Za pět až deset let bude na světě první národní digitální měna, exkluzivní rozhovor s americkou investiční celebritou Jackem Tatarem

12:01 | Redakce W4T | Diskuze

Jak správně spořit na důchod? Proč je bitcoin lepší než zlato? Zaslouží si kryptoměna regulaci? 

Foto: Web4Trader

Jack Tatar je zakladatelem a výkonným ředitelem výzkumné a poradenské společnosti GEM Research Solutions. Ve Spojených státech amerických je znám především jako odborník na nejen finanční zajištění na důchod, přednáší a píše však také na téma řízení vztahů se zákazníky, výzkumu trhu a online marketingu. Je autorem celé řady publikací ze světa financí a jedním z předních propagátorů digitální měny bitcoin jakožto pevné součásti investičního portfolia. Jack Tatar je hostem na bitcoinové konferenci v Praze, která se koná již tento čtvrtek.

 

Nejen ve Spojených státech jste znám jako jedna z největších autorit v otázce spoření na klidný důchod, čekali bychom tedy, že budete spíše doporučovat aktiva s jistým výnosem. O to více nás zaráží Vaše nadšení pro bitcoin, který je charakteristický svou vysokou volatilitou. Proč je podle Vás bitcoin vhodnou investicí i pro konzervativní investory a jak velkou část svého portfolia by mu měli přiřadit?

Nejprve bych chtěl zdůraznit, že bezpečné stáří neznamená připravit se na důchod pouze po finanční stránce, ale také po stránce zdravotní, zdravého životního stylu a duševního postoje. Na těchto oblastech je třeba aktivně dlouhodobě pracovat a angažovat se. V otázce financí je klíčové vybudovat si správně rozvržené portfolio různých aktiv jako akcií, dluhopisů, ale také alternativních investic.  Tyto alternativní investice by měly představovat pouze malou část, ne více než 10–15 %, celého portfolia. Mnoho investičních společností a poradců doporučuje tyto investice, protože nejsou korelované, to znamená, že se nepohybují společně s akciovými trhy nebo dluhopisy, a proto jsou schopny vyvažovat rizika Vašeho portfolia. Typickými alternativními investicemi jsou dnes zlato, nemovitosti a hedge fondy. Myslím si, že bitcoin a další kryptoměny by měly být uznány jako pevná součást této kategorie. Ještě jednou bych rád zdůraznil, že tyto investice by měly být pouze malou částí Vašeho celkového uložení kapitálu.

 

Přibližně před rokem byla Vaše kniha What’s the Deal with Bitcoins? jako jedna z prvních vložena do jednoho z bloků bitcoinu, a nesmazatelně se tak zapsala do historie digitálních měn. Jaký je to pocit moci publikovat knihu na blockchain a co to svědčí o potenciálu této technologie?    

V naší výzkumné společnosti (GEM Research Solutions) jsme se před lety společně s kolegou Ryanem Lancelotem snažili odhadnout potenciál bitcoinu a zakrátko jsme se dozvěděli takové množství zajímavých informací, že jsme cítili potřebu podělit se s nimi s veřejností.  Nejdříve jsme se poohlíželi po tradičních vydavatelstvích, ta nás však odmítla. V té době jsme nebyli nijak známí autoři a také téma bitcoinu pro ně tenkrát ještě nebylo zajímavé. Nenechali jsme se však odradit a knihu vydali sami, což znamenalo zrození série "What's the Deal with..?" (O jde v ...), ve které se experti přehledně a srozumitelně věnují různým tématům ze světa investic a financí. Kniha se setkala se slušným přijetím a vzhledem k rychlému vývoji na poli digitálních měn se už dočkala i aktualizace. Je povzbudivé sledovat jak je na téma bitcoinu publikováno stále více a více knih. Mě osobně kniha umožnila blízce se seznámit s technologií a dopady bitcoinu ještě v době, kdy byl spíše kuriozitou rozšířenou pouze mezi naprostými nadšenci. Relativně delší doba, po kterou se bitcoinem zaobírám, mi dnes pomáhá v současném psaní, protože jej vidím v delší historické perspektivě.  Rádi bychom co možná největšímu množství lidí zpřístupnili informace  o bitcoinu a také jim umožnili seznámit se s naší sérií "What's the Deal with..?," a tak jsme knihu zpřístupnili volně ke stažení na adrese www.TheBitcoinist.com.

 

Kromě investování do měny samotné se zabýváte i investicemi do startupů vyvíjejících bitcoin aplikace, platformy a další. Ty jsou dnes z velké části doménou rizikového kapitálu (venture capital). Co byste doporučil drobnému (retail) investorovi, který by se chtěl také podílet na budoucích ziscích z rozvoje technologie blockchain?

Na těchto startupech je zajímavé, že přestože ve většině z nich investují hedge fondy a rizikový kapitál, mnoho z nich svůj počáteční kapitál získalo pomocí crowdfundingu. Drobný investor se tak mohl prostřednictvím investičních plaform Koinify a BnktotheFuture podílet na počátcích společností jako Factom, GetGems. Nejsem si jistý, zdali existují i další jim podobné, či jestli jsou stále v provozu, ale rozhodně umožnily retailovým investorům finanční účast na růstu těchto startupů. Poměrně nedávno úspěšně realizovala crowdfundingovou kampaň pro svou digitální měnu společnost Ethereum.  Další zajímavou možností je koupit přímo kryptoměnu nové společnosti, v jejíž budoucnost investor věří například XRP od Ripple Labs.  

 

Kdy si myslíte, že se dočkáme prvního veřejně obchodovatelného bitcoin fondu? (ETF)

V současné době už máme k dispozici například GBTC, což byl investiční fond Bitcoin Investment Trust původně dostupný pouze pro akreditované investory, který se později stal veřejně obchodovatelným. Není sice plně obchodovatelný na mimoburzovním trhu (OTC), přesto je však pro investory dostupný. Jedna akcie odpovídá jedné desetině hodnoty mince bitcoinu a v současnosti se obchoduje za cenu vyšší, než je čistá hodnota podkladového aktiva. K dispozici je už také mimoburzovní ETF od ARK Investment Management LLC (ARK) pod názvem ARK Web x.0 ETF (NYSEARCA: ARKW), který část svého podílu drží právě v GBTC.

 

V červenci tohoto roku by mělo dojít k plánovanému snížení odměny za takzvanou těžbu bitcoinů z 25 TBC na 12,5 TBC za vytvořený blok. Jak si myslíte, že to ovlivní hodnotu bitcoinu?

Snížení odměny rozhodně přitahuje pozornost a mnozí si myslí, že povede ke zvýšení ceny bitcoinu. Poprvé a zatím naposledy došlo ke snížení odměny za těžbu před čtyřmi lety, ale cenu to tenkrát neovlivnilo. Situace je dnes sice podstatně jiná než tehdy, já osobně však s větším růstem ceny počítám. Cena bitcoinu je dnes podstatně více závislá na jeho akceptaci uživateli, než na jeho dostupné zásobě.

 

Bitcoinu se mezi nadšenci občas přezdívá digitální zlato, protože jeho absolutní zásoba je stejně jako v případě žlutého kovu omezená. Vzhledem k aktuální nejistotě na trzích způsobené politikou záporných úrokových sazeb, myslíte si, že bitcoin v budoucnosti ve větší míře doplní nebo nahradí zlato jako tradiční prostředek zajištění kapitálu?

Nikdy jsem nerozuměl tomu, proč jsou lidé přesvědčeni, že zlato je lepším uchovatelem hodnoty než bitcoin jen proto, že má fyzický rozměr. Je přeci mnohem jednodušší získat bez prostředníků hodnotu za svůj bitcoin, nežli pro stejný účel tahat zlaté cihly nebo náhrdelník za zprostředkovatelem. Zlato je pro starší generaci.  Mladí lidé a generace mileniálů už rozpoznala výhody bitcoinu a dalších kryptoměn jako uchovatelů hodnoty.  Relativně vyšší oblíbenost zlata oproti bitcoinu nemá nějaké fundamentální opodstatnění, je to zkrátka jen generační záležitost.  V příštích pěti letech by bitcoin měl začít nahrazovat zlato jako uchovatel hodnot, to však neznamená, že důležitost žlutého kovu se zcela vytratí. Chci tím říct, že jakmile lidé ve větší míře uznají bitcoin jako alternativní investici, jeho hodnota a zájem o něj bude v příštích 5–10 letech růst rychleji než u zlata.

 

Jaké bylo Vaše první setkání s digitální měnou a kdy jste si poprvé řekl, ano bitcoin má budoucnost?

K tomu můžu říct jen jediné, mrzí mě, že jsem do něj neinvestoval dříve. Vždy jsem byl velmi opatrný investor a dokonce i po dopsání knihy jsem byl ohledně investic do bitcoinu skeptický.  Má nedůvěra se zlomila teprve tehdy, jakmile jsem na ulici objevil první bitcoin bankomat, v tom okamžiku došlo obrazně řečeno k mému obrácení na bitcoin víru. Všechno je to o tom, jak snadno dostupnou digitální měna je, proto mám rád společnost Lawnmower, díky které jsou investice do bitcoinu přístupné i pro zcela nezkušené. Jejich přístup mě natolik oslovil, že jsem do firmy investoval a v současné době jsem také jejich poradce, má investice je však pouze omezená, řídím se velice striktním modelem alokace investičního portfolia, což doporučuji také všem ostatním.  

 

Jednou z hlavních překážek přijetí bitcoinu veřejností je jeho extrémně vysoká volatilita. Celé to připomíná začarovaný kruh, kdy volatilita nemůže poklesnout, dokud se nezvýší objem transakcí v bitcoinech a ten se nezvýší, jestliže zůstane volatilita i nadále vysoká. Očekáváte v budoucnu pokles volatility obchodování s bitcoinem?

V případě bitcoinu se vše točí kolem jeho přijetí. Rostoucí uživatelská základna povede k růstu ceny bitcoinu, ta by se však měla ustálit společně s tím, jak začne být chápán a ve větším měřítku skutečně používán jako platidlo. K tomu máme stále ještě několik let daleko a vysoká volatilita bude bitcoin doprovázet i nadále, již loni jsme ale zaznamenali jistou stabilizaci ceny v obchodním pásmu. Jediný způsob jak dnes obchodovat bitcoin je pomocí technické analýzy grafů, což také výrazně napomáhá stabilizaci ceny v obchodním pásmu.

 

V souvislosti s digitálními měnami jsou mezi laickou veřejností stále rozšířeny obavy z bezpečnosti burz kryptoměn, uveďme například krach kdysi největší bitcoin burzy na světě Mt. Gox spojený s krádeží asi 850 000 bitcoinů v roce 2014.  Velká míra anonymity používání digitálních měn také vzbuzuje podezření z možného financování trestné činnosti nebo rovnou terorismu. Jakým způsobem je možné získat důvěru široké veřejnosti v digitální měny? Uvítal byste regulaci digitálních měn ze strany úřadů, případně jaká opatření by podle Vás dávala smysl?

Je třeba si uvědomit, že naprostá většina dnešní kriminální činnosti se děje v hotovosti prostřednictvím tradičních měn.  Bitcoin nevedl ke zvýšení četnosti kriminální aktivity, ve skutečnosti je mnohem jednodušší vysledovat pohyb bitcoinu nežli hotovosti. Blockchain, technologie sdílení dat, na kterém je bitcoin postaven, zaznamenává každou transakci a není anonymní, nýbrž takzvaně pseudoanonymní, s příslušným vybavením a znalostmi je tedy jednodušší dopadnout jedince, kteří se dopouštějí ilegální aktivity. Je pouze třeba, aby se příslušné bezpečnostní složky a politici s novou technologií blíže obeznámili. V případě nejznámějších bitcoin krádeží je třeba připomenout, že pachatelé stojící za krachem Mt.Gox či Silk Road byli dopaden právě díky možnosti sledovat jejich bitcoin transakce.  

 

Centrální banky na celém světě prošly ve vztahu k digitálním měnám zajímavým vývojem, od jejich počátečního ignorování, přes varování před špatným zabezpečením a vysokými potenciálními riziky, až po inspirování se a napodobení technologie. Nedávno například ohlásila vývoj vlastní digitální měny Bank of England či nizozemská centrální banka. Myslíte, že mohou tyto chystané měny nahradit tradiční fiat měny?

Toto je téma, o kterém by se dalo mluvit hodiny a hodiny, ale pokud bych to měl shrnout, tak já osobně věřím, že se praktického experimentu s národní digitální měnou dočkáme velmi brzy.  Pravděpodobně bude existovat společně s tradiční lokální fiat měnou, kterou ne zcela nahradí. Mezi prvními takovými státy by mohly být ty v Latinské Americe a zajímavě vypadá také experiment s digitální měnou Aurora na Islandu. Rozhodně nebude přitažené za vlasy, když si troufnu tvrdit, že za pět až deset let bude na světě první národní digitální měna.  To co by před pěti až deseti lety bylo v USA nemyslitelné, jako například sňatky homosexuálních párů, je dnes zcela běžná záležitost.  Žijeme v rychle se měnícím a vzrušujícím světě, ve kterém bude digitální měna součástí budoucích dalekosáhlých změn v našem stávajícím měnovém systému. Mnohé z těchto změn se již dnes jasně rýsují na obzoru.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analytici z Morgan Stanley o kryptoobavách kolem Western Union a Moneygram

Ilustrativní obrázek

Bitcoin se na Bitstampu propadl pod 10 000 USD, ztratil tak v krátké době polovinu hodnoty

Ilustrativní obrázek

Člen představenstva Bundesbanky volá po globální regulaci kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Tržní kapitalizace kryptoměn klesla o 200 miliard dolarů

Ilustrativní obrázek

Alibaba spouští navzdory tažení čínských úřadů proti kryptoměnám vlastní blockchain platformu

Ilustrativní obrázek

Mezi bouřlivými výprodeji kryptoměn jedna virtuální měna posilujeČti více
Ilustrativní obrázek

Amazon si vybírá lokalitu pro své druhé sídlo z dvaceti finalistů

Ilustrativní obrázek

Forex analytici Credit Agricole předpovídají vývoj na páru EUR/USD

Ilustrativní obrázek

Analytici Credit Suisse předpovídají hospodářský výsledek Starbucks

Ilustrativní obrázek

Apple stále ještě dluží Evropské unii na daních

Ilustrativní obrázek

Analytici z Citigroup zvýšili cílovou cenu pro akcie HP

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco bude spolupracovat s Chevron a CBI na rozšíření svých technologií

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.