Zlotý doplácí na obavy ze snížení ratingu

05.09.2016 08:21 | fa ra | Diskuze

Poraženým minulého týdne byl na středoevropských devizových trzích polský zlotý, který vůči euru odepsal více než jeden a půl procenta.

Foto: Narodowy Bank Polski

Znehodnocení maďarského forintu bylo mnohem mírnější, když nedosáhlo ani půl procenta. Relativně nejlépe tak za uplynulý týden vyšla česká koruna. Její kurz se vůči euru v podstatě nepohnul a zůstal přilepen k úrovni kurzového závazku. Polské měně ublížilo negativní hodnocení základních parametrů návrhu státního rozpočtu na příští rok ze strany ratingové agentury Fitch a šířící se spekulace, že by ratingová agentura Moody‘s mohla koncem tohoto týdne snížit Polsku rating. Z externích faktorů nepomáhaly ani obavy, že by Fed mohl na zářijovém zasedání zvýšit sazby. Nicméně to je po pátečních číslech z amerického trhu práce zřejmě pasé.

Růst české ekonomiky během druhého čtvrtletí byl v pátek ráno potvrzen na 0,9 % q/q, jak ukazoval dříve zveřejněný odhad. Meziroční růst zpomalil z 3,0 % y/y v Q1 16 na 2,6 % o kvartál později. Oproti rychlému odhadu se jednalo o vylepšení o desetinu procentního bodu. Z hlediska struktury překvapily zejména silné exporty. Českou ekonomiku táhl ve druhém čtvrtletí automobilový sektor. Silná poptávka ze zahraničí se podepsala na vysokých exportech i produkci tohoto odvětví. Čisté exporty byly v Q2 hlavním tahounem růstu (příspěvek k meziročnímu růstu 2,5 procentního bodu). Ekonomice též pomohla spotřeba domácností (příspěvek 0,8 %) jako výsledek zvyšující se zaměstnanosti i růstu mezd. Nicméně oproti očekáváním byla slabší, což takto komentovala i ČNB. Investiční aktivita se na výkonu ekonomiky podepsala podle očekávání negativně. To souvisí zejména s poklesem stavebních investic – pomalý náběh nového programového období evropských fondů a problémy s EIA u nejvýznamnějších infrastrukturních projektů.

Ve výhledu se dá očekávat, že příspěvek čistých exportů již ve zbytku roku tak bombastický nebude. Koneckonců slabý červencový i srpnový PMI průmyslové aktivity a červencové propady ve výrobě automobilů to jednoznačně dokumentují. Břímě tahouna ekonomiky tak zůstane na spotřebě domácností, což by ve světle rekordní zaměstnanosti a růstu mezd neměl být problém. A vidět to je na daňových příjmech státního rozpočtu (zejména přímých daní). Letošní celoroční růst české ekonomiky se tak bude pohybovat kolem 2,5 % po loňských 4,6 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.