Záblesk naděje pro nejvíce zkoušené měny v roce 2016

09:34 | V Z | Diskuze

Výhled pro některé ze světových měn, které byly v poslední době podrobeny těžkým zkouškám, se postupně zlepšuje.  V roce 2015 prudký pád cen nerostných surovin vedl k propadu mnoha měn, od kolumbijského pesa až po ruský rubl, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Analytici předpovídají, že měny nejvíce vázané na ropu v nadcházejícím období porostou, zatímco u měn se silnějšími vazbami na průmyslové kovy, jakou jsou chilské peso a peruánský sol, lze očekávat další propad. Kanadský dolar by mohl po nejhorším roce za poslední dekádu opět začít růst, popoháněn cenami ropy. Australský a novozélandský dolar pravděpodobně zažijí mnohé zvraty. Centrální banky těchto zemí zvažují snížení úrokových sazeb, aby podpořily růst, uvádějí předpovědi pro příští rok.

Ekonomické zpomalení v Číně nadále poškozuje vývozce. První známky stabilizace druhé největší světové ekonomiky a jasnější obrysy budoucích zvýšení úrokových sazeb na americkém trhu podporují spekulace, že ceny komodit po nejhorším roce od propuknutí krize v roce 2008 opět porostou. Analytici očekávají, že ceny ropy, obilí i sojových bobů v nadcházejícím roce porostou. Ceny zlata a dalších drahých kovů podle analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg v příštím roce poklesnou nebo budou stagnovat.

„Bude zapotřebí určité diferenciace“ mezi tzv. komoditními měnami, uvádí senior stratég společnosti Nomura Holdings pro měnové trhy v Londýně, Charles St-Arnaud. St-Arnaud odhaduje, že australský dolar do poloviny příštího roku spadne o 10 %, zatímco kanadský dolar bude stagnovat.

V porovnání s rokem 2015, kdy každá z komoditních měn ztratila vůči americkému dolaru nejméně 10 %, by i stabilizace znamenala dramatickou změnu. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, sledující ceny nerostných surovin a komodit, jako jsou např. zlato, kukuřice, zemní plyn a ropa, letos spadl o 25 %. V pondělí index ztratil 0,7 %.

Nick Chamie, investiční ředitel divize mezinárodních investic v Bank of Nova Scotia, který spravuje aktiva v hodnotě 150 milionů dolarů, tvrdí, že dramatické odprodeje otevírají možnost obnovy růstu v příštím roce. Podle Chamieho začne ropa růst dříve než kovy.

“Riziková prémie byla aplikována příliš všeobecně a bez rozlišení,” uvedl Chamie v rozhovoru v Torontu. „Komoditní měny nabízejí v roce 2016 možnosti pro taktické sázky na krátkodobé změny vývoje.”

Investory nadále zmítají obavy ohledně růstu světové ekonomiky, jehož míra je pro příští rok odhadována na 3 %, tj. nejméně od roku 2009. Spojené státy i Čína, které patří k největším spotřebitelům komodit, však vykazují známky zlepšení. Největší světová ekonomika zaznamenala v listopadu nárůst spotřebitelských nákupů. V Číně zase předběžné indikátory za prosinec naznačují stabilizaci. Vedoucí představitelé této východoasijské země potvrzují snahu o podpoření růstu.

Dokonce ani analytici, kteří vůči těmto měnám nadále zastávají medvědí postoj, neočekávají opakování negativního vývoje z roku 2015. Alan Ruskin, jeden z ředitelů pro výzkum měnového trhu v newyorské pobočce Deutsche Bank, predikuje pád norské koruny, australského dolaru, novozélandského dolaru a kanadského dolaru. I když je předčasné odhadovat, zda již dosáhly svého dna, některé z nejméně oblíbených měn jsou nyní velmi levné a jsou tedy vhodným artiklem ke koupi, uvádí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.