Zlaté slitky
Zlaté pruty nabízejí jednoduchý a účinný způsob investování do zlata pro investory s vážnými úmysly, kteří hodlají investovat velké částky. Větší pruty se obvykle prodávají s nejmenší prémií, tj. příplatkem oproti hodnotě v nich obsaženého zlata, zatímco menší pruty obvykle stojí více. Na druhou stranu větší pruty není tak snadné prodat. Pokud vlastníte zlatý prut o hmotnosti jeden kilogram, není snadné z něj odříznout, řekněme, 100 gramů, a prodat je. Rovněž okruh potenciálních kupců větších prutů je omezenější. Takovéto objemnější pruty pravděpodobně budete muset prodat větší dealerské společnosti, protože šance, že najdete soukromého kupce, není velká. Většina lidí se ve zlatých slitcích nevyzná.
Zlaté mince
Zvažte investici do moderních zlatých investičních mincí o hmotností jedné trojské mince, protože za tyto mince ručí vlády vydavatelských zemí, nikoliv jejich vydavatel. Zlaté mince jsou raženy masově a s velkou účinností. V porovnání s podobně velkými slitky jsou k dostání za velmi konkurenční ceny. Protože jsou všeobecně uznávané, je rovněž snadné je prodat.
Proměnlivá prémie
Pojmem „prémie“ se označuje procentuálně vyjádřená přirážka, s níž je daný investiční předmět (slitek či mince) obchodován v porovnání se současnou hodnotou obsaženého zlata.
V minulosti (v šedesátých letech) dosahovala prémie u zlatých mincí Sovereign až 40 %. Přesné ceny a prémie se odvíjejí od tržních podmínek v danou chvíli, a mohou se měnit ze dne na den i z hodiny na hodinu. Prémie u „starších“ mincí, jakou jsou Sovereigny, budou pravděpodobně vyšší než u „moderních“ mincí, např. Krugerrandů. Při koupi větších objemů, např. 100 či více Krugerrandů nebo 1 000 sovereignů, se prémie blíží příplatkům obvyklým u zlatých slitků. I malé změny tohoto procentuálního podílu mohou atraktivitu sovereignů, Krugerrandů či slitků významně zvýšit či naopak snížit. Tyto změny závisejí na nabídce a poptávce.
Pamatujte na opětovný prodej
Je jednoduché, avšak poněkud zrádné, se při koupi zlata zaměřit pouze na zaplacenou prémii. V talkovém případě většina lidí dospěje k závěru, že nejlepší koupí jsou kilogramové zlaté slitky. Neberou však v potaz možnost, že zlaté mince, především starší druhy, mohou být prodány s výrazně vyšší prémií, a často je možné je prodat soukromě sběratelům.
V posledním čtvrtletí roku 1999 dosahovala prémie u sovereignů asi 10 % a u Krugerrandů asi 4 %. Ačkoliv dealeři často vykupují s drobnou slevou oproti aktuální ceně zlata, za téměř všechny typy mincí nabízejí většinou prémii. Zlaté mince rovněž uznává a kupuje více dealerů, klenotníků i soukromých kupců po celém světě než zlaté slitky.
Starší tradiční mince vs. jednouncové zlaté mince
Potenciální investoři by rovněž měli zvážit, zda se rozhodnou pro moderní jednouncové zlaté mince, jako jsou např. Krugerrandy, či pro starší tradiční zlaté investiční mince, k nimž patří např. britské sovereigny či švýcarské franky. Při menších objemech budou tyto starší mince stát pravděpodobně více než jednouncové mince, avšak u větších objemů jsou prémie často srovnatelné s Krugerrandy či zlatými slitky. Hodně záleží na aktuálních podmínkách. Kdykoliv jsou však tyto starší mince k mání se srovnatelnou, či jen o málo vyšší, prémií jako investiční zlaté mince, měli byste jejich nákup zvážit.