Zasedání Švýcarské národní banky překvapení nepřineslo. Měnové intervence i negativní sazby zůstanou

16:06 | wa pe | Diskuze

Forex analytici ING uvádějí ve své poslední zprávě, že bankéři Švýcarské národní banky se na dnešním zasedání neodchýlili od své dosavadní měnové politiky.

Foto: Hans BraxmeierCílové rozpětí pro tříměsíční mezibankovní úrokovou sazbu LIBOR zůstává na -1,25 %/-0,25 % s negativní depozitní sazbou -0,75 %. Zasedání Evropské centrální banky nemělo za následek silnější oslabení eura (EUR), a situace tak nevyžadovala zásadní reakci bankéřů švýcarské centrální banky. 

Dopoledne Švýcarská národní banka zveřejnila také svůj inflační výhled pro rok 2018 na úrovni 0,9 %. Obavy z prohlubování deflace rozhodně nerozptýlily ani směrem dolů upravené výhledy pro rok 2016 a 2017, které počítají s mírou inflace -0,8 % a 0,1 %. V minulém roce švýcarská ekonomika vykázala inflaci -1,1 %. Kromě snížené míry inflace se oproti prosincovému zasedání centrální bankéři smiřují také s očekávaným nižším tempem hospodářského růstu.

Slabý růst a dosažení inflačního cíle v nedohlednu znamenají, že centrální banka v nejbližší době nebude chtít připustit dosažení parity s eurem. V dnešní zprávě ze zasedání centrální bankéři zopakovali, že „negativní úroková sazba a intervence na devizovém trhu slouží jako protiváha tlakům na posilování domácí měny. “ Celkově již centrální banka od dubna 2014 vynaložila na měnové intervence 120 miliard CHF a její odhodlání pokračovat v tomto směru i nadále očividně neochabuje. Úrokové sazby jsou však trochu jiná záležitost. Vzhledem k těžko odhadnutelným dopadům sazeb dlouhodobě držených v negativním teritoriu zůstanou podle analytiků ING švýcarští centrální bankéři velmi opatrní, a další snižování se tak v nejbližší době neočekává.

Další možné snižování švýcarských úrokových sazeb přijde podle ING teprve v druhé polovině roku teprve jako reakce na vývoj sazeb ECB. Když to shrneme, analytikové očekávají, že švýcarský frank se bude vůči euru držet nad hladinou 1,05 a zakončí letošní rok na hranici 1,10.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.