit nemovitost poklesne. Sestupný tlak se brzy projeví na trhu s bydlením. Březnové oživení v prodeji hotových nemovitostí je podle nás způsobeno diverzifikačními obavami velkých institucí. Podíl soukromého vlastnictví bydlení nadále klesá, aktuálně na 63,70%. V roce 2011 to bylo 66%.

 

Swissquote

 

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.