Rodilá Běloruska s ruskými kořeny přišla do České republiky před sedmnácti lety a v roce 2007 založila úspěšnou realitní kancelář VIP Castle se zaměřením na historická aristokratická sídla.
I přes velmi krušné začátky, první úspěšný prodej se měl odehrát až pět let po zahájení činnosti, dnes Makovik podle svých slov prodá až tři historické nemovitosti za měsíc v ceně od 12 000 EUR do 4 milionů EUR. I přes na první pohled lákavou cenu, není vlastnictví hradu či zámku žádná levná záležitost. Náklady na rekonstrukci často překonají pořizovací cenu až desetkrát, což činí české památky mnohdy dražšími, než obdobné stavby v prestižní Francii či Itálii.
V jejím byznysu ji zcela jistě pomáhá její běloruský a ruský původ, jelikož většina jejích zákazníků se rekrutuje z řad bohatých občanů bývalých sovětských republik. V souvislosti s aktuální vnitropolitickou situací v Rusku touží mnoho bohatých Rusů najít si stabilní zázemí jinde v Evropě. Sen o bydlení na zámku je pro ně o to lákavější, že v bývalém SSSR byly podobné památky až na výjimky záměrně devastovány a demolovány.
Makovik v České republice nabízí ke koupi asi 400 nemovitostí od menších spíše skromných panských sídel až po rozlehlé luxusní paláce s tanečními sály pro stovky hostů obklopené francouzskými zahradami. Její pracovní den je v mnohém odlišný od běžné realitní makléřky.
Památky jsou často v majetku místních obcí, které se obávají, že případný prodej by ohrozil jejich nenahraditelné kulturní dědictví. Předtím než se může pokusit oslovit případné kupce, tak podstupuje až několikaměsíční vyjednávání se starosty a zastupitelstvy obcí. Podle vlastních slov by však nedopustila, aby se památka dostala do rukou někoho, kdo by k ní neměl ten správný vztah a dbá na to, aby na průběh rekonstrukce dohlížel nový vlastník osobně.
Úspěchem VIP Castle se v poslední době inspirovaly i tradiční velké realitní kanceláře, které po jejím vzoru také zařadily do nabídky historická šlechtická sídla. Dlouholetá specializace v problematice a dobré kontakty na movitou klientelu, však Makovik umožňují udržovat si náskok. Její práce totiž nekončí podepsáním kupní smlouvy. Svým klientům dále nabízí poradenství ohledně českých zákonů, především zákona o státní památkové péči, možnostech nabývání nemovitého majetku ruskými občany, otázek rekonstrukce a dalších.
Vyhledat pro bohatého klienta ten správný objekt může být často obtížné a časově náročné. Bydlením na zámku se sice zprvu nechá okouzlit takřka každý, málokdo se ale posléze vyrovná s realitou vysokých finančních a časových nákladů na rekonstrukci. Život na malé vesnici, i když v palácových zdech, má také svá úskalí, se kterými se předem často nepočítá.
Jedním z příběhů s dobrým koncem, se kterým se Makovik může pochlubit, je ruina pivovaru s více jak čtyřsetletou historií v Kynšperku nad Ohří, jejíž prodej za 300 000 Kč zprostředkovala v roce 2010. Noví majitelé Sergej Chernichkin a Denis Sabitov, objekt kompletně obnovili a zasvětili jeho původnímu účelu. Vlastní značka piva Kynšperský zajíc se setkává s úspěchy na pivařských soutěžích i u zákazníků restaurace s tradiční českou kuchyní, kterou tito ruští nadšenci vedle hotelu a lázní také v Kynšperku založili.
Pokud se Vám cena 300 000 Kč za zchátralý pivovar zdá výhodná, nejste sami. Prodejní ceny zámků, hradů a dalších historicky cenných památek ve Velké Británii, Francii, Itálii či Německu jsou až desetkrát vyšší, většinou se však již jedná o udržované či opravené objekty.
To rozhodně není případ zámku v Libějovicích v jižních Čechách, který se i s přilehlým parkem rozkládá na ploše 6000 km². Případný kupec by za něj zaplatil pouze 1, 25 milionu EUR, za tuto cenu ovšem nezíská jen rozlehlý park, děravou střechu, rozbitá okna, linoleum místo parket či 90 ložnic takřka všechny bez sociálního zařízení, ale také pořádný kus historie 20. století.
Poté co o zámek přišli Schwarzenbergové v rámci pozemkové reformy v roce 1923, se na něm během druhé světové války usídlil Hitlerjugend záhy vystřídaný Rudou a československou armádou. Každý z předešlých majitelů zanechal nejen na zámeckých freskách své nesmazatelné stopy, které dohromady tvoří jedinečnou a nenahraditelnou hodnotu místa.
Přehled cen některých památek a zámků
Hrádek Kunzov postavený v roce 1907: 270 000 EUR
Zámek hraběte Turna s přilehlou letní rezidencí: 3 000 000 EUR. Blízký pivovar a vinný sklípek jsou také na prodej
Olomoucká pevnost z roku 1853 obklopená vodním příkopem: 450 000 EUR
Rodinný zámek Ernesta Solvaye s padesáti pokoji, bazénem, kinem saunou a kulečníkovým salónem: 450 000 EUR
Zámecký hotel u Karlových Varů ze 17. století s kapacitou 100 lůžek: 1 500 000 EUR
Zdroj: Hradní VIP