Živnostník - ohrožený druh: Zedníků, truhlářů, instalatérů a hostinských je stále méně

11:57 | fa ra | Diskuze

Zedníků, truhlářů, instalatérů, provozovatelů autoservisu a hostinských stále ubývá, ale jejich úbytek se zpomaluje. V posledních čtyřech letech z trhu zmizelo například 14.000 zedníků a téměř 4000 truhlářů.

Ilustrační foto
Foto: Dariusz Sieczkowski

Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou má ČTK k dispozici. Analýza pracuje s počtem tzv. nepřerušených živností, což je rozdíl mezi ukončenými a přerušenými živnostmi na jedné straně a mezi novými a obnovenými na straně druhé.

Například v roce 2013 bylo v těchto profesích založeno či obnoveno 32.000 živností, zatímco zrušeno či přerušeno jich bylo 51.000. Loni se počet nepřerušených živností snížil o asi 5800. "Po roce 2013, který nebyl pro živnostníky příznivý, se začala jejich situace rychle zlepšovat. Pokud bude tento trend nadále pokračovat, mohlo by letos po delší době dojít k růstu počti nepřerušených živností ve většině profesí," uvedl vedoucí datového oddělení CRIF Jan Cikler.

Zatímco počet nepřerušených živností v minulých letech klesal, celkový počet všech platných živnostenských oprávnění v těchto profesích naopak rostl. "Důvodem je fakt, že někteří lidé po ukončení podnikatelské činnosti své živnosti neruší, ale nechají si je v záloze jako neaktivní pro případ, že by se k podnikání chtěli v budoucnu vrátit," uvedl Cikler.

Živnostenská činnost v analyzovaných profesích je typická cykličností. Někteří drobní podnikatelé své živnosti v zimních měsících přerušují a obnovují je s příchodem jarní sezóny. Typický je tento průběh například u zedníků. V posledních letech se však počet živnostníků, kteří v zimě svoji činnost přeruší, ve všech profesích snižuje. "Se zlepšující se ekonomickou situací a reálným růstem příjmů velké části obyvatel se zvyšuje také poptávka po službách drobných živnostníků. Mnozí z nich si tak i během zimních měsíců vydělají dostatek peněz na živobytí a nemusejí proto živnost přerušovat," dodal Cikler.

Nejvíce nepřerušených živností ubylo v posledních čtyřech letech mezi zedníky a hostinskými. Počet nepřerušených živností se u hostinské činnosti snížil o 16.742. Nejhorším byl pro hostinské rok 2013, kdy se počet nepřerušených živností v oboru snížil o 5417. Dobře se hostinským nevedlo ani v letech 2015 (úbytek o 5050 živností) a 2016 (o 4839 živností). Celkový počet všech platných živnostenských oprávnění se ale u hostinské činností naopak zvýšil o 22.000.

Mezi zedníky se snížil počet nepřerušených živností v posledních čtyřech letech o 14.177. O něco lépe si vedli truhláři a instalatéři. Počet truhlářů se v tomto období snížil o 3623. Mezi instalatéry ubylo 2213 nepřerušených živností. Relativně nejlépe si vedli živnostníci u opravy silničních vozidel, jejichž počet za čtyři roky klesl o 1013.

 

Živnostenská aktivita v zednictví, truhlářství, instalatérství, pohostinství a opravách vozidel:

Rok Ukončené a přerušené živnosti Nové a obnovené živnosti Úbytek či přírůstek nepřerušených živností
2013 51.243 32.170 -19.073
2014 52.178 46.773 -5405
2015 47.813 40.298 -7515
2016 45.065 39.290 -5775
Celkem 196.299 158.531 -37.768

Zdroj: www.informaceofirmach.cz

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do Německa

Ilustrativní obrázek

rizika zakládání s.r.o.Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.