Zákonu zakazujícímu brexit bez dojednané dohody o krok blíže

11:27 | E V | Diskuze

Včerejší jednání dolní komory britského parlamentu přineslo opravdu mnoho: Boris Johnson díky dalšímu přeběhlíkovi ztratil většinu v zákonodárném orgánu, rebelující konzervativci napomohli zařazení návrhu zákona zamezujícího brexit bez vyjednané dohody na program dnešního jednání.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Johnson prohlásil, že v případě schválení návrhu zákona, bude usilovat o předčasné volby; jeho hlavní politický rival Jeremy Corbyn odmítl podporu tomuto kroku.

Včera ještě před oficiálním začátkem schůze dolní sněmovny britského parlamentu ztratil premiér Boris Johnson většinu v zákonodárném orgánu, když člen parlamentu za konzervativce Philip Lee přešel k liberálním demokratům.

V průběhu schůze pak většina dolní komory za podpory 20 rebelujících konzervativců, mezi nimiž stojí například někdejší ministr financí Philip Hammond, odsouhlasila zařazení zákona zamezujícího brexit bez vyjednané dohody na program jednání. Jednat by se o něm mělo dnes od šesté hodiny večerní SELČ až po tom, co Sajid Javid bude reportovat stav veřejných financí. Pokud by zákon  prošel, ještě na něj čeká schvalování v horní komoře britského parlamentu.

Boris Johnson v reakci na podporu zařazení zákonu zamezujícímu „divokému“ brexitu prohlásil, že všechny rebelující členy své strany, kteří zvednou ruku v dnešním hlasování o jeho přijetí, nechá vyloučit ze strany. To by pro tyto členy parlamentu fakticky znamenalo, že se nemohou případných předčasných voleb zúčastnit na kandidátce své vlastní strany.

Téma předčasných voleb je od včerejšího jednání ještě více skloňováno: předseda vlády Jejího Veličenstva prohlásil, že v případě prohlasování zákona bude usilovat o vypsání předčasných voleb. Předseda nejsilnější opoziční frakce Jeremy Corbyn však předčasné volby odmítnul podpořit se svými labouristy. Zákon o vypsání předčasných voleb vyžaduje však získat v dolní komoře britského parlamentu 3/5 většinu.

Boris Johnson po celou dobu argumentuje tím, že kroky parlamentu, který se snaží snížit riziko brexitu bez vyjednané dohody, oslabuje vyjednávací pozici Británie.

Hlavní mluvčí Evropské Komise prohlásila, že evropský exekutivní orgán si stále stojí za tím, že unijní administrativa je ochotná jednat o sporné irské pojistce, ale pouze za předpokladu, že britská strana přijde s návrhem řešení, které by ji mohlo nahradit.

 

Zdroj: BBC, Politico

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Boris Johnson se v pondělí sejde se Jean-Claudem Junckerem

Ilustrativní obrázek

Skotský odvolací soud označil Johnsonovo přerušení jednání britského parlamentu za nezákonné

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 2/9/2019

Ilustrativní obrázek

Brexitoví vyjednavači zrychlí tempo rozhovorů, EK ochotná vyjednávat ale očekává konkrétní návrhy

Ilustrativní obrázek

Proti Johnsonově snaze přerušit jednání parlamentu se bouří lidé i někteří konzervativci

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 29.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.