Zápis ze zasedání ČNB dnes korunu asi neovlivní

08:38 | Redakce W4T | Diskuze

Francouzský průmysl v červnu dožene, co v květnu svým propadem zameškal. Americká spotřebitelská inflace v červenci zůstala stabilně poblíž 3 %, a utvrdí tak trh v jeho očekávání, že zářijové zvyšování sazeb je již hotová věc. Zápis ze zasedání ČNB pravděpodobně žádné překvapení nepřinese. Stejně jako inflace, která byla zveřejněná včera. Ta v červenci zpomalila kvůli nižším cenám potravin.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Americká inflace zůstane mírně pod 3 %

V červnu došlo k obnovení růstu francouzské průmyslové výroby. Po květnovém propadu, který byl zapříčiněn kombinací stávek a nižším počtem pracovních dnů, ekonomové SG očekávají výraznější meziměsíční růst o 0,5 %, a to i přes pokles výroby ve zpracovatelském průmyslu (-0,4 % m/m). Ten byl více než dostatečně vyvážen vyšší produkcí energie (+6,6 %). Za celé druhé čtvrtletí průmyslová výroba podle našeho odhadu klesla o 0,4 % mezičtvrtletně. Přesto předstihové indikátory z výroby nadále indikují zdravý hospodářský růst v Q3 18.

V centru zájmu dnes bude statistika spotřebitelské inflace ve Spojených státech. Spotřebitelské ceny by v červenci měly udržet svůj meziměsíční růst, což meziroční inflaci zanechá poblíž 3 %. Dynamika růstu spotřebitelských cen se tak pohybuje výrazně nad cílem Fedu. Trh již plně počítá se zvýšením základní úrokové sazby v září a s 10% pravděpodobností nevylučuje ani její růst o 50 bb.

Ceny amerických průmyslových výrobců stagnovaly

Americké ceny průmyslových výrobců v červenci zůstaly meziměsíčně nezměněné, ale jádrová složka vyrostla více, než se očekávalo. Meziroční dynamika jádrových cen tak o desetinu zrychlila. Statistika ukazuje zejména na vyšší ceny zboží, které meziročně přidaly 4,5 % a rostly tak nejrychleji od prosince 2011. Naopak ceny ve službách poprvé za tento rok klesly. Ceny průmyslových výrobců nevzbuzují tolik pozornosti jako dnešní index spotřebitelských cen, dávají ale tušit, kterým směrem se spotřebitelská inflace v nejbližším období bude ubírat.

Euro během včerejšího dne ztratilo 1,2 % a za 1,146 USD/EUR je na nejslabší úrovni za posledních 13 měsíců. Nechalo se tak ovlivnit silným propadem turecké liry, která znovu prolomila svou nejnižší hodnotu tím, jak se uzavírají diplomatické cesty mezi Tureckem a USA. Podle deníku Financial Times to dělá vrásky ECB, která se bojí dopadu na evropské banky.

ČNB dnes zveřejní zápis

V regionu stojí za pozornost pouze zápis z posledního zasedání ČNB, který bude dnes zveřejněn. Na tomto zasedání rada jednomyslně rozhodla pro zvýšení sazeb na 1,25 %. Stejně jako koruna nereagovala na výsledek po zasedání, nedá se ani čekat, že bude reagovat dnes.

Inflace nepřinesla žádné překvapení, korunou nepohnula

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil, stále se ale bezpečně drží nad 2% inflačním cílem ČNB. Červencová inflace tak byla o 0,3 pb níže než prognóza ČNB, nicméně v souladu s očekáváním trhu. Inflační dynamiku výrazněji brzdil pokles cen potravin. Z tohoto důvodu by výsledek CPI neměl mít vliv na očekávané zvyšování sazeb.

Úctyhodné zrychlení však předvedly jádrové ceny, jejichž dynamika se zrychluje od dubna a v červenci podle našich výpočtů dosáhla 2,4 %. Zvyšuje se tedy riziko, že ČNB v souladu se svým výhledem letos přistoupí ještě na dvojí zvyšování sazeb. Náš hlavní scénář ale předpokládá, že část utahování měnové politiky se uskuteční přes silnější korunu a sazby se letos budou zvyšovat pouze jednou. 

Na statistiku koruna nijak zvlášť nereagovala, naopak se spolu s ostatními měnami v regionu svezla během dopoledne na vlně oslabení. Nejdříve ztratila 0,2 %, vzápětí však svůj postoj přehodnotila a po obědě začala mírně posilovat. Dnes ráno otevírá o dva haléře silnější než včera na 25,57 CZK/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.6.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 1.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.