Zájem o práci v obchodě a logistice mírně roste

14:14 | E V | Diskuze

V loňském roce se ve vypjatém předvánočním období negativně projevil nedostatek lidí – firmy ani s největším úsilím nezvládaly obsadit volná místa, a tak se mnoha lidem nevyplatilo nechat vánoční nákupy na poslední chvíli.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Máme se letos obávat podobné situace?

Oživení zájmu o volná místa
S blížícím se vánočním obdobím vrcholí sezóna pro prodejce a dopravce. I letos přetrvává kritický nedostatek volných pracovních sil, zájem o práci v obchodě a logistice se ale mírně oživuje. Celkový počet pracovních nabídek bude letos nejspíš mírně nižší než v loňském roce. Roste ale počet reakcí – zatímco vloni byl průměr v retailu 4,7 zájemce na pozici, letos to je 7,7; v dopravě a logistice je to podobné – z loňských 8,2 reakcí na inzerovanou pozici se letos jejich počet vyšplhal na 12,4.

„Největší množství nabídek v segmentu obchodu jsme kromě Prahy a Jihomoravského kraje registrovali v krajích Středočeském, Moravskoslezském a Olomouckém. Nejvíce reakcí na inzerované pozice jsme zaznamenali v krajích Moravskoslezském, Zlínském a v Praze. Trochu jiná je situace v dopravě a logistice, kde byl nejvyšší počet nabídek ve Středočeském kraji a v Praze, výrazně největší zájem o nabízené pozice pak v Praze. I když počet zájemců o práci v obchodu a logistice roste, jde o obory s vysokou fluktuací. Výrazně se zde projevuje senzitivnost na zvýšení hodinových mezd, například některým z velkých prodejců,“ komentuje situaci Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Obchod patří mezi obory s nejvyšším meziročním růstem mezd
Mzdy v sektoru obchodu meziročně vzrostly o 10 %, takže se řadí mezi obory s nejvyšším platovým progresem v posledním roce. Zatímco v roce 2018 byla celková průměrná mzda necelých 31 900 Kč, za rok 2019 je to více než 35 100 Kč. Nejvyšší je na manažerských postech, kde se podle typu pozice pohybuje mezi 50 a 60 tisíci. Na opačném pólu žebříčku jsou mzdy doplňovačů zboží (18 500 Kč), pokladních (19 900 Kč) a prodavačů (20 300 Kč).

V dopravě a logistice rostly mzdy meziročně o 7 %. Mezi nejlépe placené pozice zde patří ty inženýrské, kde je průměr lehce pod 36 000 Kč, srovnatelné jsou ale i platy řidičů autobusů a trolejbusů, které se pohybují kolem 35 000 Kč. Nejnižší je ohodnocení doručovatelů (18 600 Kč) a expedientů (22 000 Kč).

Jak to vypadá s brigádami?
Pokud se týká brigádnických pozic, letos firmy začaly s hledáním pracovníků pro vrchol sezóny už v průběhu srpna a září. „Nabídka brigádnických míst na Profesia.cz je letos v obchodu mírně nižší než vloni, v dopravě a logistice vyšší. V říjnu jsme ale zaznamenali nejvyšší měsíční počet nabídek na dohodu v obchodu vůbec (sledováno od roku 2015). Mzdy u brigádnických pozic po výrazném nárůstu v podzimních měsících loňského roku dále rostly jen mírně, v řádu jednotek procent,“ uzavírá Michal Novák.

Kdo investoval do chytrých skladů, má výhodu
„V období nedostatku pracovních sil v oblasti retailu a logistiky jsou hlavně pro větší hráče v podstatě nutností moderní automatizované chytré sklady. Ti obchodníci, kteří do nich včas investovali, mohou předvánoční špičku zvládnout spíše bez kolizí, oproti těm, kteří spoléhají jen na lidskou pracovní sílu. Chytrá automatizace skladů s sebou navíc nese i zvýšení efektivity procesů, snížení nároků na velikost skladovacích prostor a celkové zrychlení vyskladnění,“ říká Ondřej Dědina, ředitel společnosti Mibcon, která je poradcem v oblasti informačních technologií.

Zdroj:Markéta Ciňková ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Světové banky snižují bonusy svým zaměstnancům

Ilustrativní obrázek

V Česku ubylo o třetinu smrtelných pracovních úrazů.

Ilustrativní obrázek

5 nejčastějších lží o podnikání na mateřské dovolené

Ilustrativní obrázek

Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k prosincové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

UBS zruší až 500 pracovních místČti více
Ilustrativní obrázek

Zájem o malé byty ve městech rapidně roste.

Ilustrativní obrázek

Děsivých 40 minut života slepic v kleci

Ilustrativní obrázek

E-shopy trápí záměny při vyskladňování zboží, vyřešit je dokáže skladový systém

Ilustrativní obrázek

O stavebko začněte pečovat už od ledna. Získáte víc

Ilustrativní obrázek

V novém roce s čistým finančním štítem

Ilustrativní obrázek

Procter & Gamble na úrovni organických tržeb zaostala za očekáváním

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.