Živnostníci pozor – nezapomeňte na podstatně vyšší zálohy v roce 2018

14:27 | Ka Ří | Diskuze

V nadcházejícím roce 2018 budou muset drobní živnostníci podstatně více sáhnout do kapsy. Zatímco v předchozích letech se minimální zálohy pro sociální a zdravotní pojištění zvyšovaly relativně nevýrazně, příští rok přináší více než šestiprocentní nárůst.

Ilustrativní obrázek
Foto: PublicDomainPictures

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na minimálních zálohách budou muset v souhrnu zaplatit poprvé již více než 50 tisíc korun, resp. přesněji 50 556 Kč. Analytik Jiří Zendulka k tomu uvádí: „Oproti letošku se jedná o téměř 3 tisíce korun více, ohlédneme-li se ještě o rok zpět, rozdíl činí již 5 tisíc. V roce 2016 totiž minimální výše záloh dosahovala „jen“ 45 535 Kč. Do výše záloh promluvil nárůst průměrné mzdy v ČR, od které se zálohy vypočítávají. Vládní vyhláška, díky i koeficientu, stanovila pro rok 2018 průměrnou mzdu již na 29 979 korun.“

Zdravotní pojištění

Nový rok tradičně jako prvotní přináší zvýšení plateb pro OSVČ u zdravotního pojištění. Počátkem ledna živnostníci platí minimální zálohu za prosinec předchozího roku, tj. ještě v nezměněné výši. Za leden 2018 však již místo loňských záloh 1 906 korun zaplatí nově 2 024 korun. Nejzazším termínem úhrady je čtvrtek 8. února, kdy již příslušná zdravotní pojišťovna musí mít platbu na svém účtu u ČNB. V opačném případě pojištěnci hrozí penále. Kvůli rostoucí repo sazbě ČNB se navíc penále zvyšuje.

Sociální pojištění

Výše zálohy na sociální pojištění se OSVČ mění až v návaznosti na podané přiznání daně z příjmů, resp. následného podání „Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení. Ta jej musí obdržet nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla OSVČ podat daňové přiznání za daný kalendářní rok. OSVČ, které si podávají daňové přiznání sami (v roce 2018 nejpozději 2. dubna), tak přehled pojištění na „sociálku“ musejí dodat do úterý 1. května. Pokud vzhledem k dosaženému vyměřovacímu základu z podnikání za rok 2017 nevypočítá živnostník zálohu vyšší, bude muset měsíčně nově platit minimálních 2 189 korun oproti současným 2 061 Kč. 

Příští rok tedy živnostníci v případě minimálních záloh měsíčně v souhrnu odvedou 4 213 Kč. Oproti současnosti o 246 Kč více.  

Připomenout lze, že výše zmiňované nejnižší možné zálohy na sociální a zdravotní pojištění platí OSVČ, které v daném roce s podnikáním začaly, resp. také ti, jejichž roční hrubý zisk z podnikání nebyl vyšší než průměrná mzda v zemi. Takových je přitom v České republice většina.

Zmínit lze, že výše záloh se mění i pro osoby, u kterých je podnikání jen „vedlejší činností“. Pokud vůbec podléhají povinnosti platit (začínají s podnikáním či mají vyšší zisky než 2,4násobek průměrné měsíční mzdy), u sociálního pojištění se jim záloha zvedne z 825 korun na 876 korun.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.