Zpětný odkup akcií může být pro akcionáře nevýhodný

09:34 | V Z | Diskuze

Zpětný odkup akcií, tj. "buyback" může oslabit schopnost společnosti zvládat ekonomickou krizi. V roce 2015 majitelé akcií amerických společností získali téměř 1 bilion dolarů formou dividend, zpětného odkupu akcií a kapitálových výnosů, uvádí Market Watch. Dividendy a zpětné odkupy akcií od roku 2009 rostly dvouciferným tempem. Výplaty vysokých dividend jsou v prostředí nízkých úrokových sazeb atraktivní pro investory zaměřené na příjem.

Foto: Public Domain

 

Zpětné odkupy akcií jsou zajímavé i pro firmy, ale v dlouhodobém horizontu mohou snižovat jejich schopnost zvládat ekonomickou krizi.

Zastánci odkupu říkají, že signalizují, že insideři vnímají akcie jako podhodnocené. Naznačují, že vedení společnosti vnímá investici do jejich akcií jako atraktivnější než jiné investice.


Zpětné odkupy akcií se rovněž často používají k vylepšení rozvahy. Firma může v porovnání se svými současnými potřebami a odhadovanými budoucími příležitostmi disponovat nadbytečnou hotovostí a kapitálem. Vyšší pákový efekt či míra zadlužení při využití zpětného odkupu k financování nových výpůjček zvyšují míru rizika na vhodnou úroveň zajišťující hladký provoz společnosti.

Snížení drahého vlastního jmění v rámci kapitálové struktury snižuje kapitálové náklady společnosti. Teoreticky zlepšuje výnosy pro akcionáře. Umožňuje společnosti účastnit se i projektů a investičních příležitostí s nižší mírou výnosu. Není náhodou, že snížení počtu akcií vylepšuje výnos na akcii  a rentabilitu vlastního kapitálu, především pokud je akvizice vlastních akcií financována formou dluhu.

Oponenti uvádějí, že zpětné odkupy akcií podávají investorům negativní informace ohledně vyhlídek společnosti. Zpětné odkupy podle nich signalizují nedostatek atraktivních příležitostí pro investice a expanzi, které zase naznačují nižší výhled dlouhodobé míry růstu.

Zpětné odkupy akcií rovněž snižují zásoby hotovosti a dluhovou kapacitu, a mají tedy potenciální vliv na dluhový rating společnosti. V závislosti na změně pákového efektu a míře rizika mohou odkupy snížit i dlouhodobou finanční flexibilitu.

Zpětné odkupy akcii rovněž snižují objem akcií v oběhu a jejich likviditu. To může ovlivnit obchodování s akciemi i jejich ohodnocení.

Firmy na obranu zpětných odkupů uvádějí nedostatek atraktivních investičních příležitostí kvůli nadbytečné kapacitě a nemožnosti zvýšit ceny. Kritici naopak tvrdí, že se společnosti odkupující akcie rozhodly podinvestovat a maximalizovat krátkodobé výnosy. Zpětné odkupy akcií podle nich zvyšují cenu akcií zvýšením zisku na akcií – u top manažerů akcie a opce často představují největší část jejich celkové odměny.

Současná úroveň zpětného odkupu akcií se již nebezpečně blíží úrovni před krachem akciového trhu v roce 2008. Tento vývoj je poháněn především zvýšenou dostupností a nižší cenou půjček kvůli uvolněné monetární politice. Velká část zpětných odkupů akcií je financována pomocí dluhu.

Dluhové financování zpětných odkupů má své dobré ekonomické důvody. Pro společnost dává smysl vzít si půjčku s úrokovou mírou 2 % ke zpětnému odkupu akcií obchodovaných s prémií 5-6 % nebo vysokou dividendou. U některých firem je dalším důležitým faktorem potřeba zabránit odtoku výnosů a hotovosti do zahraničí, což by mohlo vést k vysokému zdanění. Namísto toho si tyto firmy půjčují a odkupují akcie, aby vracely hotovost akcionářům.

Strategie zpětného odkupu akcií mají negativní vliv na americkou ekonomiku. Vedou k podinvestování, vyšší míře korporátního zadlužení a vyšší zranitelnosti firem v případě finanční krize. Historie rovněž ukazuje, že společnosti příliš neovládají načasování a odkupují akcie v nesprávnou chvíli ekonomického cyklu. Např. v letech 2007-08 zpětné odkupy akcií vyvrcholily krátce před vypuknutím finanční krize.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.