Muhammad Sálih Sadá, který je aktuálně také prezidentem Organizace zemí vyvážejících ropu, je přesvědčen, že zmrazení produkce je v zájmu všech a postupně získá širokou podporu. Prozatím se k dohodě připojilo pět členů OPEC tedy Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty, Venezuela a v současnosti největší světový producent ropy, Rusko.
Pro Rusko, Venezuelu a ve stále vyšší míře i Saúdskou Arábii jsou snahy o zastropování objemu těžby projevem pudu sebezáchovy. Zatímco Venezuela marně bojuje s hyperinflací, ruský rubl padá volným pádem a úvěrový rating Saúdské Arábie na tom není o mnoho lépe. Ačkoli cena ropy od začátku jednání o zmrazení produkce reagovala růstem, mnozí experti vyjadřují pochyby o dlouhodobě pozitivním efektu dohody na přesycenost globálního trhu s černým zlatem. Představitelé OPEC podle nich zapomněli, že již nejsme v 80. letech, kdy podstatné obnovení produkce bylo otázkou několika let. Dnes jsou producenti v Severní Americe schopni dodat novou ropu na trh v řádu desítek dní od návratu ceny ropy na ziskovou úroveň.
Ve hře je také Írán, který od zrušení mezinárodních sankcí obnovil těžbu ropy o objemu 500 000 barelů za den a v plánu je dalších 250 000 barelů denně. Íránský ministr pro ropu Bijan Zangeneh nedávno označil saúdskoarabské návrhy na zmrazení produkce ropy za „špatný vtip,“ přičemž uvedl poměr absolutní denní produkce obou zemí a nedávné rapidní navyšování těžby ze strany Saúdské Arábie, která nese na aktuální přesycenosti globálního trhu s ropou značný díl viny. Írán by podle něj začal uvažovat o zastropování produkce teprve po dosažení úrovně z doby před zavedením sankcí, což jsou zhruba 4 miliony barelů ropy denně. Pochopení pro tento postoj katarskému ministru Sálihu Sadáovi zdá se nechybí, když prohlásil, že íránskou žádost o zvláštní ohledy respektuje. Zájem na zvýšení vlastní produkce má také Irák, jehož ekonomika trpí léty neustávajících bojů.
Podle Sáliha Sadáa jsou současné ceny ropy kolem 30 USD za barel pro většinu velkých producentů dlouhodobě neudržitelné, již příští měsíce by však měly přinést úlevu. Očekává, že celá řada menších těžebních společností se špatným přístupem na kapitálové trhy brzy přestane stačit s dechem a opustí trh. Celkově by se podle něj mohlo jednat až o útlum produkce ve výši 500 000 barelů denně, což do roka vyžene ropu zpátky na úroveň 50 USD za barel.