Zápis z FOMC poodhalí, jak to je s očekávaným prosincovým zvýšením sazeb

08:28 | fa ra | Diskuze

Díky silným průmyslovým datům z klíčových evropských zemí KB očekává za celou eurozónu srpnový vzestup průmyslové výroby o výrazných 1,7 % m/m.

Foto: 401(K) 2012

Takovýto výsledek by byl konzistentní s vyšším růstem HDP v Q3 16, než námi očekávaných 0,3 % q/q. Nicméně ani to zřejmě nebude stačit na zastavení klesajícího trendu kurzu USD/EUR. Dolar totiž podporují očekávání ještě letošního zvýšení úrokových sazeb. Klíčové tak dnes bude večerní zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. To by mohlo ozřejmit správnost těchto očekávání. V době kolem zveřejnění zápisu lze očekávat vyšší kurzivou volatilitu. Regionální události dnes nemají kurzotvornou sílu.

Srpnový průmysl v eurozóně napraví špatný červenec

Průmyslová produkce v eurozóně za srpen by se měla odrazit zpátky do kladných růstových hodnot. Tomuto pohybu napovídají i již zveřejněné údaje z Francie, Německa, Španělska a Itálie. Na základě těchto dat, které představují 90 % objemu produkce, očekáváme růst 1,7 % m/m. Za předpokladu nezměněné produkce v září by to pravděpodobně znamenalo růst HDP o více než námi očekávaných 0,3 % q/q v Q3 16.

Zápis z poledního jednání FOMC by mohl leccos naznačit o budoucím směřování americké měnové politiky. Američtí centrální bankéři jsou ve svých názorech rozdělení a zápis by mohl napovědět nejpravděpodobnější směr, kterým se uberou. My i nadále očekáváme prosincové zvýšení dolarových sazeb. Trh s touto variantou počítá se dvoutřetinovou pravděpodobností.

Dolar atakuje mnohatýdenní maxima

Navzdory příznivým ZEW indexům očekávání investorů za říjen z Německa i eurozóny jako celku se včera euru příliš nedařilo. Chyba ovšem nebyla na straně eura. Důvodem bylo vítězné tažení dolaru na všech frontách. Proti euru posílily zelené bankovky na nejsilnější hodnotu za poslední dva měsíce, když se kurz podíval pod 1,11 USD/EUR. Že se americké měně dařilo globálně, naznačuje pohled na dolarový index. Ten hodnotí jeho výkonnost proti koši nejvýznamnějších obchodních měn a jeho hodnota se vyšplhala nejvýše za posledních 11 týdnů. Dnes ráno se již kurz propadl pod 1,105 USD/EUR.

Dolar profituje především ze sílících očekávání, že se američtí centrální bankéři ještě do konce letošního roku rozhodnou zvýšit dolarové úrokové sazby. Tato očekávání se projevují i ve vyšším výnosu amerických desetiletých státních dluhopisů. Aktuálně nesou nejvíce za poslední čtyři měsíce. Podle některých komentářů může dolaru pomáhat i sílící přesvědčení, že se Donald Trump nestane americkým prezidentem.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.