Zisky odhadované veřejností jsou přesnější než od analytiků Wall Street

10:58 | Miloš Kotek | Diskuze

Zisk je hlavním motorem, který ovládá cenu akcií. Další vliv na cenu akcie má očekávání budoucího vývoje, makroekonomické prostředí, vnější šoky a mikroekonomické klima ve společnosti, jako je zadlužení, velikost prodejů, tok hotových peněz atd. Nicméně zisky jsou nejdůležitější a proto investoři věnují ziskům, odhadovaným analytiky Wall Street, vysokou pozornost.

Foto: Public Domain

Problém je v tom, že analytici jsou ve svém hodnocení velmi konzervativní a přiklání se k údajům poskytovaným akciovými společnostmi. Pokud je jako jeden z parametrů ohodnocování managementu cena akcie, není problém všem analytikům, kteří pokrývají akciovou společnost dodávat pesimistické údaje, podhodnocené odhady a ovlivnit je tak, že analytici podhodnotí očekávané zisky. Když se pak při uveřejnění hospodářských výsledků pravda ukáže, zisky jsou větší, vznikne pozitivní překvapení a cena akcie povyskočí vzhůru.

Ukazuje se, že někdy má veřejnost ve svých odhadech ziskovosti akciových společností lepší odhad. Existují projekty na stanovování odhadu zisku veřejností, například již dlouhou dobu fungují tzv. Whisper numbers, což je projekt na odhadování zisku společnosti ze strany všech, kdo mají zájem. Výsledky whisper numbers jsou často lepší, než odhady analytiků a ceny akcií jsou s těmito odhady lépe korelovány.

Posledním pokusem o vstup na toto pole je start up Estimize. Tato společnost se spoléhá nejen na profesionální analytiky, ale také na studenty, akademické prostředí a další zástupce veřejnosti, aby pomocí průměrů stanovila odhady zisku akciových společností. Podle údajů Estimize jsou její odhady zisku o 74 % přesnější než u Wall Street.

Následuje tabulka akcií, které mají jako hlavní kritérium poměr odhadu zisku od veřejnosti prostřednictvím společnosti Estimize vydělený odhady zisku analytiků Wall Street.

Akcie s největším poměrem zisk veřejnosti/zisk analytiků jsou ty, na které uživatelé Estimize sází.

 

Chevron

Poměr odhadů veřejnosti a analytiků Wall Street: + 155 %

Datum uveřejnění hospodářských výsledků: 29. duben

Ropné společnosti, jako je Chevron (CVX) byly silně zasaženy dramatickým poklesem cen ropy. Klesá jim hotovost, propouštějí tisíce zaměstnanců a omezují drahé průzkumné práce. Nicméně uživatelé Estimize se domnívají, že analytici Wall Street přeceňují ztráty druhé největší ropné společnosti v USA.

 

3D Systems

Poměr odhadů veřejnosti a analytiků Wall Street: + 103 %

Datum uveřejnění hospodářských výsledků: 26. duben

3-D tisk je neuvěřitelně v kurzu a až dosud byl pro investory také neuvěřitelně ziskový. Společnost 3D Systems (DDD) se mezi lety 2012 až 2014 zhodnotila o 900 %. Nicméně když se začaly prodeje zpomalovat, došlo k poklesu cen akcií.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.