Leonid Emshanov a jeho žena Natálie žijí v Togliatti, srdci ruského automobilového průmyslu, kde sídlí největší největší ruský výrobce automobilů společnost AvtoVAZ, která je u nás známa především díky vozům značky Lada. Významná automobilka se stejně jako zbytek ruské ekonomiky potýká s vážnými potížemi. Nízká poptávka po jejích vozech firmu donutila zavést zkrácený pracovní týden, což nejvíce doléhá na již tak špatně placené zaměstnance automobilky.
Automechanik Leonid stejně jako tisíce dalších Rusů pracuje v blízkém obřím výrobním závodě AvtoVAZ. Poslední úsporné kroky automobilky donutily rodinu přestěhovat se do menšího bytu společně s rodiči Nátálie a jejím bratrem. Počet jeho obyvatel se navíc zakrátko rozroste o dítě, které je na cestě. Byt, ve kterém žili sami, si za své současné finanční situace nemohli dále dovolit. I přesto že výrazně ušetří na bydlení, nezbývá jim po zaplacení nejnutnějších výdajů podle vlastních slov na koupi nového oblečení či zábavu. Krátký pracovní týden, který jako jedno z mnoha úsporných opatření automobilka nedávno zavedla, ukrojil 20 % ze skromného Emshanova platu, který tak bude muset vyjít se zhruba asi 15 000 RUB měsíčně (200 USD).
Ještě nedávno to přitom vypadalo, že Togliatti a její automobilku čeká zářná budoucnost. Ruský trh s automobily byl jedním z nejrychleji rostoucích na světě, což společně s nízkou cenou práce přitáhlo do města zahraniční výrobce jako například alianci Renault-Nissan, která je dnes majoritním akcionářem AvtoVAZ. Kromě vlastních vozů tak obří výrobní haly automobilky chrlily například pod licencí vyráběné vozy Nissan Almera či Renault Logan.
Recese ruské ekonomiky způsobená pádem cen ropy na světových trzích a mezinárodními sankcemi však srazila tržby podniku k zemi. Celkově se ruský trh s osobními vozy v minulém roce smrštil o 36 % prodaných vozů, přičemž AvtoVAZ zaznamenala pokles 31 %. Poptávku Rusů po nových automobilech omezila především nižší koupěschopnost, o kterou se přitom v minulých letech ruský ekonomický růst opíral.
Leonid stejně jako velká část ruské populace se musí vyrovnávat se zvyšujícími se cenami a mnohdy až dramatickým poklesem životní úrovně, což jej donutilo najít si druhé zaměstnaní a přijmout místo v bezpečnostní agentuře. Jestli má dnes totiž v Rusku za současné ekonomické situace něco šanci výrazně růst, tak je to zločinnost.