Firmy v Zimbabwe obchodují v amerických dolarech, australských dolarech, jihoafrických randech, botswanských pulách, eurech, britských librách, japonských jenech, čínských juanech i indických rupiích.
„Většina měn se využívá k obchodování,“ uvedl pro CNNMoney guvernér zimbabwské Rezervní banky John Mangudya. „Padesát procent obchodních transakcí v Zimbabwe je se firmami z Číny či Jihoafrické republiky. Proto potřebujeme obchodovat v co nejvíce měnách.“
Americký dolar je v Zimbabwe oficiální „rezervní měnou“. Mangudya uvádí, že zimbabwská vláda nemá v úmyslu nahradit americký dolarem juanem či randem.
Americký dolar je preferovanou měnou i v ulicích hlavního města Harare, ale obchodníci přijímají celou řadu dalších měn. U hranic s JAR a Botswanou se těší obzvláštní oblibě jihoafrický rand, botswanská pula či euro.
Popularita randu se však propadla po nedávném poklesu jeho kurzu o 30 %. Občané Zimbabwe se začínají měny svého jižního souseda zbavovat kvůli obavám z další devalvace.
Nakonec jde vždy o to, jaký kurz se jim podaří dohodnout. Místní obchodníci a firmy přijmou prakticky jakoukoli měnu, ale za mnohem vyšší než oficiální kurz.
Měnová krize v Zimbabwe začala v roce 2000, kdy vláda zahájila agresivní pozemkové reformy. Zimbabwský dolar zkolaboval kvůli kombinaci sankcí a propadu důvěry v ekonomický rozvoj.
Podle posledních oficiálně zveřejněných údajů dosahovala na začátku roku 2009 míra inflace 230 %. Poté se stal oficiální měnou americký dolar. Mangudya uvádí, že „tiskařské stroje tehdy běžely ve dne v noci“.
Hodnota zboží se měnila z minuty na minutu a Zimbabwe získalo mezinárodní proslulost zavedením bankovky v hodnotě sto bilionů dolarů.
Shingi Munyeza, šéf investiční společnosti Vinal Investments, říká, že tehdy „platil za kávu ještě před tím, než mu ji v kavárně udělali, protože než jste si sedli, abyste ji vypili, její cena vzrostla.“
Bude trvat ještě mnoho let, než bude Zimbabwe opět moci zavést svou vlastní měnu. V roce 2014 zimbabwská centrální banka začala razit mince o nízké hodnotě pro transakce v hodnotě nižší než 1 americký dolar.
„Nepoužívali jsme dolarové mince, takže drobné se vracely v bonbonech či tužkách,“ uvádí Mangudya.
Za každou minci v oběhu je v rezervě držen ekvivalent v amerických dolarech – přesně jako domu bylo v dobách, kdy byly peníze kryty zlatem. V současnosti jsou tak v oběhu mince v hodnotě 10 milionů dolarů.
Tyto mince jsou raženy v Jižní Africe, protože zimbabwská mincovna zanikla.