Zotavuje se ruská ekonomika?

15.08.2016 15:42 | Ne Ro | Diskuze

Je silný rubl skutečně známkou toho, že se ruská ekonomika zotavuje?

Foto: Evgeny

 

Zatím ruské hospodářství zdá se nevysílá signály toho, že se zotavuje, respektive že by se snad chystalo přejít do fáze konjunktury. Od počátku letošního roku přinesly měnové carry trades třetí nejvyšší zisk (pro investory, kteří si za tímto účelem půjčili americké dolary). Pro rubl je navíc typické, že následuje cenu ropy. Je to i logické, jelikož Ruská federace je největší světovým vývozcem energií. Nicméně momentálně prochází dlouhým obdobím vzestupu, zatímco cena ropy prudce poklesla. Naposledy počátkem července. Příčinou toho, proč se této měně tak dobře daří, jsou právě carry trades.

Mnozí pozorovatelé se pokouší najít náznaky toho, že se ruské hospodářství, které se potýká s recesí již po druhý rok, začíná opět zotavovat. Ve druhém pololetí tohoto roku klesla ruská ekonomika o 0,6 %, což bylo méně, než 0,8 %, očekávaných analytiky. Mimoto došlo i k jemnému meziročnímu nárůstu ve spotřebě elektřiny a objemu dodávek. Toto lze však interpretovat jakožto fluktuace, spíše než coby náznak zotavení. Podle sezónně upraveného základu klesla průmyslová výroba v průběhu druhého čtvrtletí. Jak výše investic, tak i maloobchodní prodeje silně pokulhávaly za loňskými hodnotami, které už tehdy byly po poklesu.

Ruská vláda však zatím nicmoc neudělala proto, aby růst ekonomiky podnítila: Nestimulovala poptávku, nezvýšila výdaje, nezmírnila regulaci ani neposílila ochranu investic. Ruská centrální banka byla zatím dost liknavá při snižování zápůjčních úrokových sazeb. Koncem uplynulého měsíce byla hlavní sazba na 10,5 %, což sice umožňuje měnovým carry trades nadále zůstat lukrativními, ale znesnadňuje naopak podnikatelům financování investic. Sazba se letos zatím změnila, konkrétně snížila, pouze jedenkrát, a sice v červnu z 11 %.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Vypadá to, že se centrální banka zaměřuje na inflaci. Očekává přitom její pokles pod 5 % v průběhu následujících 12 měsíců, což je jistě vznešený cíl s ohledem na potřeby vlády. Rozpočet na rok 2016 totiž odvisí od ceny ropy ve výši 3,165 rublů za barel, čili přibližně 48,75 USD (záleží na kurzu). Ruská ropa se ovšem v první polovině roku prodávala za průměrnou cenu pouhých 37,80 USD za barel, což znamená, že se nyní potýká s větším než očekávaným deficitem, který musí pokrýt. A to ještě pomíjíme obavy ze stavu ostatního, neropného vývozu, sníženého následkem silného rublu.

Koncem měsíce července si Putinův ekonomický poradce Andrej Bělousov, který je silným zastáncem měnových stimulů, na silný rubl stěžoval a Putin ho v tom podpořil. Ale asi jej nepodpořil dostatečně a natolik, aby to hnulo i s centrální bankou. Naopak, centrální banka ve svém prohlášení uvedla, že oslabení rublu zatím neplánuje. Centrální banka by mohla vládě pomoci tím, že by na otevřených trzích nakupovala dolar za účelem zvýšit devizové rezervy, což taky trochu činila. Rezervy vykazují během letošního roku nárůst. Tento krok však zdá se na potlačení carry trades nestačil. Mnoho ruských bankovních analytiků hovoří o tom, že ohodnocení rublu odpovídá skutečnosti. Přitom je pravdou, že ruská závislost na vývozu ropy se mírně zmenšila spolu s poklesem její ceny.

Mimoto se Rusko letos stalo největším vývozce pšenice na světě. Ruské zemědělství profitovalo z embarga uvaleného na západní potraviny a také z relativně slabého rublu v loňském roce. Ruská ekonomika je dozajista stabilnější než byla po propadu cen ropy a bezprostředně po připojení Krymu k Rusku. I investoři si pravděpodobně na současný stav Ruska již zvykli a jsou názoru, že Rusko v tuto chvíli nepatří ani mezi vyvrhele, ani mezi ekonomické tahouny. Je však zemí dost dobrou na to, aby se s ní obchodovalo, zvláště v době, kdy jsou sazby v bezpečnějších vodách záporné.

Je možné, že se investoři mýlí a že se ruská ekonomika nachází v dosud nejasné situaci. Putin nechce více ekonomické svobody dovolit. Nechce ani zvrátit jím iniciované znárodnění společností své země, jejíž hospodářství je založené především na komoditách. Privatizace akcií některých ropných společností, plánovaná na letošní rok, navíc neprobíhá hladce. Rosneft je největší státem kontrolovaná ropná společnost, z níž vláda hodlá jistý podíl prodat. Igor Sečin, šéf Rosneftu, projevil zájem o koupi Basneftu, jiné ropné společnosti připravené na privatizaci odprodejem akcií. Avšak, problém privatizace spočívá v tom, že její podmínky dávají potencionálním novým investorům velice malou moc na spoluřízení společnosti. Ani Rosneft není v tomto ohledu výjimkou.

Putin se momentálně zbavuje figurek na šachovnici. Před nedávnem propustil z klíčových pozic některé své kolegy a staré známé a neváhal je nahradit novou generací úředníků, z nichž mnozí jsou bývalými důstojníky tajné policie. V pátek propustil náčelníka štábu, Sergeje Ivanova, jednoho ze svých dlouholetých úzkých spolupracovníků, a nahradil ho bývalým diplomatem, Antonem Vajno.

A tak, zatímco se ruské hospodářství potýká s nejistotou, Putin nehodlá činit změny v nepružném systému, který si vybudoval. Expertům sice ve věci alternativ naslouchá, ale více ho zdá se v tuto chvíli zajímají spíše jeho vlastní geopolitické hry v Sýrii či na Ukrajině, než menší recese doma.

Výsledkem může nakonec být, že ruská vláda spolu s centrální bankou budou nuceny devalvovat rubl, aby byly s to pokrýt schodkový rozpočet. Inflační cíl se opět posune. Avšak, pokud vše v zářijových ruských parlamentních volbách půjde hladce, vrátí se s největší pravděpodobností k moci proputinovská strana Jednotné Rusko. Po volbách už bude o důvod méně, proč držet ceny před jejich prudkým růstem. Potom může i Ruská centrální banka vyvinout na rubl větší tlak.

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.