Zasedání ECB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

11:11 | E V | Diskuze

ECB na včerejším zasedání ponechala nastavení své politiky beze změny, zároveň ale jasně avizovala, že spolu s novou prognózou vývoje ekonomiky přijdou v prosinci i posuny v nastavení měnově-politických nástrojů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

ECB zdůrazňuje, že druhá vlna pandemie zhoršuje krátkodobý výhled pro ekonomickou aktivitu a že rizika jsou nasměrována jasně směrem dolů.

 

ECB nechala beze změny jak nastavení svého nouzového programu nákupů aktiv (PEPP program), tak svých dalších měnově-politických nástrojů včetně úrokových sazeb.

Zároveň ale otevřela cestu pro posuny ve své politice směrem k dalšímu uvolnění měnových podmínek na příštím měnově-politickém zasedání, jež se bude konat 10. prosince.

Toto rozhodnutí, tedy prozatím stabilita měnové politiky s jasným příslibem změn pro prosincové zasedání, je v souladu s očekáváním finančních trhů.

V prosinci bude mít ECB k dispozici čerstvou čtvrtletní prognózu vývoje ekonomiky eurozóny, bude snad jasněji ohledně vývoje na poli pandemie a do prosincového zasedání také dojde v rámci ECB k analýze všech existujících měnově-politických nástrojů a možných posunů.

 

Jako velmi pravděpodobné se jeví prodloužení nouzového programu nákupů aktiv (PEPP) za horizont června 2021 a též navýšení celkového objemu pro nákupy v rámci tohoto programu ze stávající cílové úrovně 1,35 biliónu euro.

Otázkou je, zda ECB bude chtít sáhnout i na další nástroje: zatímco u navýšení PEPP programu lze očekávat shodu napříč vedením ECB, tak debata o případném snížení úrokových sazeb by v rámci ECB jistě narazila i na opoziční tábor.

Podstatným vzkazem z ECB ale každopádně je, že vedení této instituce bezvýhradně vnímá negativní rizika, jež druhá vlna pandemie přináší do ekonomiky, jednoznačná shoda je také nad diskusí o přenastavení nástrojů ECB, přičemž důležitým vstupem do této debaty bude nová prognóza vývoje ekonomiky, jež bude k dispozici právě na prosincovém měnově-politickém zasedání ECB.

 

Euro vůči dolaru oslabilo již zhruba půl hodiny před samotným zveřejněním dnešního zasedání ECB a tisková konference pak vedla k dalšímu rozšíření ztrát eura s tím, jak centrální banka fakticky přislíbila, že v prosinci bude následovat uvolnění měnových podmínek v eurozóně.

 

Forma uvolnění měnových podmínek bude teprve specifikována, prodloužení a navýšení PEPP programu se ale zdá být kandidátem číslo jedna.

 

K poklesu pak došlo také u bezrizikových sazeb na finančním trhu v eurozóně, ať již hovoříme o výnosech německých vládních dluhopisů anebo o reakci eurových úrokových swapů.

 

Na rozdíl od kurzu eura ale byla reakce bezrizikových sazeb poměrně málo výrazná, patrné nicméně je, že trhy počítají s nějakou formou dalšího uvolnění měnových podmínek v eurozóně.

 

Předpokládám, že svou měnovou politiku ponechají v příštím týdnu beze změny i středoevropské centrální banky, jež budou počátkem listopadu zasedat – konkrétně se jedná o polskou centrální banku a o ČNB.

V obou případech ale bude též nepochybně zmíněna druhá vlna pandemie coby riziko pro ekonomiku – a jak česká, tak polská centrální banka zároveň zveřejní novou prognózu vývoje svých ekonomik.

 

Na rozdíl od ECB ale středoevropské centrální banky buď nejdou cestou nákupů aktiv (ČNB) anebo tento nástroj narazil na své limity v podobě upadajícího zájmu tamního bankovního sektoru odprodávat aktiva centrální bance (případ Polska).

Zároveň ani ČNB, ani polská centrální banka nemají chuť dále snižovat své úrokové sazby a proto i ve středoevropském regionu dle všeho v příštím týdnu budou zprávy z finančních trhů hlásat, že měnová politika zůstává beze změny. 

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

Ilustrativní obrázek

Události v EU - EKONOMIKA A EURO

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

Hlavní ekonom ECB žehlí včerejší slova Christine Lagarde a vysvětluje stimulační balíčekČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.