Zasedání ECB měnovou politiku nezmění

17.10.2016 08:38 | fa ra | Diskuze

Pozornost investorů se tento týden zaměří především na zasedání ECB.

Foto: Images Money

Spolu s konsenzem trhu sice neočekáváme změnu měnové politiky, šéf centrální banky Mario Draghi ale může poodhalit strategii do budoucna. Americká data by měla potvrdit dobrou ekonomickou kondici a uvolnit ruce Fedu, aby v prosinci zvýšil sazby. V České republice se už dnes dočkáme zářijových výrobních cen, které výrazně zpomalí svůj pokles díky efektu nízkých cen ropy z loňska. Koruna by měla setrvat na hranici kurzového závazku.

Americká inflace v září zrychlila

Hlavní událostí týdne sice bude čtvrteční zasedání ECB, pozornost investorů se ale zaměří také na údaje ve Spojených státech. Především úterní spotřebitelská inflace bude důležitým vodítkem pro Fed a tržní očekávání ohledně možného růstu sazeb.

Na úvod týdne se v USA dočkáme zářijové statistiky o průmyslové výrobě. Produkce by měla podle odhadu trhu mírně meziměsíčně vzrůst po svém srpnovém propadu. Příznivé číslo, které by alespoň částečně vykompenzovalo srpnový pokles výroby, by mohlo dále prospět dolaru a zvýšit šance na prosincové zvýšení sazeb Fedu dle naší prognózy.
Hlavní událostí tohoto týdne ve Spojených státech však bude zveřejnění zářijové inflace. Spotřebitelské ceny podle našeho odhadu v minulém měsíci vzrostly o 0,4 % m/m především díky nárůstu cen pohonných hmot i zvýšení jádrové složky. Meziroční inflace by tak měla dosáhnout 1,5 %, tedy nejvyšší úrovně od října 2014. Americké centrální bance by tato čísla dále uvolnila ruce k prosincovému utažení měnové politiky.

V noci na středu se dočkáme prvního odhadu vývoje čínské ekonomiky v Q3 16. Očekáváme mírné zpomalení meziročního růstu na 6,6 %, což je ale stále solidní úroveň. Tamní ekonomiku podporuje měnověpolitický impuls i fiskální expanze. Zářijový průmysl by měl také vykázat dobrou kondici. V důsledku by data z Číny měla snížit obavy z tzv. tvrdého přistání.

Na hlavní událost tohoto týdne si počkáme do čtvrtka. Zasedání Evropské centrální banky sice podle nás prozatím nepřinese změnu měnové politiky, mělo by však naznačit další kroky centrálních bankéřů. Mario Draghi může na tiskové konferenci očekávat především otázky na možné omezování tempa odkupů aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE). Naším hlavním scénářem je, že ECB na svém prosincovém zasedání sice prodlouží QE, ale už v březnu začne snižovat měsíční objem odkupů tak, aby QE ukončila na sklonku roku 2017.

Minulý týden byl pro dolar úspěšný

Dolar vůči euru během minulého týdne posílil o více než procento a půl. Kurz dnes dokonce otevírá pod úrovní 1,10 USD/EUR, tedy na nejsilnější hodně za poslední dva a půl měsíce. Americké měně se daří díky rostoucím šancím (podle tržních cen) na prosincové zvyšování sazeb Fedu. Příznivě dopadly i údaje z amerického maloobchodu. Tržby se po srpnovém poklesu vzchopily a připsaly si v září 0,6 % m/m.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.