Začínají trhům znovu vládnout hodnotové akcie?

12:00 | wa pe | Diskuze

Takzvaní hodnotoví investoři sázející na podhodnocené akcie byli v uplynulém desetiletí daleko pozadu za svými kolegy, kteří směřovali své investice do vysoce úspěšných růstových titulů. Andrew Bary z týdeníku Barron's očekává, že se to může již brzy změnit.

Foto: Public Domain

 

Mezi tituly, které v minulých letech obzvláště zazářily můžeme jmenovat především internetovou čtveřici FANG tedy Facebook (FB), Amazon (AMZN), Netflix (NFLX) a Alphabet (GOOGL). Jen v minulém roce zaznamenal růstový Russel 1000 Growth index průměrný výnos 5,7 %, což je o 9 % více než konkurenční Russel 1000 Value (hodnotový) index. Od roku 2009 nebyl rozdíl mezi výkonností těchto dvou indexů vyšší. Stejně tak si lépe než hodnotové akcie vedly společnosti s malou tržní kapitalizací v indexu Russel 2000 a to o 6 %. Proč by tedy zrovna nyní měly hodnotové akcie začít předhánět své konkurenty?

Odpověď leží ve faktu, že růstové akcie velkých společností se již částečně stávají obětí svého úspěchu, jsou zkrátka příliš drahé, zatímco nízká cena hodnotových akcií se již nedá dále ignorovat. Hodnotové akcie společností s velkou tržní kapitalizací zařazené na indexu Russel 1000 ztrácejí od počátku roku 0,4 %, zatímco růstové akcie upisují již 2,2 %. Nijak dobře si od počátku roku nevedou ani FANG akcie. Amazon upsal od počátku roku už 15 % a o mnoho lépe na tom není ani Alphabet a Netflix, pouze Facebook se stále pohybuje v černých číslech. Akcie společností s malou tržní kapitalizací nyní v průměru překonávají růstové akcie až o 7 %. 

Otázkou zůstává, jestli se znovu dostáváme na začátek hodnotového cyklu, vzrůstající množství investorů, kteří hodnotové akcie označují za horké tipy následujícího období by tomu však napovídal. Nového trendu si všímají i velká jména investičního světa například Richard Pzena z Pzena Investment Management a prezident Delphi Management Scott Black.

Další indicii by mohl poskytnout pohled do minulosti. Poté co růstové akcie zažily období vysoce nadprůměrných  výnosů, následoval vždy prudký pád vystřídaný nástupem hodnotových titulů. Jmenovat můžeme například zhroucení Nifty Fifty trhu v letech 1966–1973 nebo technologické bubliny na konci minulého století, následované obdobím hodnotových akcií v letech 2000–2006.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.