Jako na smilování čekají živnostníci na avizované nedělní rozhodnutí vlády o rozvolnění protiepidemických opatření. Podle pravidel, která jsou nyní v platnosti, mají už od 22. října zavřené provozovny. Jejich znovuotevření vyhlížejí zákazníci stejně nedočkavě, jako oni.
Jak jsou připraveni na variantu, že od pondělí budou moci skutečně znovu otevřít, zjišťoval projekt Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
„To, že vláda opět o něčem rozhodne ze dne na den, je nešťastné,“ myslí si Lenka Homolková, kadeřnice z Kostelce nad černými lesy.
Když musela svou provozovnu zavřít během jarní vlny pandemie, dověděla se o tom až od policejní hlídky, která ráno kontrolovala dodržování tehdy čerstvého nařízení. Teď se obává, že bude moudřejší až po nedělních večerních televizních zprávách, nebo také až v pondělí ráno.
„Kdyby se vláda jasně vyjádřila alespoň v pátek, mohla bych přes víkend alespoň obvolat zákazníky, kteří jsou na pondělí objednaní už z doby před zavedením současných omezení, a potvrdit si s nimi, že skutečně přijdou,“ vysvětluje svou nervozitu.
Další neznámou je podle ní konkrétní podoba „přísných hygienických opatření“, kterými má být znovuotevření podmíněno. „Dezinfekci, roušky, rukavice a další pomůcky samozřejmě mám, ale co když se objeví třeba požadavek na jednorázové pláště a ručníky? To pak v pondělí stejně neotevřu a místo toho je pojedu shánět,“ krčí rameny kadeřnice.
Zprávy sledovat nemusí
Zpravodajství naopak sledovat nemusí Hana Tykalová, pedikérka z Lidic. „Jakmile se informace o výsledku jednání vlády někde objeví, lidé se začnou ozývat sami, třeba v neděli večer,“ je přesvědčena na základě zkušenosti z letošního jara.
Zákaznice se na ni ostatně obracely po celou dobu, kdy se na základě vládního nařízení nemůže věnovat své práci. „Zkoušely mne přesvědčovat, ať nařízení poruším, že pedikůru opravdu nutně potřebují,“ popisuje zážitky z uplynulých týdnů.
„Posílaly také fotky zarostlých nehtů a dalších defektů. Mohla jsem jim ale jen poradit některý z osvědčených postupů, jako je česnek na kuří oka. Hlavně jsem se je ale snažila přesvědčit, ať počkají, že snad už brzy budou moci přijít opět za mnou a jejich problémy spolu vyřešíme,“ svěřuje se pedikérka.
I ona má na pondělí v diáři objednávky ještě z doby před vynucenou odstávkou. Horší ale podle ní je, že bude muset nabídnout náhradní termíny všem, na které se v poslední době kvůli vládním opatřením nedostalo. „Snad to do Vánoc stihnu,“ doufá.
„Živnostníci jsou lidé, kteří se nebojí převzít odpovědnost za své osudy a podstoupit rizika vyplývající z podnikání,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo.
Jedním dechem ale dodává: „S dopady koronavirové krize prostě počítat nemohli. Tím spíš je štvalo, že některá nařízení na první pohled postrádala logiku. Proč se například mohli nechat ostříhat psi, ale jejich páníčci ne?“
I on v každém případě věří, že se od pondělí věci změní k lepšímu a dál už bude jen lépe.