Žebříček 3 nejoblíbenějších teambuildingů, které efektivně bojují se stresem v práci

15:15 | E V | Diskuze

Čtyři z deseti zaměstnanců si myslí, že prevence stresu v práci není dobře ošetřena, uvádí průzkum Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA).

Ilustrativní obrázek
Foto: Martin Moc

Efektivním nástrojem pro snižování pracovního stresu jsou firemní teambuildingy a eventy, které mohou nepřiměřenému stresu a psychické zátěži předcházet. Podle Managing Partnera ve společnosti Multisport Benefit Mariána Škripeckého, jsou v Česku nejoblíbenější tyto typy teambuildingů:

●       Adrenalinové aktivity pro jednotlivá oddělení – lezení, divoká voda, ferraty apod.

●       Sportovní teambuildingy pro celé firmy – mohou být i vícedenní, jedná se o kombinaci sportovních turnajů, doprovodných aktivit v podobě cvičení jógy, lukostřelby, masáží, …

●       Well-being teambuilding – saunové rituály, workshopy na výrobu peelingu, koupelových solí, …

 

Dlouhodobý stres vede k nemocem, k celkové zátěži organismu, ale i k pracovnímu vyhoření. Nejlepší cestou, jak obdobné situaci předejít, je prevence a řešení příčiny. Současným trendem jsou teambuildingy a firemní akce pořádané přímo na míru. Právě o tyto firemní benefity je v současné době velký zájem a představují součást standardního balíčku výhod ze strany zaměstnavatele. „Sportovní aktivity je v dnešní době možné kombinovat a mnohé z nich jsou populární celoročně,“ vysvětluje Marián Škripecký. Teambuilding je vytvořen na míru konkrétnímu kolektivu a je zaměřen na individuální nároky firmy. Veškeré sportovní a technické vybavení je možné dodat na předem vybrané místo.      

Samozřejmostí se stávají eventy nejen pro zaměstnance, ale také pro rodinné příslušníky nebo obchodní partnery. „Hlavním motivem je stmelování kolektivu a setkání v neformální atmosféře. Program je připraven pro děti i dospělé,“ říká Marián Škripecký, podle kterého je obtížné najít firmu, kde by všichni preferovali to stejné. Aktivity tak často probíhají paralelně a teambuilding, kde naleznete wellness workshopy a současně fotbalový nebo Kin-ballový turnaj, nejsou výjimkou. „Ne všichni se chtějí vyloženě “zapotit” a velmi oblíbené jsou tak například masáže, měření tělesné skladby nebo konzultace s fyzioterapeuty. Zmíněné aktivity jsou dokonce preferované ve více než polovině případů,“ upřesňuje Škripecký.

Firmy se často ptají na efektivitu a celkové vyhodnocení eventů. To je možné měřit zejména u sportovních teambuildingů, ale také pomocí následného sledování spokojenosti a motivovanosti zaměstnanců.

Podle EU-OSHA přibližně polovina evropských zaměstnanců považuje stres na svém pracovišti za obvyklý. Přitom patří k nejnáročnějším otázkám v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Stres je totiž příčinou asi poloviny zameškaných pracovních dní a má významný dopad na lidské zdraví, ale i na organizace a hospodářství jednotlivých států.

 

Výhody teambuildingu

✔  Prevence stresu

✔  Zlepšení týmové komunikace

✔  Efektivní rozdělování týmových rolí

✔  Synchronizace a spolupráce členů týmu

✔  Rozvoj schopnosti optimální práce s časem

✔  Vznik nových i prohloubení stávajících vazeb

✔  Celkové posílení vzájemné důvěry

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bude trh práce v roce 2020 stejně konkurenční jako vloni?

Ilustrativní obrázek

Vysokoškoláci chtějí nejčastěji pracovat v IT nebo v podnikových službách, středoškoláci v IT a v médiích

Ilustrativní obrázek

V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let, jejich nástup do zaměstnání brzdí zejména nedostatek míst v předškolních zařízeních

Ilustrativní obrázek

Nejnovější simulátory využívají profesionální piloti i závodní jezdci

Ilustrativní obrázek

Firmy letos nabíraly nejvíce kvůli fluktuaci

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.