Zasedání ČNB může znovu přinést debatu o záporných sazbách

29.03.2016 08:15 | fa ra | Diskuze

Koruně se závěr zkráceného týdne nevydařil. Vůči euru totiž oslabila o desetinu procenta a na mezibankovním trhu se tak kurz posunul k 27,06 CZK/EUR. Během velikonočního pondělí koruna dále oslabila na 27,07 CZK/EUR, nejslabší úrovni od konce února České měně neprospělo zveřejnění březnového konjukturálního průzkumu.

Foto: Web4Trader

Důvěra v českou ekonomiku se podle ČSÚ mírně snížila, když nižší sentiment vykázali spotřebitelé i podnikatelé. To je poměrně překvapivá informace, když uklidnění situace na globálních trzích v posledních týdnech mohlo důvěru v ekonomiku spíše podpořit. Celkový index sentimentu se však nadále drží na úrovních, který je konzistentní s pokračujícím růstem českého hospodářství.

Hlavní události tohoto týdne bude čtvrteční zasedání České národní banky. Žádnou změnu politiky od ČNB nečekáme. Centrální bankéři nicméně mohou opět debatovat nad možností záporných sazeb. To však vnímáme především jako verbální intervenci proti přílivu spekulativního kapitálu. Zavedení záporných sazeb v našem hlavním scénáři nepředpokládáme (a trh část původně očekávaného snížení z cen forwardových kontraktů umazal). Pokud však ČNB tuto možnost opětovně zmíní či dokonce o ní bude bankovní rada hlasovat, mohla by koruna zůstat v bezpečné vzdálenosti od hranice kurzového závazku.

Polský zlotý včera proti euru posílil o zhruba třetinu procenta a dostal se tak na nejsilnější úroveň od začátku roku (4,25 PLN/EUR). Tento týden ve čtvrtek bude v Polsku zveřejněn odhad březnové dynamiky cen, kde SG očekává meziroční deflaci 0,7 % po 0,8 % v únoru. Zlotému by se mohlo i v následujících dnech dařit, když polská centrální banka podle vyjádření většiny svých představitelů nepředpokládá uvolnění měnových podmínek navzdory trvající deflaci.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.