Zaměstnance Groz-Beckert chrání před dopady recese variabilní pracovní doba

13:13 | E V | Diskuze

S cílem zvýšit do budoucna personální stabilitu firmy a současně ochránit své zaměstnance před dopady případné hospodářské recese

Ilustrativní obrázek
Foto: Groz-Beckert

A s ní spojeným poklesem zakázek, zavedla českobudějovická strojírenská společnost Groz-Beckert Czech ve všech svých závodech rozšířený systém variabilního rozvržení pracovní doby. Kroky managementu směřující mimo jiné k posílení ochrany pracovních míst plně podporují i zástupci Odborového svazu KOVO.

„Rozpracovali jsme stávající systém variabilního rozvržení pracovní doby a v průběhu ledna s ním seznámili zaměstnance. Nový systém je v podstatě rozšířením toho již existujícího; prodloužením vyrovnávacího období zmírníme případné negativní dopady vývoje na trhu na zaměstnanost v naší firmě. Jinými slovy: Chceme tak zabránit propouštění při propadech poptávky,“ uvedl vedoucí personálního útvaru Groz-Beckert Czech Petr Justin.

Společnost s loňskými tržbami více než 2,2 miliardy korun, která ve svých výrobních závodech v Českých Budějovicích, Valašských Kloboukách a Lužicích u Hodonína zaměstnává přibližně 1100 zaměstnanců, z toho zhruba 450 v jihočeské metropoli, prodloužila už zmíněné vyrovnávací období v rámci variabilní pracovní doby z 12 na 36 měsíců. Tedy z jednoho roku na tři.

Zjednodušeně to znamená, že zaměstnanec má stabilní mzdu i v období, kdy odpracuje méně hodin, než je fond pracovní doby. V období, kdy je méně zakázek, může zůstávat doma za nesníženou mzdu a chybějící hodiny si odpracovat později, kdy se situace stabilizuje a zlepšuje. Může si ovšem také v období „hojnosti“ hodiny nadpracovat a následně si jejich přebytek vybrat formou volna nebo nechat proplatit jako přesčas.

„Tímto způsobem jsme schopni minimálně na jeden rok snížit výrobní kapacitu o dvacet procent bez propouštění a bez toho, že by to zaměstnanci jakkoli pocítili na mzdách. Jde o systém, který zajišťuje velmi stabilní zaměstnanecké prostředí. Výkyvy, ať chceme, nebo nechceme, přijdou a my se snažíme jejich negativním vlivům předejít a zmírnit z nich plynoucí důsledky na minimum,“ poznamenal jednatel Groz-Beckert Czech Marek Kubuš.

Vedení společnosti ví, o čem mluví. Před zhruba pěti lety musela v důsledku poklesu zakázek opustit jednu z divizí Groz-Beckert Czech zhruba stovka lidí. „Pokud bychom tento systém měli tehdy k dispozici, s velkou pravděpodobností bychom těchto sto zaměstnanců udrželi,“ zdůraznil Kubuš.

Při přípravě rozšířeného systému variabilní pracovní doby personalisté firmy úzce spolupracovali s odboráři. Ti oceňují především výbornou komunikaci s manažery. „Jde jednoznačně o prosociální opatření, které představuje jistotu zaměstnání a mzdy i v době, kdy se podniku zrovna nedaří. Na druhou stranu je také v zájmu firmy udržet si zkušené a zapracované lidi, které by následně v období růstu obtížně sháněla. Vedení společnosti má v tomto směru naši plnou podporu,“ konstatoval předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO při Groz-Beckert Czech Marek Profant.

Někdejší IGLA, jak firmu znají starší obyvatelé Českých Budějovic, prošla po roce 1989 řadou výrazných proměn. Z výrobce šicích či pletacích jehel a rybářských háčků se stal dodavatel klíčových technologií a komplexních řešení pro textilní průmysl ve více než 150 zemích světa.

Groz-Beckert Czech vkládá posledních 20 let každoročně okolo čtvrt miliardy korun do investic a stejně pravidelně a dlouhodobě vykazuje zisk. Drtivá většina pravidelných investic společnosti směřuje do strojního vybavení. Především do nových technologií a obnovy strojového parku. V souvislosti s tím mají v současné době dveře do firmy stále otevřené především lidé s technickým vzděláním od techniků s výučním listem až po vysokoškoláky. Největší poptávka je zde po mechanicích, brusičích, seřizovačích, obráběčích kovů a inženýrech na výrobních i projektových pozicích.

Zdroj:Petr Pokorný
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pronájem IT expertů se stává novým normálem

Ilustrativní obrázek

Obavy z požáru na pracovišti má pouhých 13 % zaměstnanců.

Ilustrativní obrázek

Praha, centrum AI

Ilustrativní obrázek

Sedavé zaměstnání, celý den u počítače… Jak se vyhnout bolavým zádům?

Ilustrativní obrázek

Banku HSBC čeká restrukturalizační období

Ilustrativní obrázek

Síť AAA AUTO nabírá desítky lidí, mají letos firmě pomoct prodat 90 000 autČti více
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.2.2020

Ilustrativní obrázek

Přípravy na stáří Češi podceňují. Čtvrtina si nespoří ani neupravuje bydlení

Ilustrativní obrázek

Tlaková níže Julie přinesla další škody způsobené silným větrem

Ilustrativní obrázek

Uchazeči o práci nadhodnocují požadovaný plat až o pětinu

Ilustrativní obrázek

Amazon plánuje systém Pay&Go nabídnout retailovým obchodníkům

Ilustrativní obrázek

Čechy stojí zdraví stále více

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.