Zářijová data z amerického trhu práce podpoří prosincové zvýšení sazeb

03.10.2016 08:24 | fa ra | Diskuze

Bezpochyby tou nejdůležitější událostí týdne budou páteční čísla z amerického trhu práce.

Foto: Web4Trader

Počet nově vytvořených pracovních míst atakujících 200 tisíc by měl vymazat srpnové zklamání. V kombinaci s vzestupem ISM průmyslové aktivity by se mělo jednat o prostředí podporující očekávání vyšších dolarových sazeb na prosincovém zasedání americké centrální banky. To by mělo dolar podpořit. Výraznějším eurovým ztrátám ale zřejmě zabrání i slušná evropská data. Zářijové PMI potvrdí pokračující solidní růst evropské ekonomiky v průběhu Q3 16. Po červencových nepříznivých číslech francouzského a německého průmyslu přinese srpnem mnohem lepší data. A obdobně to bude i u českých dat. Průmysl, exporty a maloobchodní tržby napraví za srpen extrémně špatné červencové výsledky způsobené kalendářními efekty a dovolenými.

Silný trh práce v USA, v eurozóně otazník nad průmyslem

Evropský ekonomický kalendář tohoto týdne je poměrně nabitý, když přinese nejprve měkké indikátory z průmyslového sektoru, ve druhé polovině týdne ho pak vystřídají tvrdá data z reálné ekonomiky za srpen. Je otázkou, zda srpnové oživení bude stačit na vykompenzování extrémně nepříznivých červencových čísel. Americký ekonomický kalendář bude na zajímavosti nabývat až ve druhé polovině týdne a vyvrcholí pátečními statistikami ze zářijového trhu práce. Očekáváme výsledky potvrzující pokračování současných příznivých trendů.

Finální výsledek evropského PMI z průmyslu za září by měl být konzistentní s přepokládaným růstem evropské ekonomiky o 0,5 % q/q, což by byl výsledek lehce nad naší aktuální prognózou ve výši 0,4 % q/q. Nepatrné zlepšení PMI oproti rychlému odhadu očekáváme díky lepšímu výsledku španělského indikátoru.

Americký ISM index průmyslové aktivity v srpnu klesl pod 50,0 bodu, tedy do pásma kontrakce, a vykázal nejslabší hodnotu od letošního ledna. Na základě výsledku regionálních indexů se obáváme, že ani za září vzestup aktivity zaznamenán nebude.

Oproti rychlému odhadu, který kvůli nepříznivému výsledku z Německa spadnul na nejnižší úroveň za posledních 21 měsíců, očekáváme mírné vylepšení PMI eurozóny ze sektoru služeb. Americká obdoba tohoto ukazatele v podobě ISM by měla poukázat na výrazné zlepšení ze srpnových 51,4 bodu. To byl nejhorší výsledek od února 2010.

Zveřejnění zápisu z poledního jednání ECB by nám mělo ozřejmit, proč na tomto zasedání nedošlo k očekávanému prodloužení programu kvantitativního uvolňování za březen 2017.

Po nevýrazném druhém čtvrtletí a téměř katastrofálním vstupu německého průmyslu do třetího kvartálu bychom za srpen měli zaznamenat výrazný vzestup o 1,0 % m/m, a to zejména v důsledku návratu z dovolených.

Srpnové statistiky z amerického trhu práce zaostaly za očekáváním, což bylo do značné míry způsobeno i počasím. Z tohoto pohledu již bylo září v normálu, což by se mělo podepsat na nápravě srpnových čísel. Za září tak předpokládáme, že bylo vytvořeno 200 tisíc nových pracovních míst. Napjatější situace na trhu práce by se měla projevit v hodinových výdělcích, kde očekáváme zrychlení meziročního růstu ze srpnových 2,4 % na 2,6 % y/y za září.

Euro vůči dolaru minulý týden pouze nepatrně ztratilo

Minulý týden byl na globálním devizovém trhu v podstatě nezajímavý. Klidný kurzový vývoj se propagoval stabilitou vývoje měnového páru eura vůči dolaru. Ten se po celý minulý týden držel v relativně úzkém pásmu jednoho centu mezi 1,1160 a 1,1260 USD/EUR. Ve finále zaznamenal dolar proti euru zhodnocení o nevýrazné čtvrt procento.

V minulém týdnu publikovaná makroekonomická data totiž trhu významnější impuls nepřinesla. Ve prospěch eura hrál lepší německý Ifo index podnikatelské důvěry, na druhé straně důvěra německých spotřebitelů zklamala. Závěr týdne přinesl očekáváné zrychlení meziročního tempa inflace v eurozóně, míra nezaměstnanosti ale nenásledovala očekávání a nepoklesla. Naopak zelené bankovky trpí zvýšenou politickou nejistotou v souvislosti s pokračující kampaní před listopadovými prezidentskými volbami v USA. A ani makroekonomická data příliš nenadchla. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu po očištění o nákup vojenské techniky a letadel nečekaně a celkem výrazně klesly (-0,4 % m/m), což je negativní signál pro investice v rámci HDP za Q3 16. Závěr týdne sice přinesl pro dolar povzbudivé sentiment indikátory (PMI z Chicaga či spotřebitelská důvěra University of Michigan), euro však profitovalo ze spekulací, že by nakonec pokuta vůči Deutsche Bank mohla být výrazně snížena, což vedlo k uklidnění na celých minimálně evropských trzích.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.