Zajímá Vás obchodování na burze? Napoprvé zkuste tyto akcie

08:26 | wa pe | 5 komentářů / 5 nových

Obchodování na burze je poměrně komplexní záležitost, pro začátečníka je zde však několik orientačních bodů, které mu pomohou řídit jeho investice, ať už je to výše dividendy či relativní hodnota akcie, které napoví, jaké tituly koupit a jakým se vyhnout.

Foto: Public Domain

Předtím než začínající obchodník koupí svou první akcii, musí nejdříve zvolit důvěryhodného brokera, na jehož obchodní účet vloží svůj počáteční kapitál. Teprve nyní opravdu začíná i několikaletá cesta, která může skončit jak nulou na účtu, tak zajištěním se na klidné stáří bez finančních starostí. V nepřeberném množství investičních stylů a rad se může začínající obchodník snadno ztratit. Výběr té správné strategie záleží jak na osobnostním založení investora a jeho cílech, tak na konkrétních podmínkách panujících na trhu.

Blue Chip akcie

Bohužel ani desítky přečtených knih o investování nenahradí vlastní zkušenosti z obchodování, zpočátku je proto vhodné začít s relativně bezpečnými akciovými tituly. Mezi takové řadíme především takzvané Blue Chip akcie. Tyto tituly v překladu označované jako modrý žeton se mohou pochlubit dlouhodobě stabilní pozicí na trhu. Termín vychází z pokerové terminologie, kde modré žetony představují tu nejvyšší hodnotu.  Jedná se o společnosti s velkou tržní kapitalizací, které již v minulosti prokázaly svou odolnost vůči recesím a dalším negativním vlivům.  Jejich akcie často dobře předvídatelným způsobem kopírují vývoj širšího trhu a jejich držení je spojeno s relativně nižším rizikem.

Dobrým příkladem Blue Chip společnosti je Wal-Mart, maloobchodní gigant z USA s tržní kapitalizací 236,4 miliardy USD. V posledním roce společnost vykázala na tržbách 480 miliard USD. Mezi Blue Chip akcie se často řadí také Coca Cola (KO), JPMorgan Chase (JPM), Exxon Mobil (XOM), Boeing (BA), Caterpillar (CAT), a General Electric (GE).

Hodnotové akcie

Takzvané hodnotové investování podle zásad Benjamina Grahama spočívá v pečlivé analýze dlouhodobé finanční kondice podniku. Pokud tržní hodnota akcií nedosahuje jejich takzvané férové hodnoty, tedy jsou trhem podhodnocené, jedná se o atraktivní investici. Je to právě hodnotové investování, které podle jejich vlastních slov stojí za úspěchem takových osobností jako Warren Buffett, Irving Kahn či Bill Ackman. Ti se často odkazují především na Grahamovu knihu Inteligentní investor, která je snadno k dostání také v českém překladu.

Najít podhodnocené akcie se snadno řekne, ale obtížně realizuje. Jednou z cest je poměřování účetní hodnoty podniku s aktuální tržní hodnotou akcie. Potenciálně atraktivní investice v tomto ohledu registruje například portál ValueWalk. Investoři by si měli dávat pozor především na malé společnosti, jejichž akcie se vyznačují vysokou volatilitou a s ní spojenou mírou rizika.  Stejně tak nedávné výrazné cenové pohyby, například v reakci na tržně důležité zprávy, mohly ovlivnit metriky užívané v rámci hodnotové analýzy. 

Dobrým příkladem hodnotových titulů mohou v současnosti být například akcie Transocean (RIG), Nelnet (NNI), Navient (NAVI), American Airlines (AAL), Gilead Sciences (GILD), Wells Fargo (WFC) či Expedia (EXPE).

Dividendové akcie

Zatímco někteří investoři vkládají své peníze do titulů, u kterých očekávají rychlý růst jejich tržní hodnoty, jiní se zaměřují na pravidelnou výplatu podílu ze zisku, dividendy. Standardně se dividendy vyplácejí čtvrtletně, dají se však také najít společnosti, vyplácející každý měsíc a příležitostně se setkáme také s vyššími jednorázovými dividendami.

V případě dividendových akcií by nás měly zajímat především ty tituly, u kterých v minulosti docházelo k soustavnému navyšování výplaty. Naopak případné snižování dividendy přirozeně není v zájmu investorů a projeví se pravděpodobně také na tržní ceně akcie. Varovným znamením je však také příliš vysoká dividenda například vyšší než 10 %. V takovém případě je namístě se ptát po konkrétních důvodech takto štědrého dividendového výnosu. Příčinou mohou být například vážné potíže společnosti, které vedly k pádu tržní hodnoty akcií a tedy k navýšení procentuálního dividendového výnosu.

Mezi ověřené dividendové tituly řadíme například: Verizon (VZ), General Motors (GM), Phillips 66 (PSX), Coca Cola (KO), United Parcel Service (UPS), Procter & Gamble (PG), Phillip Morris International (PM), a Monsanto (MON).

Růstové akcie

Jakmile společnost dosáhne kritické velikosti, ta pro ni začne být silně limitující. Například u maloobchodního impéria Wal-mart nemůžeme očekávat, že v příštích letech dosáhne dvouciferného tempa růstu tržeb.  U menších a začínajících společností to možné je, zároveň jsou však jejich akcie o to rizikovější.  

Růstové akcie nemůžeme jednoduše spojit s jedním ze sektorů, nicméně od počátku tisíciletí v tomto ohledu vyčnívají technologie a především tituly spjaté s rychlým rozvojem internetu. Patří mezi ně například Netflix (NFLX), Amazon (AMZN), Facebook (FB), Priceline (PCLN), Skyworks Solutions (SWKS), Micron Technologies (MU), a Alaska Air Group (ALK).

Ať už zvolíte pro svou první investici jakoukoli metodu výběru, všechny jsou spjaty s tu větší tu menší mírou rizika, vyplatí se proto vhodným způsobem diverzifikovat své portfolio, tedy nesázet vše na jednu kartu. I sebelepší analýza mnohdy není schopna předvídat účetní skandál, zásah regulačních úřadů či přírodní pohromu, která vyšle Vámi držené akcie volným pádem k zemi.  

  

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Děkuji za tipy, zrovna se začínám orientovat na burze cenných papírů, mám přečteno pár základních informací z https://ideaclub.cz/slovnik-pojmu/burza-cennych-papiru , ale pořád jsem nevěděl, do čeho by bylo nejlepší investovat. Díky této inspiraci mám alespoň trošku představu, kde by se mi investovat vyplatilo.
Byl jsem na semináři v Praze od společnosti, kde jsem si koupil i knížku o obchodování https://www.fxstreet.cz/odborne-kurzy.html
Jakou knížku jste si koupil a kde jste byl na semináři?
Nejlepší je si co nejvíce načíst na netu, co kde kdo píše nebo já jsem to tak dělal, pak jsem si koupil knížku o obchodování na burze a navštívil seminář a to mi dalo opravdu nejvíc.
Doporučíte mi někdo kvalitní literaturu k obchodávaní na burze? Jsem naprostý začátečník, a nechci se hned se začátku spálit.
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.