Záhada na Aljašce. Meteorologové detekovali v atmosféře obohacený uran

09:02 | Ne Ro | Diskuze

Meteorologové během svého zkoumání atmosféry s překvapením detekovali aerosol s obohaceným uranem 7 kilometrů nad Aljaškou.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Vědce z US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) toto zjištění naprosto zaskočilo. Během průzkumného vědeckého letu totiž nečekaně detekovali záhadný oblak aerosolu, který byl tvořen obohaceným uranem (čili s vyšším podílem izotopu 235). Takto upravený uran se jak známo používá třeba pro palivo jaderných elektráren a v atomových bombách. Objev je významný především z toho důvodu, že je to vůbec poprvé, kdy se vědcům podařilo tento typ uranu detekovat volně v atmosféře. Svůj objev vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Journal of Environmental Radioactivity.

Uran je kovem a nejtěžším prvkem, který se přirozeně nachází na zemském povrchu ve větších množstvích. Zpravidla se uran vyskytuje ve formě mírně radioaktivního izotopu 238, ve variantě, která se liší počtem neutronů v atomu. I když vzácně lze v přírodě najít i izotop 235, nikdy se tento izotop nepodařilo detekovat v atmosféře. Dan Murphy z NOAA uvedl, že svůj objev zveřejnili především v naději, že se podaří vysvětlit, jak se mohl uran 235 do atmosféry dostat. Vědci z NOAA totiž jednoznačně konstatovali, že uran 235, který detekovali v atmosféře, není přirozeného původu; přesto neumí vysvětlit, jak se tam vzal.

Vědci z NOAA pátrali během svého výzkumného letu nad Tichým a Atlantickým oceánem po stopových množstvích některých prvků, mj. uranu. Nalezení vyšších koncentrací nepředpokládali. Aerosol s uranem 235 detekoval jejich přístroj na palubě letounu pro částicovou analýzu - laserový hmotnostní spektrometr. Aerosol ze vznášel nad Aleutskými ostrovy Aljašky.

Původ aerosolu se ale vědcům nepodařilo vypátrat. Jejich prvotní analýza vyloučila, že by šlo o pozůstatek nějaké jaderné katastrofy, řekněme třeba té z Fukušimy nebo z Černobylu. Nešlo totiž o uran z reaktorů elektráren, což je možné určit. Následně vědci přišli s hypotézou, že by mohlo být zdrojem detekovaného aerosolu nějaké vyhořelé palivo, které bylo uranem jen kontaminováno. Podle směru proudění větrů se pak zjistili, že by se teoreticky aerosol nad Aljašku mohl dostat prakticky odkudkoliv z asijského kontinentu. Protože se vědcům z NOAA nepodařilo přijít s uspokojivou odpovědí, rozhodli se proto svůj objev zveřejnit, a sice ve snaze, že se původ aerosolu v atmosféře vysvětlí. I to je však značně nepravděpodobné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes oslabuje vlivem výprodejů na akciových trzích i zvyšující se těžby

Ilustrativní obrázek

Cena ropy klesá, zatímco saúdsko-íránská třenice pokračuje

Ilustrativní obrázek

Čínský vývoz hliníku roste a vývoz oceli klesá

Ilustrativní obrázek

Změna klimatu nepředstavuje podle Chevron velkou hrozbu pro ropný průmysl

Ilustrativní obrázek

Shell učinila další investici do obnovitelných zdrojů energie

Železná ruda se dostala zpět do býčího trhuČti více
Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA vzrostl v tomto týdnu o 5

Ilustrativní obrázek

Do dozorčí rady společnosti Gazprom usedl vzdálený příbuzný Vladimira Putina

Ilustrativní obrázek

Cena zlata posílila od středečního zasedání FEDu už o 13 %. Investoři se zajišťují proti riziku obchodní války

Ilustrativní obrázek

Cena ropy se dnes vrátila nad úroveň 70 USD za barel

Ilustrativní obrázek

Deriváty čínské oceli a železné rudy oslabily kvůli nárůstu obchodního napětí vůči USA

Ilustrativní obrázek

Cena ropy po vyjádření Saúdů roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.