Za co všechno (ne)může rekordně nízká cena ropy na světových trzích, část 2

07:30 | wa pe | Diskuze

 

Bez ropy to nejde, zatím...

Krásný nový svět bez ropy je možná lákavá vize, je ovšem skutečně možné zavírat oči před tak podstatnou částí ekonomiky, jakou je energetický sektor? V USA jsou energetické společnosti největším zdrojem investic do širší ekonomiky (14 %), které v roce 2013 (aktuálnější data nejsou prozatím k dispozici) činily 200 miliard USD, vyplývá z dat amerického statistického úřadu. Jen mezi lety 2003 a 2013 se kapitálové výdaje energetických firem takřka zčtyřnásobili v souvislosti s rozvojem těžby z roponosných břidlic.

Nízká cena ropy neohrožuje pouze pracovní místa v tomto odvětví, ale zásadně se projevuje i v dalších oblastech. Producenti ropy a zemního plynu jsou hlavními odběrateli oceli, pohonných agregátů, pump a mnohého dalšího. Těžební průmysl také obnáší transport obrovského množství lidí a materiálu do odlehlých oblastí, což v mnoha případech vyžaduje dokonce stavbu nové dopravní a ubytovací infrastruktury. Společnosti však jistě nebudou stavět nové cesty a budovy za situace, kdy za rok a půl poklesne cena ropy o 70 %.

Zapomenout nesmíme ani na dnešní úzkou provázanost finančního a energetického sektoru. Velký objem korporátních dluhopisů v držení bank a hedge fondů je dnes přímo navázán na energetiku. Podle údajů agentury Bloomberg je asi 19 % všech rizikových bondů (284 miliard USD) svázáno s energetickým sektorem. Pokud by mělo dojít k tak masivní sérii bankrotů jako v 80. letech, padne i nejedna významná investiční banka.

Známý finanční manažer Bill Gross, který vede Janus Global Unconstrained Bond Fund, přirovnal nedávno dnešní situaci k bublině na americkém realitním trhu, která byla roznětkou globální finanční krize v roce 2008. Upozornil na fakt, že zatímco u domácností došlo od krize k významnému snížení objemu úvěrů, především těch toxických, korporátní sektor podobnou očistou neprošel. Nyní když se výnosy u rizikových bondů pohybují kolem 200 až 1000 bazických bodů, budou především ohroženy sektory citlivé na ceny komodit, tedy obzvláště ten energetický.

Jistý vliv může mít na korelaci mezi ropou a akciemi i snaha investorů zahojit své kapitálové ztráty. Naposledy jsme podobnou situaci mohli pozorovat loni v létě, kdy došlo ke kolapsu na čínském realitním trhu. Mnoho investorů začalo hromadně prodávat akcie, aby vyrovnalo své ztráty z nemovitostí a snížilo rizika. Něco podobného by se mohlo dít i teď ovšem v globálním měřítku. Celé státy jako Rusko nebo Saúdská Arábie, které jsou na ropě závislé, musí začít šetřit a prodávají svá aktiva, které nashromáždily za celá desetiletí, kdy své petrodolary investovaly do akcií na světových trzích. Analytici v Bank of Scotland odhadují, že pokles investovaného kapitálu pocházejícího z ropy činil v loňském roce 600 miliard USD ve srovnání s rokem 2012.

Někteří analytici a média se v posledních letech nechali slyšet, že končí doba ropná, kdy tato komodita tvořila páteř světového hospodářství, stála za prosperitou celých států a dokonce byla důvodem válek. O něčem svědčí i rozvoj obnovitelných zdrojů energie v poslední době, prozatím to však vypadá, že je ropa stále krví globální ekonomiky a příštích několik let na tom změní jen málo.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy 13.6.2019

Ilustrativní obrázek

OPEC se dohodl na 9měsíčním prodloužení snížených dodávek ropy na trh

Ilustrativní obrázek

Ropa po mírném zotavení znovu inkasuje ztráty

Ilustrativní obrázek

OMV mění plastový odpad v ropuČti více
Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.