Zasedání Fedu tento týden změnu sazeb nepřinese

19.09.2016 08:35 | fa ra | Diskuze

Hlavní událostí týdne je zasedání americké centrální banky. Konsenzem trhu je ponechání měnové politiky beze změn. Analytici SG ale očekávají, že hodnocení ekonomiky bude pozitivní, což naznačí úmysl Fedu zvýšit sazby na prosincovém jednání.

Foto: Web4Trader

Dolaru by se tak mohlo v příštích dnech dařit. Na domácím trhu opadly akutní spekulace proti kurzovému závazku. Investoři však budou nadále monitorovat prohlášení centrálních bankéřů ohledně délky trvání současné politiky.

Evropské PMI potvrdí slušný ekonomický růst

Nadcházející týden přinese jen málo makroekonomických údajů. V pondělí je jejich kalendář na hlavních trzích prakticky prázdný.

Prvním zajímavějším údajem v tomto týdnu bude úterní americká statistika z trhu nemovitostí. Počet nově zahájených staveb by měl sice v srpnu poklesnout, to ale bude jen mírnou korekcí předchozího slušného nárůstu. Žádnou významnou reakci na trzích neočekáváme.

Zasedání FOMC americké centrální banky bude hlavní událostí týdne. Zatímco ani konsenzus trhu, ani SG na tomto zasedání nepředpokládá utažení měnových podmínek, můžeme se ze strany Fedu dočkat optimistického hodnocení ekonomiky. To by naznačovalo, že je Fed připraven zvednout sazby na svém prosincovém zasedání, což je základním scénářem SG. S vyššími sazbami ke konci roku počítá podle posledních údajů i trh (55% šance na „hike“). Pokud dopadne jednání Fedu v souladu s tímto výhledem, mohl by dolar proti euru mírně posílit. Jeho větším ziskům by mohlo zabránit snížení očekávaného vrcholu sazeb (jejich dlouhodobé úrovně), ke kterému podle SG američtí centrální bankéři také přikročí.

Prvních zajímavějších údajů z eurozóny se dočkáme až ve čtvrtek. Zářijová spotřebitelská důvěra by měla mírně vzrůst oproti své srpnové úrovni díky pokračujícímu růstu ekonomiky EMU a absenci špatných zpráv pro spotřebitele za poslední měsíc.

Hlavní data z EMU přijdou v pátek. Trh bude sledovat především PMI ze zpracovatelského průmyslu v Německu a ve Francii. Především nálada v průmyslu v největší evropské ekonomice by se měla mírně zhoršit v reakci na nedávná nepříliš pozitivní data z reálné ekonomiky (nižší výstup, pokles objednávek). Celkové (kompozitní) PMI ale v Německu, ve Francii a v celé eurozóně pravděpodobně vzrostou, což by mělo být v souladu s očekávaným růstem ekonomiky EMU o slušných 0,4 % q/q.

Dolar na konci minulého týdne posílil díky rychlejší americké inflaci

Americká inflace v srpnu mírně překonala očekávání, když ceny vzrostly o 1,1 %. Svůj růst zrychlily i jádrové ceny na 2,3 %. Pro Fed tyto údaje znamenají potvrzení příznivých trendů v americké ekonomice, ale pro zvýšení sazeb už na zasedání v tomto týdnu stačit nebudou. I tak ale zveřejnění inflace prospělo dolaru, který proti euru v pátek posílil až k 1,115 USD/EUR. Umazal tak své ztráty ze začátku předchozího týdne, kdy reagoval na zklamání ze statistiky o horší kondici sektoru služeb.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.