Začátek prázdnin se vyznačoval nízkou obchodní aktivitou. Událostí týdne byly páteční měsíční data z trhu zaměstnanosti v USA

11:33 | Redakce W4T | Diskuze

Začátek prázdnin se vyznačoval nízkou obchodní aktivitou, která ještě byla podpořena dny státních svátků nejen v ČR, ale i například v USA.

Foto: Shell

Událostí týdne byly páteční měsíční data z trhu zaměstnanosti v USA, která výrazně pozitivně překvapila. Americký trh zaznamenal za červen +287 tis. nových prac. míst oproti očekávání 180 tis. a květnovým 38 tis. Trh zareagoval pozitivně a pomohl tak americkým akciím anulovat negativní vyznění týdne. Rovněž sledovanou událostí byl zápis z posledního zasedání Fedu. Ten dle našeho názoru vyzněl holubičím tónem vzhledem k tomu, že centrální bankéři označili několik faktorů, které ohrožují budoucí zvyšování sazeb. To trh víceméně očekával. Bohužel domácí trh prostřednictvím indexu PX nedokázal dohnat nabranou ztrátu z průběhu týdne a zakončil jej na 811 bodech, což znamenalo ztrátu 1,6 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali provozní marže Unipetrolu za 2Q16. Rafinační podle očekávání klesla na 3,1 USD/b, -41,5 % r/r. Propad částečně mírní meziroční růst rozdílu B-U (2,6 USD/b, +73,3 % r/r). Společná petrochemická marže byla v 2Q16 stabilní (877 EUR/t, +0,7 % r/r). Unipetrol oznámí kompletní sadu výsledků za 2Q16 21. července. Čísla negativně ovlivní neplánované odstávky v Litvínově a Kralupech (od konce května). Výsledky naopak vylepší zálohy pojišťoven 164 mil. USD či 3,9 mld. Kč, které se vztahují k loňské havárii v Litvínově. Titul zakončil týden na 174 Kč (-0,6 % t/t).

VIG oznámila, že koupí v Srbsku dvě společnosti od pojišťovny AXA. Tyto dvě pojišťovny dosáhly v minulém roce hrubého předepsaného pojistného přibližně 12 mil. EUR a měly 1,8% tržní podíl. VIG v minulém roce v Srbsku dosáhla předepsaného pojistného 61,6 mil. EUR a tržní podíl 9,7 %. Srbsko je jednou ze zemí, kde management plánoval zvýšit tržní podíl na minimálně 10 %. Po dokončení této akvizice by měl být tržní podíl přibližně 11,5 %. VIG zakončilo páteční seanci na 450,6 Kč (-1,2 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR (-3,1 % na 213 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři vyčkávají na potenciální SPO. Důvodem by mohla být snaha udržet titul v indexech MSCI. Existuje riziko, že by mohlo být O2 CR ve zmíněných indexech nahrazeno Monetou při listopadovém rebalancování. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+0,6 % na 86,9 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace a tak se dle našeho jedná spíše o technický vývoj.

Zdroj:J&T, Atlantik
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.