Zavírací, typická a pivotní cena

16:04 | Redakce W4T | Diskuze

Vývoj ceny během časového intervalu se uvádí za pomocí čtyř údajů. Máme otvírací cenu (open), zavírací cenu (close) a dále zde máme maximum dosažené během tohoto intervalu (high) a také minimum (low).

Cena pro časový interval je tedy tvořena čtyřmi údaji Open, High. Low, Close. Pokud k tomu přidáme čas a objem, tak záznam denní ceny vypadá takto:

Date                                  Open        High          Low       Close     Volume

May 18, 2012                  42,05        45,00        38,00     38,23     573 576 400

May 21, 2012                  36,53        36,66        33,00     34,03     168 192 700

 

Pamatujete si? To jsou ceny společnosti Facebook, když byla uvedena na burzu. Když se podíváme na objem, tak první den bylo zobchodováno půl miliardy akcií.

Ale vraťme se k tématu. Pokaždé, když chceme zkoumat nějaký cenový vývoj, tak vzniká otázka podle které ceny. Open? Close? Nějaká průměrná cena? Možností se nabízí poměrně dost. Historicky se hodnotil vývoj podle zavírací ceny. K dispozici byl jen jeden údaj a nebyly problémy. Zavírací cena se zakreslila do grafu a vznikl čarový graf, do kterého se pak daly malovat vodorovné čáry podpory a resistence, trendové čáry, kanály atd. Zavírací cena má další výhodu a to je cena, na které se dohodli obchodníci pro konkrétní den, jako na férové konečné ceně. Pro kratší časové rámce je to taky silná cena, ale její význam je odpovídajícím způsobem nižší.

Nicméně koncová cena nebere do úvahy rozsah vývoje ceny během příslušného časového rámce. Proto se někdy bere pro účely analýzy do úvahy průměrná cena. Průměrná cena si nevšímá závěrečné ceny a to může být chyba, protože jak jsme si uvedli dřív, závěrečná cena má zvláštní postavení. Proto se často bere do úvahy takzvaná pivotní cena, která lépe odpovídá tomu, co se v průběhu obchodního dne stalo.

 

Průměrná cena

Průměrná cena (typical price) je určena jako průměr z maximální a minimální ceny. Sečteme maximum a minimum a vydělíme dvěma. Nic složitého.

TP = (High + Low) / 2

Tato průměrná cena zahrnuje i extrémy během časového intervalu a někdy může být přesnější než pouhá zavírací cena. Nevýhodou je, že nebere do úvahy závěrečnou cenu, která nese podstatnou část informace o ceně.

 

Pivot

Nedostatek průměrné ceny, která nezahrnuje cenu závěrečnou, je odstraněn vypočítáním pivotní ceny. Pivot je něco jako TĚŽIŠTĚ svíčky a je počítán z maximální, minimální a závěrečné ceny. Tím, že bere do úvahy Close podává přesnější pohled na cenový průběh během tohoto časového intervalu. Sečteme maximum, minimum a zavírací cenu a vydělíme třemi. Opět nic světoborného. Pro pořádek je třeba dodat, že způsobů výpočtu pivotu je víc, některé vzorečky do něj zahrnují i otvírací cenu, některé zavírací cenu započítávají dvakrát pro její důležitost, nicméně na podstatě věci se tím nic nemění.

Pivot = (High + Low + Close) / 3

Jak Close, tak TP i Pivot nesou jednočíselnou informaci, která nějakým jednodušším způsobem vyjadřuje cenovou akci.

Nyní si můžeme ukázat, jak se projeví tyto nově vypočtené ceny ve známém přehledu devíti možných cenových průběhů na svíčce. V následujícím obrázku máme opět nakresleny svíčky rozdělené na třetiny. Dále jsou zde zakresleny dva možné průběhy ceny během tohoto intervalu. Pravděpodobnější (jednodušší) cenový průběh je označen červeně, méně pravděpodobný (složitější) průběh je zakreslen modře. Modrá tečka označuje, kde se nachází střed svíčky a tím pádem také průměrná (typická, TP) cena. Zelená tečka označuje, kde se nachází pivotní cena, neboli pivot. Ještě připomínka Open1 znamená, že cena otevřela někde v první třetině svíčky, Close2 znamená, že cena uzavřela někde v druhé třetině svíčky.

 

 

 

Jednoduchým pohledem se můžeme přesvědčit, že někdy lépe vystihuje průběh ceny zavírací cena, někdy průměrná a někdy pivot. Průměrná cena selhává, když máme zavírací cenu v extrému. Pivotní cena je z tohoto pohledu lepší.

Pokud používáme technické indikátory, měli bychom vědět, kterou cenu příslušný indikátor používá.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.