Zklamání z amerického ISM činí čekání na data z trhu práce ještě napínavější

08:14 | fa ra | Diskuze

Po celý týden posilující dolar ve světle očekávaných příznivých dat z trhu práce přerušil včera publikovaný ISM index.

Foto: 401(K) 2012

Pro obnovení tohoto trendu by bylo třeba, aby dnešní statistiky skutečně překvapily. A naši kolegové z New Yorku v to věří. Po červnu a červenci očekávají další silný měsíc. Počet nově vytvořených pracovních míst by měl podle nich výrazně překonat tržní konsensus ve výši 180 tisíc a dosáhnout 225 tisíc. Míra nezaměstnanosti by pak měla klesnout na 4,8 %. Z domova se dočkáme zveřejnění detailní struktury HDP za druhé čtvrtletí. Předběžný odhad překvapil silným mezičtvrtletním růstem o 0,9 %. Z hlediska struktury očekáváme slabé investice. Tahounem české ekonomiky je spotřeba domácností a exporty.

Očekáváme příznivý report z amerického trhu práce

Z celého dnešního ekonomického kalendáře bude pozornost investorů směřovat k jedinému – k odpoledním statistikám z amerického trhu práce za srpen. A očekáváme příjemné čtení. Zatímco jarní měsíce byly na americkém trhu práce ve znamení slabých dat, červnových 292 tisíc nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru trend zlomilo. Ani červencové číslo totiž nezklamalo, když bylo vytvořeno 255 tisíc nových míst. A pokračování tohoto trendu očekáváme i za srpen. Oproti konsensuálním 180 tisícům předpovídá naše skupina plných 225 tisíc nových pracovních míst. Výsledkem by měl být pokles míry nezaměstnanosti z červencových 4,9 % na 4,8 %. Jedinou vadou na kráse zřejmě bude o něco nižší růst průměrných hodinových výdělků. Očekáváme 0,2 % m/m, což bude znamenat mírné zpomalení meziročního růstu na 2,5 % z předchozích 2,6 %. Půjde ale čistě o statistický efekt, když statistické zjišťování bylo v srpnu ukončeno již 13. den v měsíci.

Včerejší zveřejnění nečekaného poklesu amerického ISM indexu průmyslové aktivity za srpen pod hodnotu 50 bodů, tedy do pásma kontrakce, znamenalo ukončení čtyři dny trvajícího trendu posilujícího dolaru. Hráči na trhu v průběhu celého týdne do cen zapracovávali optimistická očekávání na dnešní zveřejnění čísel z amerického trhu práce za srpen. ISM však vnesl na trh určitou pochybnost ohledně brzkého zvyšování dolarových úrokových sazeb. Zatímco během evropské seance kurz EUR/USD několikrát otestoval hladinu 1,1130, americkou seanci nakonec zavíral na hladině 1,1200, kolem které kurz osciloval i v průběhu dnešního asijského obchodování.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.