Záhada na Aljašce. Meteorologové detekovali v atmosféře obohacený uran

09:02 | Ne Ro | Diskuze

Meteorologové během svého zkoumání atmosféry s překvapením detekovali aerosol s obohaceným uranem 7 kilometrů nad Aljaškou.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Vědce z US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) toto zjištění naprosto zaskočilo. Během průzkumného vědeckého letu totiž nečekaně detekovali záhadný oblak aerosolu, který byl tvořen obohaceným uranem (čili s vyšším podílem izotopu 235). Takto upravený uran se jak známo používá třeba pro palivo jaderných elektráren a v atomových bombách. Objev je významný především z toho důvodu, že je to vůbec poprvé, kdy se vědcům podařilo tento typ uranu detekovat volně v atmosféře. Svůj objev vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Journal of Environmental Radioactivity.

Uran je kovem a nejtěžším prvkem, který se přirozeně nachází na zemském povrchu ve větších množstvích. Zpravidla se uran vyskytuje ve formě mírně radioaktivního izotopu 238, ve variantě, která se liší počtem neutronů v atomu. I když vzácně lze v přírodě najít i izotop 235, nikdy se tento izotop nepodařilo detekovat v atmosféře. Dan Murphy z NOAA uvedl, že svůj objev zveřejnili především v naději, že se podaří vysvětlit, jak se mohl uran 235 do atmosféry dostat. Vědci z NOAA totiž jednoznačně konstatovali, že uran 235, který detekovali v atmosféře, není přirozeného původu; přesto neumí vysvětlit, jak se tam vzal.

Vědci z NOAA pátrali během svého výzkumného letu nad Tichým a Atlantickým oceánem po stopových množstvích některých prvků, mj. uranu. Nalezení vyšších koncentrací nepředpokládali. Aerosol s uranem 235 detekoval jejich přístroj na palubě letounu pro částicovou analýzu - laserový hmotnostní spektrometr. Aerosol ze vznášel nad Aleutskými ostrovy Aljašky.

Původ aerosolu se ale vědcům nepodařilo vypátrat. Jejich prvotní analýza vyloučila, že by šlo o pozůstatek nějaké jaderné katastrofy, řekněme třeba té z Fukušimy nebo z Černobylu. Nešlo totiž o uran z reaktorů elektráren, což je možné určit. Následně vědci přišli s hypotézou, že by mohlo být zdrojem detekovaného aerosolu nějaké vyhořelé palivo, které bylo uranem jen kontaminováno. Podle směru proudění větrů se pak zjistili, že by se teoreticky aerosol nad Aljašku mohl dostat prakticky odkudkoliv z asijského kontinentu. Protože se vědcům z NOAA nepodařilo přijít s uspokojivou odpovědí, rozhodli se proto svůj objev zveřejnit, a sice ve snaze, že se původ aerosolu v atmosféře vysvětlí. I to je však značně nepravděpodobné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes výrazně roste v reakci na vypovězení jaderné dohody s Íránem

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes oslabuje kvůli rekordním úrovním těžby v USA

Ilustrativní obrázek

Cena ropy posiluje kvůli obavám z možného přerušení íránských dodávek na trh

Ilustrativní obrázek

Negativní dopady marihuany na činnost mozku mizí už po 72 hodinách, tvrdí nejnovější studie

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po slovech Donalda Trumpa, který označil dohodu o íránském jaderném programu za „šílenou“Čti více
Ilustrativní obrázek

Futures na americké akcie klesají

Ilustrativní obrázek

Evropské futures klesají

Ilustrativní obrázek

Americké akciové futures mírně rostou

Ilustrativní obrázek

Evropské futures ve středu v plusu

Ilustrativní obrázek

Ranní futures na hlavní evropské akciové indexy napovídají kladný open

Ilustrativní obrázek

Americké akciové futures se pohybují nevýrazně kolem nuly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.