Život na zámku za rozumnou cenu. Realitní kancelář se v České republice zaměřuje na šlechtická sídla

08:00 | wa pe | Diskuze

České hrady a zámky to není jen Karlštejn, Sovinec, či Kost, ale další stovky a tisíce menších i větších šlechtických sídel. Mnoho z nich dnes sice připomíná spíše ruiny, nežli dřívější symboly krásy a bohatství, pro Natálii Makovik jsou však především příležitostí pro investice.

Foto: VIG

 

Rodilá Běloruska s ruskými kořeny přišla do České republiky před sedmnácti lety a v roce 2007 založila úspěšnou realitní kancelář VIP Castle se zaměřením na historická aristokratická sídla.  

I přes velmi krušné začátky, první úspěšný prodej se měl odehrát až pět let po zahájení činnosti, dnes Makovik podle svých slov prodá až tři historické nemovitosti za měsíc v ceně od 12 000 EUR do 4 milionů EUR. I přes na první pohled lákavou cenu, není vlastnictví hradu či zámku žádná levná záležitost. Náklady na rekonstrukci často překonají pořizovací cenu až desetkrát, což činí české památky mnohdy dražšími, než obdobné stavby v prestižní Francii či Itálii.

V jejím byznysu ji zcela jistě pomáhá její běloruský a ruský původ, jelikož většina jejích zákazníků se rekrutuje z řad bohatých občanů bývalých sovětských republik. V souvislosti s aktuální vnitropolitickou situací v Rusku touží mnoho bohatých Rusů najít si stabilní zázemí jinde v Evropě. Sen o bydlení na zámku je pro ně o to lákavější, že v bývalém SSSR byly podobné památky až na výjimky záměrně devastovány a demolovány.

Makovik v České republice nabízí ke koupi asi 400 nemovitostí od menších spíše skromných panských sídel až po rozlehlé luxusní paláce s tanečními sály pro stovky hostů obklopené francouzskými zahradami. Její pracovní den je v mnohém odlišný od běžné realitní makléřky.

Památky jsou často v majetku místních obcí, které se obávají, že případný prodej by ohrozil jejich nenahraditelné kulturní dědictví. Předtím než se může pokusit oslovit případné kupce, tak podstupuje až několikaměsíční vyjednávání se starosty a zastupitelstvy obcí. Podle vlastních slov by však nedopustila, aby se památka dostala do rukou někoho, kdo by k ní neměl ten správný vztah a dbá na to, aby na průběh rekonstrukce dohlížel nový vlastník osobně.

Úspěchem VIP Castle se v poslední době inspirovaly i tradiční velké realitní kanceláře, které po jejím vzoru také zařadily do nabídky historická šlechtická sídla. Dlouholetá specializace v problematice a dobré kontakty na movitou klientelu, však Makovik umožňují udržovat si náskok. Její práce totiž nekončí podepsáním kupní smlouvy. Svým klientům dále nabízí poradenství ohledně českých zákonů, především zákona o státní památkové péči, možnostech nabývání nemovitého majetku ruskými občany, otázek rekonstrukce a dalších.

Vyhledat pro bohatého klienta ten správný objekt může být často obtížné a časově náročné. Bydlením na zámku se sice zprvu nechá okouzlit takřka každý, málokdo se ale posléze vyrovná s realitou vysokých finančních a časových nákladů na rekonstrukci. Život na malé vesnici, i když v palácových zdech, má také svá úskalí, se kterými se předem často nepočítá.

Jedním z příběhů s dobrým koncem, se kterým se Makovik může pochlubit, je ruina pivovaru s více jak čtyřsetletou historií v Kynšperku nad Ohří, jejíž prodej za 300 000 Kč zprostředkovala v roce 2010. Noví majitelé Sergej Chernichkin a Denis Sabitov, objekt kompletně obnovili a zasvětili jeho původnímu účelu. Vlastní značka piva Kynšperský zajíc se setkává s úspěchy na pivařských soutěžích i u zákazníků restaurace s tradiční českou kuchyní, kterou tito ruští nadšenci vedle hotelu a lázní také v Kynšperku založili.    

Pokud se Vám cena 300 000 Kč za zchátralý pivovar zdá výhodná, nejste sami. Prodejní ceny zámků, hradů a dalších historicky cenných památek ve Velké Británii, Francii, Itálii či Německu jsou až desetkrát vyšší, většinou se však již jedná o udržované či opravené objekty.

To rozhodně není případ zámku v Libějovicích v jižních Čechách, který se i s přilehlým parkem rozkládá na ploše 6000 km². Případný kupec by za něj zaplatil pouze 1, 25 milionu EUR, za tuto cenu ovšem nezíská jen rozlehlý park, děravou střechu, rozbitá okna, linoleum místo parket či 90 ložnic takřka všechny bez sociálního zařízení, ale také pořádný kus historie 20. století.    

Poté co o zámek přišli Schwarzenbergové v rámci pozemkové reformy v roce 1923, se na něm během druhé světové války usídlil Hitlerjugend záhy vystřídaný Rudou a československou armádou. Každý z předešlých majitelů zanechal nejen na zámeckých freskách své nesmazatelné stopy, které dohromady tvoří jedinečnou a nenahraditelnou hodnotu místa.  

 

Přehled cen některých památek a zámků

Hrádek Kunzov postavený v roce 1907: 270 000 EUR

Zámek hraběte Turna s přilehlou letní rezidencí: 3 000 000 EUR. Blízký pivovar a vinný sklípek jsou také na prodej

Olomoucká pevnost z roku 1853 obklopená vodním příkopem: 450 000 EUR

Rodinný zámek Ernesta Solvaye s padesáti pokoji, bazénem, kinem saunou a kulečníkovým salónem: 450 000 EUR

Zámecký hotel u Karlových Varů ze 17. století s kapacitou 100 lůžek: 1 500 000 EUR

Zdroj: Hradní VIP

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Hypotéky budou zdražovat. I tak jsou nemovitosti dobrou investicí

Ilustrativní obrázek

Digitální hypotéka je tu: poprvé v Česku si klienti Monety sjednali novou hypotéku na dálku a plně online

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí porostou v průměru o 5%

Ilustrativní obrázek

Češi kvůli pandemii žádají stát o pomoc s bydlením

Ilustrativní obrázek

Trh stavebních prací poklesne o 1,4 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.