Změní se situace v oblasti zaměstnávání OZP?

16:16 | E V | Diskuze

Po období rekordně nízké nezaměstnanosti, kdy firmy hledaly potenciální zaměstnance i ve skupinách, které dříve zůstávaly stranou jejich zájmu, nyní může přijít obrat k horšímu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Profesia

Osoby se zdravotním postižením chce stát podpořit a přislíbil větší příspěvky pro firmy, které je ve zvýšené míře zaměstnávají. Na druhou stranu chystané legislativní změny ohrožují místa v některých oborech, kde OZP tradičně nacházejí uplatnění.

 

Zaměstnanost OZP je zatím vysoká

Srpnová data o nezaměstnanosti ukazují, že podíl osob se zdravotním postižením na celkovém počtu nezaměstnaných je velmi nízký – na úrovni 13,6 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. I v porovnání s přelomem roku, kdy kulminovala rekordně nízká nezaměstnanost, jsou to čísla vynikající, protože na konci loňského roku byl tento podíl 15,6 %, v lednu pak 15,1 %. V dlouhodobějším horizontu od ledna do června sice počet OZP bez zaměstnání mírně narostl, podíl na celkovém počtu nezaměstnaných se ale nezvyšoval.

„Z našich statistik vyplývá, že osoby se zdravotním postižením nejčastěji pracují v oblasti ochrany a ostrahy, v informačních službách, jako uklízeči a pomocníci v domácnostech nebo hotelích a administrativních objektech nebo i jako montážní dělníci,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Aktuálně je pro ně podle statistik ČSÚ vhodných 11 884 nabízených pozic, nejvíce v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Dá se ale očekávat, že nezaměstnanost těchto osob poroste v dalších měsících rychleji.“

 

Mají se OZP bát o práci?

V následujících měsících ale analytici i vláda očekávají zvýšení nezaměstnanosti, a lidé se zdravotním postižením budou vedle čerstvých absolventů, starších ročníků a matek s malými dětmi opět patřit mezi ty, na které může propouštění dopadnout citlivěji. Vláda přislíbila podpořit jejich zaměstnávání tím, že zvýší příspěvek pro firmy, mezi jejichž zaměstnanci tvoří zdravotně postižení více než polovinu pracovníků.

Některé chystané legislativní změny ale mohou způsobit snížení šancí OZP na uplatnění. Konkrétně jde o plánované přijetí zákona o soukromé bezpečnostní činnosti. Ten má nově podmiňovat práci v tomto oboru absolvováním fyzických testů. Je zřejmé, že pracovníci, kteří řeší fyzické konflikty například v supermarketech nebo zajišťují ostrahu citlivých objektů, musejí mít dobrou kondici. Aktuální výklad navrhovaných změn ale může znamenat ohrožení míst pro lidi se zdravotním postižením nebo zaměstnance starších věkových kategorií, kteří pracují například na pozicích operátorů dohledových center nebo na vnitřních recepcích společností.  

„Místa pro osoby se zdravotním postižením cíleně vytváříme již od roku 2013,“ říká Radoslav Kavulič, personální ředitel SSI Group. „Velká část z nich je zaměstnaná v ostraze, kde nachází uplatnění zejména jako operátoři dohledových center nebo v recepčních službách. I když sledujeme, že volná místa na trhu práce pro OZP stále jsou, obáváme se, že zúžení portfolia míst pro tyto osoby bude mít na jejich zaměstnanost velmi silný dopad. Už nyní jsou podle statistik pro osoby se zdravotním postižením vhodná pouze 4 % nabízených pracovních pozic.“

Zdroj:Markéta Ciňková ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náborem

Ilustrativní obrázek

Komunikace ve firmách opět migruje do online prostředí

Ilustrativní obrázek

Práce z domova má daňové výhody i rizika

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 16.10.2020

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 16.10.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Zánovních vozů meziročně ubylo, hlavně kvůli Covidu a zastavení výroby

Ilustrativní obrázek

Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů

Ilustrativní obrázek

Kaufland svým zaměstnancům poděkuje odměnou ve výši 55 milionů korun

Ilustrativní obrázek

15 tipů na snížení nákladů na energie ve firmách

Ilustrativní obrázek

Schválení paušální daně

Ilustrativní obrázek

Procter & Gamble zveřejnil výsledky za 1Q a zlepšil vyhlídky na zbytek fiskálního roku

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.