Zánovních vozů za první tři čtvrtletí na českém trhu výrazně přibylo

20:07 | Redakce W4T | Diskuze

Trh zánovních ojetých vozů nabídl během třech čtvrtletí letošního roku celkem 51 014 aut, jejichž cena byla nejčastěji 475 tisíc korun, nejčastější průměrné stáří se stabilizovalo na 0,7 roku a nejčastější průměrný nájezd klesl na 11 838 kilometrů. V meziročním srovnání se tak trh zánovních ojetých automobilů zvětšil o 11,4 %. Vyplynulo to z kontinuálního sledování trhu nabízených ojetých automobilů, které provádí společnost AAA AUTO.

Ilustrativní obrázek
Foto: AAA Auto

Za uplynulých 9 měsíců letošního roku si mohli lidé vybírat z 51 014 zánovních ojetých vozů. Oproti roku 2017 je to nárůst o 5 232 automobilů, což představuje 11,4 %. „Zánovní vozy jsou nejrychleji rostoucím segmentem ojetých aut na trhu. Naše značka Mototechna, která se na ně specializuje, již tvoří pětinu prodejů skupiny AURES Holdings v České republice. Po překotných „umělých“ registracích nových aut na prodejce kvůli novým emisním normám v srpnu lze v následujících měsících čekat další rychlý růst. Tyto vozy se na trh ojetých vozů v kategorii zánovních aut dostanou nejpozději do půl roku,“ uvádí Karolína Topolová, generální ředitelka AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO. Během srpna mnoho prodejců totiž muselo zaregistrovat vozy, které nesplňovaly emisní normy platné nově od září. Pokud by registrace nestihli, automobily by se staly neprodejnými. „Vozy, které již mají v technickém průkazu prvního majitele, mohou být z psychologického hlediska v autosalonech nových aut hůře prodejné. Zákazníci mohou mít pocit, že nejsou zcela nové. Proto se lépe uplatní na sekundárním trhu jako zánovní,“ míní Topolová.

Nejvíce ojetých automobilů si mohli zájemci zakoupit v Praze (16 890), nejnižší nabídka byla tradičně v Karlovarském kraji (1 001). Průměrná cena nejčastěji inzerovaných zánovních vozů za první tři čtvrtletí letošního roku činila 475 000 Kč. V meziročním srovnání jde o zvýšení o 6 tisíc korun. Příznivá změna statistik proběhla u počtu najetých kilometrů. Zákazníci měli možnost vybírat si od začátku letošního roku z nabídky vozů, které měly nejčastěji na tachometru v průměru 11 838 najetých kilometrů. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o pokles o 8,9 %. Stáří zánovních automobilů zůstalo v meziročním srovnání stejné. Jeho nejčastější průměrná hodnota se ustálila na 0,7 roku. Z aktuálně inzerovaných 51 014 vozů byla více než polovina (52,5 %) nabízena s benzínovými agregáty. Automobily s dieselovými motory představovaly 45,4 %, zbytek nabízených vozů pak reprezentovaly vozy s alternativními pohony.

Pomyslný žebříček TOP 10 nejprodávanějších ojetých zánovních vozů s přehledem ovládla tuzemská Škodovka, která doslova „převálcovala“ konkurenci. Zastoupení v první desítce má hned sedmkrát, přičemž obsadila hned první čtyři příčky v pořadí Octavia, Rapid, Fabia a Superb. Pátou pozici obhájila značka Hyundai s modelem i30, následuje dvojice vozů Volkswagen s modely Golf a Passat. Desítku uzavírá opět Škoda se zástupcem malých vozů Citigo a tandemem SUV modelů Karoq a Kodiaq.

Zdroj:Mototechna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

AAA AUTO spěje mílovými kroky k překonání rekordu v ročním objemu prodeje vozů na středoevropském trhu

Ilustrativní obrázek

Ojeté hybridy a elektromobily jsou na vzestupu, v AAA AUTO pro ně otvírají specializovanou sekci

Ilustrativní obrázek

Češi investují do nákupu ojetin na splátky stále vyšší částky

Ilustrativní obrázek

Autobazary AAA se na burzu v nejbližší době nevrátí

Ilustrativní obrázek

Za první tři čtvrtletí bylo na českém trhu k dispozici 680 tisíc ojetých vozů

Ilustrativní obrázek

Od pondělka platí zákaz manipulace s tachometrem, trh na změnu čekal 15 letČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza zasažena výprodeji akcií ve světě

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červeném

Ilustrativní obrázek

Akcie napříč Asií oslabovaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.