Zápis z jednání Fedu zvýšil šance červnové zvýšení sazeb

08:35 | fa ra | Diskuze

Včera zveřejněný zápis z květnového zasedání Fedu ukázal, že červnové zvyšování sazeb je téměř jistá věc. Ráno zveřejněná statistika německého HDP potvrdila, že růst v prvním čtvrtletí byl podpořen investicemi a soukromou spotřebou. Pokles vývozů k celkovému růstu německé ekonomiky přispěl negativně.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Euroskupina jedná o čtvrtém záchranném balíčku pro Řecko

Na dnešním setkání Euroskupiny se bude probírat jarní prognóza Evropské komise, důležitým tématem pravděpodobně bude také současný vývoj v Itálii. Hlavním bodem ale zůstává čtvrtý ekonomický ozdravný program k zajištění udržitelnosti řeckého veřejného dluhu, jehož závěr se ale pravděpodobně před 21. červnem nedočkáme.

Vpředhledící indikátory z Německa zklamaly

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v květnu mírně zkorigovala, nadále však zůstává nad svým dlouhodobým průměrem. Podobnou korekci jsme viděli i u květnových indikátorů nákupních manažerů v Německu i v eurozóně. Téměř všechny skončily pod očekáváním trhu, nadále ale ukazují na expanzi tamějších ekonomik.

Zápis z posledního zasedaní Fedu ukázal, že většina představitelů předpokládá již brzké zvyšování sazeb, pokud se současný ekonomický výhled naplní. Trh tak předpokládá, že červnové zvyšování sazeb je hotová věc. Ze zápisu ale nevyplývá, jestli je pravděpodobnější, že Fed zvedne letos sazby ještě dvakrát nebo třikrát. V současnosti se americká inflace nachází nad dvouprocentním cílem a nezaměstnanost v dubnu byla nejníže od roku 2000. Americká ekonomika je v dobré kondici a někteří členové FOMC zdůraznili, že je třeba této ekonomické expanze využít k normalizaci měnové politiky. Trojí zvýšení se tak nejeví jako úplně nereálné, přesto si myslíme, že pouze dvojí utažení měnových podmínek je pravděpodobnější.

Dolar během včerejšího dne posílil o 0,8 %, nakrátko se dokonce dotkl hranice 1,168 USD/EUR. Dnes ráno se pohybuje kolem úrovní 1,170 USD/EUR, a je tak nejsilnější od listopadu loňského roku.

Růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí nebyl nijak závratný. Dnešní druhé čtení ale ukázalo, že dynamika HDP byla podpořena především kapitálovými investicemi a soukromou spotřebou. Naopak německé vývozy poklesly nejvíce od roku 2012. Čisté vývozy tak snížily celkový růst německé ekonomiky o desetinu.

Spotřebitelská důvěra se stále drží vysoko

Dnes bude zveřejněn květnový konjunkturální průzkum ČSÚ. Spotřebitelská důvěra se již několik měsíců v řadě drží na vysokých hodnotách, protože české domácnosti stále více profitují z utaženého trhu práce a rostoucích mezd. Také podnikatelské důvěra v dubnu rostla, té ale trh práce a nedostatek pracovní síly nepomáhá. Je však pravděpodobné, že se důvěra v ekonomiku udrží na vysoké úrovni i v květnu. 

K oslabení zlotého přispěla i slabší statistika maloobchodních tržeb

Kalendář v regionu včera nabídl polská data z maloobchodu, která trh zklamala. Dynamika tržeb klesla a očekává se, že tento trend bude pokračovat i v následujícím období kvůli omezení nedělních prodejů. Zlotému tak nic nebránilo v pokračování v oslabování. Od začátku měsíce polská měna ztratila 1,7 % na současných 4,304 PLN/EUR.

Také ostatní měny v regionu ztrácely. Česká koruna si včera sáhla na nejslabší hodnotu od prosince loňského roku (25,84 CZK/EUR) a celkově od pondělí oslabila o téměř tři čtvrtě procenta.  Maďarské měně nepomohla ani statistika z trhu práce, která potvrdila dvouciferný růst tamních mezd, a forint během dne ztratil třetinu procenta. Během pozdního odpoledne následně mírně však zkorigoval na 318,3 HUF/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu: Americké akcie si nakonec včera připsaly slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen zadlužením USA

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: České domácnosti jsou ve svých výdajích opatrnější

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Ilustrativní obrázek

Vedoucí FEDu v St. Louis varuje před dalším zvyšováním sazeb, FED by údajně riskoval spuštění recese

Ilustrativní obrázek

Jednání mezi USA a Čínou se vyvíjejí příznivěČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza částečně korigovala včerejší zisky

Ilustrativní obrázek

Společnost Morgan Stanley reportovala výsledky za 4Q FY18

Ilustrativní obrázek

Společnost Fastenal vydala výsledek svého hospodaření za 4Q FY 18

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřela na červené nule

Ilustrativní obrázek

M&T Bank Corporation reportovala výsledky za 4Q FY18

Ilustrativní obrázek

Společnost KeyCorp reportovala své výsledky za 4Q FY 18 nad očekáváním

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.