Zlato – pozitivní trend potvrzuje svou sílu

12:35 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Dne 4. září dosáhla cena zlata 1566 USD za unci svého ročního maxima, poté co od května přidalo v dynamice o úctyhodných +23 %. Od tohoto maxima přešlo zlato do fáze korektury v rozsahu -5 % od maxima. To přesně zapadá do scénáře zdravé korektury, která zpravidla trvá 4 až 6 týdnů. Mimochodem, námi preferovaný scénář zapadá také do rámce poměrně svízelné situace na akciových trzích s nechvalně proslulou „černou“ statistikou.
Říjen rozhodně nebude na události skoupý. Můžeme se tedy brzy nač těšit.

Korektura u konce =zlato může stoupat vzhůru

Zlato má v minulém týdnu za sebou velmi zajímavý průběh. Četné indikátory potvrzují, že zářiová korektura se chýlí ke konci a zlato se chystá pokořit další cenovou metu kolem 1650 USD/unci.
Do mozaiky podpůrných argumentů zapadá rovněž fakt, s jakou razancí zlato umazalo 50 dolarovou ztrátu prakticky během několika hodin v závěru prvního říjného týdne.

Abychom příliš nezabředli do analytického žargonu a nenudili technikáliemi, které překračují možnosti formátu tohoto článku, pokusme se vyjádřit laicky srozumitelně.
Měřené cenové propady (korekce a konsolidace) v jinak zdravém trendu mají svou měřitelnou sílu (momentum) a časový rámec. Krátké korektury a konsolidace nepřekračují zpravidla 4 až 6 týdnů. „Naše“ korektura trvá podle našeho modelu právě od 4.9. (= lokální maximum 1565 USD). K dnešnímu dni tedy asi 4 týdny. Máme tedy pravděpodobně nejvýše 2 až maximálně 4 týdny k akceleraci pozitivního trendu, kdy by mělo zlato zpracovat v první vlně metu kolem 1650/1670 USD.

Zlato po dynamické vzestupu + 23 % od poloviny května do 4. září přešlo do fáze korekce (svislá červená linie), která by měla trvat ještě maximálně 2 až maximálně 4 týdny. Pak by měl následovat dynamický vzestup k další metě 1650 až maximálně 1670 USD/unci.

Neztratit z očí celkový obraz

Mnohé nasvědčuje tomu, že v následujících dnech až týdnech bude důležité neztratit ze zřetele celkový obraz. Na dlouhodobém grafu je patrný desetiletý vzestupný trend od roku 2001 do roku 2011 – první fáze dlouhodobého trendu, který přinesl investorům více než +600 % vzestup. Tento trend byl vystřídán cyklickou konsolidací v podobě obratové formace. Vše nasvědčuje tomu, že zlato a vzácné kovy jsou v přechodu k druhé fází dlouhodobého vzestupného trendu.

Co je teď důležité…

Zlato se pravděpodobně nachází v ranné fázi 2. etapy dlouhodobé vzestupného trendu, který započal od roku 2001 do roku 2011. Za tuto periodu přineslo svým investorů více než 600% zisk. Vše nasvědčuje tomu, že druhá fáze je také jen začátkem. Koneckonců každý trend bude dříve nebo později překonán, i ten, který vynese zlato nad horizont absolutního maxima z let 2011.

Koupit nebo posílit přiměřenou pozice fyzického investičního zlata i stříbra může sehrát zásadní roli do blízké budoucnosti. A to nejen z pohledu performance, ale především jako ultimativní ochrana proti četným rizikům globálního finančního systému a systémovému předlužení celé západní civilizace. Zlato a vzácné kovy představovaly vždy ultimativní pojistku zejména proti proaktivní inflační politice centrálních bank. Z toho pohledu zlato zůstává jedním ze základních stavebních kamenů v celkové majetkové diversifikace a současně substanční ochrana majetku před plíživým vyvlastněním i riziky třetích stran.

Závěrem…
…ještě jeden pozoruhodný fakt a paradox finančních dějin lidstva současně. Zlato ve své monetární roli po dlouhých 2500 let ani jedinkrát nezbankrotovalo, zatímco veškeré umělé měny bez výjimky. S trochou nadsázky lze konstatovat, že finanční dějiny lidstva jsou v podstatě dějinami lží a podvodů a zlato vrací poměry vždy zpět ke kázní a umírněnosti.

 

 

Zdroj:Zdeněk Ďuriš EKKA-Gold s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Proč teď nekupovat zlato

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.