Závěr G20: Volný obchod ano, ochrana klimatu bez USA

18:09 | fa ra | Diskuze

Skupina velkých světových ekonomik G20 se dnes v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku přihlásila k volnému obchodu. Devatenáct členů se vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů, zároveň ale vzalo na vědomí odlišný postoj Spojených států. O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Ilustrační foto
Foto: www.kremlin.ru

Hlavním důvodem složitých vyjednávání byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu. Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednávačům podařilo najít kompromis. Skupina G20 se tak sice hlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uznává roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě. Členské státy chtějí také bojovat proti nekalým obchodním praktikám.

Pokud jde o ochranu klimatu, 19 členů uskupení velkých ekonomik dalo najevo, že je pařížská dohoda nezvratná a že ji chtějí rychle naplit. Zároveň ale přijaly formulaci Washingtonu, že USA chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim "v čistším a účinnějším využití fosilních paliv". Právě v části o klimatu je závěrečné prohlášení velmi nezvyklé, většinou totiž taková komuniké obsahují jen pasáže, které podporují všichni členové G20.

Německá kancléřka a hostitelka summitu Angela Merkelová na tiskové konferenci po skončení jednání vyjádřila spokojenost s tím, že se uskupení G20 shodlo na podpoře volného obchodu bez protekcionismu. Věří, že společně lze dosáhnout více, než když jedná každý sám. Zároveň poznamenala, že chtěla, aby se v závěrečném komuniké nemaskovaly neshody. To se týká především oblasti ochrany klimatu a pařížské dohody o něm.

Devatenáctistránkové závěrečné prohlášení obsahuje i pasáže o digitalizaci, zlepšení přístupu žen na pracovní trh, boji proti převaděčům lidí nebo korupci. Komuniké se dále zabývá spravedlivým daňovým systémem v mezinárodním měřítku, spoluprací v oblasti zdravotnictví nebo spoluprací s Afrikou.

Té se týká i Trumpův příslib dát 639 milionů dolarů (14,6 miliardy Kč) na humanitární pomoc lidem hladovějícím kvůli konfliktům v Somálsku, Jižním Súdánu, Nigérii a Jemenu. Kritici ale upozorňují, že celkově Trump americkou rozvojovou pomoc snížil o sumu, která výrazně překračuje tuto částku.

Další přísliby financování dnes dostal i fond Světové banky na podporu podnikatelek v rozvojových zemích. Zatím je v něm 325 milionů dolarů (7,4 miliardy Kč).

Členy G20 jsou Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen.

 

Merkelová: Země G20 vypracují studii k obchodu s ocelí

Země skupiny G20 se podle německé kancléřky Angely Merkelové dohodly, že do listopadu budou mít podrobnou zprávu k problematice vývozu oceli. Věří, že to pomůže vyřešit spory, které hrozí přerůst v obchodní válku.

Listopadová zpráva by měla podle Merkelové nabídnout jasné odpovědi na to, co dělat s nadbytečnými kapacitami pro výrobu oceli. Jde podle ní o výbušné téma, a proto bylo potřeba stanovit jasný termín, jinak by hrozily jednostranné kroky.

Dnešní dohoda je reakcí na to, že Spojené státy uvažují v otázce obchodu s ocelí o zavedení protekcionistických opatření. Evropská unie už má pro takový případ nachystaná odvetná opatření, která by se podle německého magazínu Der Spiegel mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako je kukuřice, sója nebo rýže.

Odborníci se obávají, aby případné kroky tohoto typu neroztočily spirálu neustále nových a nových odvetných opatření.

 

Putin vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Ruskem a USA

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Na tiskové konferenci po skončení summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v Hamburku rovněž uvedl, že s Německem má Rusko dobré vztahy a že do tamních voleb se nehodlá vměšovat.

Putin dále prohlásil, že navázal osobní vztah se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Upozornil, že americký prezident ve skutečnosti působí velmi odlišně ve srovnání s tím, jaký dojem vyvolává v televizi.

Trump podle Putina zřejmě přijal jeho ujištění, že Moskva v loňském roce nijak nezasahovala do prezidentských voleb ve Spojených státech. Trump se prý na údajné vměšování Ruska do voleb v USA podrobně vyptával a Putin se mu snažil poskytnout patřičné odpovědi.

Putin rovněž uvedl, že nová dohoda o příměří na jihu Sýrie je výsledkem pragmatičtějšího přístupu Spojených států k syrskému konfliktu.

 

Macron: Summit G20 zachoval rovnováhu u klimatu i obchodu

Summit velkých světových ekonomik G20 pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Na tiskové konferenci to na závěr dvoudenních jednání v Hamburku dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Domnívám se, že text dovolil udržet potřebnou rovnováhu a vyhnout se jakémukoli kroku zpět," řekl Macron, jehož citovala agentura AFP. Zároveň oznámil, že hodlá na 12. prosince svolat do Paříže nový celosvětový summit.

"Na 12. prosince, dva roky od zahájení platnosti dohody z Paříže, svolávám nový summit. Přijmout by měl další opatření pro klima, zejména po finanční stránce," řekl prezident.

 

Ivanka Trumpová na summitu G20 na chvíli zastoupila svého otce

Ivanka Trumpová dnes na chvíli zastoupila svého otce, amerického prezidenta Donalda Trumpa, u stolu hlav států a vlád na summitu skupiny G20 v Hamburku. Velmi nezvyklý krok zdůvodnila podle německých médií americká delegace tím, že Trump musel na chvíli sál opustit.

Pětatřicetiletá Trumpová je sice poradkyní svého otce a patří mezi osoby, kterým americký prezident nejvíce věří, nemá ale žádný oficiální vládní post. Proto byl dnešní krok tak neobvyklý.

Americká strana uvedla, že Ivanka Trumpová už v jednací místnosti byla předtím a za svého otce jen na chvíli zaskočila. "Když ostatní hlavy států nebo šéfové vlád místnost opustí, také je někdo u stolu krátkodobě zastoupí," uvedl člen americké delegace.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prezident Trump na Twitteru popřel dosažení dohody s Čínou, zprávu The WSJ označil za falešnou

Ilustrativní obrázek

Trump tvrdí, že USA s Čínou obnoví vyjednávání již dnes ale „na jiné úrovni“

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 27.8.2019

Ilustrativní obrázek

Trump naštval Dány, nechtějí mu prodat Grónsko. Situace může nahrát Rusům a Gazpromu

Ilustrativní obrázek

Donald Trump opětovně kritizuje FED a volá po velikém snížení sazeb a novém QE

Ilustrativní obrázek

Článek BHS ke krizovým opatřením v Německu a USAČti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.