Z regionálních měn si polepšil polský zlotý

08:21 | fa ra | Diskuze

Kurz koruny vůči euru si včera užíval extrémně klidného obchodování. Po celý den se pohyboval v úzkém pásmu mezi 27,02 – 27,025 CZK/EUR.

Foto: Public Domain


Naproti tomu polský zlotý během úterního obchodování nejprve ztratil 0,5 % a opět se přiblížil k hladině 4,50 PLN/EUR. Polský HDP za rok 2015 sice dopadl o desetinu lépe, než trh předpokládal (+3,6 %), náladu však zlotému zkazila agentura Moody’s, která zhoršila výhled pro veřejné finance. Podle jejího odhadu dosáhne deficit rozpočtu v roce 2016 3,1% HDP oproti původně prognózovaným 2,9 % (fiskální cíl byl v konvergenčním programu stanoven na úrovni 2,3 %). V odpoledních hodinách však zlotý své ztráty umazal a ve srovnání s předchozím dnem skončil dokonce o 0,2 % výše na úrovni 4,47 PLN/EUR. Makroekonomický obrázek Polska zůstává příznivý, což v dlouhodobější perspektivě hovoří pro posilování zlotého směrem k úrovním 4,2 PLN/EUR. V krátkém období však bude zřejmě převažovat negativní sentiment způsobený politickou situací.

Maďarský forint vůči euru včera žádné zásadnější změny nedoznal. Obchodoval se v úzkém pásmu 312 – 313 HUF/EUR, přičemž z poklidné nálady ho nevyrušilo ani zasedání maďarské centrální banky. Ta v souladu s očekáváními ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 1,35 %.

V regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Na domácí půdě nás čeká aukce třech státních dluhopisů. Podle našich předpokladů se ministerstvo financí bude snažit za negativní výnos upsat především co největší objem krátkého dluhopisu (CZGB 2017, kupón 0,0 %), kde očekáváme, že by poptávka mohla dosáhnout 8 - 10 mld. CZK. Kromě toho bude ministerstvo nabízet ještě dva dlouhé benchmarky (FRN 2027 a CZGB 2,4%/2025).
Česká swapová výnosová křivka včera na dlouhém konci ztratila 3 bb, na krátkém konci 1 bb.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.